Ayrılmamış amortismanların durumu nedir.?

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar, biliyorum bu konuda forumda çok hararetli tartışmalar da olmuş, çoğunu inceledim ama hala kafamda netleştiremedim.acaba bu konuda gözden kaçırdığım bir özelge yada tebliğ olabilir mi ?? çok ciddi bir konu ve birbirinden çok farklı 2 görüş ???

bir mükellefim aktifinde kayıtlı olan bir aracı elinden çıkaracak ve kaydi olarak ayrılmayan amortismanlardan dolayı 257.birik.amort. hesabı olması gerekenden düşük.şimdi bu satıştan elde edilen kar veya zarar neye göre hesaplanmalı ??

Ynt: Ayrılmamış amortismanların durumu nedir.?

Slm

Zamanında ayrılması gereken ancak ayrılmamış amortismanları kastediyorsanız ayrılması gereken ama ayrılmamış amortisman rakamı kadar kkeg yazıp karşılığında 257 yi alacaklandıracaksınız.sonra satış işleminin kaydını normal şekilde yapacaksınız.

Kolay gelsin

Selamlar,
Ayrılmamış amortismanları neden işin içine katıyosunuz?Ayrılmayanlarla işiniz yok ki.Eğer 257 hesabınızda bu güne kadar ayırdıklarınız var ve tutarda doğru ise artık ayrılmayanlara bakmanın bir anlamı yok.257'de bu araca ait kısım kadarını kapatacaksınız,kar-zarar ona göre şekillenecek.Saygılar.

Tahsin bey arkadaş ayrılması gerekirken ayrılmamış amortismandan bahsediyor herhalde

yoksa dediğiniz gibi düzenli olarak ayrılmışsa bir şey yapmaya gerek yok.

öncelikle aracın net aktif değerini bulun.. şimdiye kadar ayrılmış amortismanları defter değerinden düşün, çıkan sonuç kadar satış zararınız var demektir. Satışıda gerçekleştirin, satış tutarı kadar satış karınız var demektir. Ayrılmamış amortismanları dikkate almayın.
İki işlem sonucunda net kar/zarar çıkacaktır.

örneğin defter değeri 10.000.-TL bu ATİK için yıllık 2.000.-TL amortisman ayrılması gerekirken 6 aylık amortisman ayrılmış 257 deki rakam 2.000.-TL olacağı yerde 1.000.-TL gözüküyor..
buradan hareketle atik net aktif değeri 9.000.-TL.. bu sonuç kadar satış zararınız olur. ATİK'i 12.000.-TL ye satarsanız satıştan 3.000.-TL karınız var demektir.

Sayın Subaşı yok doğru anlamışım :) İrem hanım yeterince ayrıntılı anlatmış zaten :) Demek istediğim buydu..

slm

İrem hanım ayrılması gereken ancak ayrılmamış amortismanlar kkeg dir.Sizin hesabınıza göre ayrılmamış amortismanları kardan düşmüş oluyoruz .Sizin rakamlarınızla söylüyorum 4.000 tl kar çıkması lazım.
1.000 ayrılması gerekirken ayrılmayan amortismanı kardan düşmüşsünüz.

Bunu önlemek içinde 1.000 tl yi kkkeg yazıp 257 yi 1.000 tl alacaklandıracağız böylece satış kaydı yapılınca 4.000 tl kar çıkacak.

Kolay gelsin

sn.subaşı

verdiğim örnekte ayrılmayan değil aslında ayrılan amortisman düşüldü, rakam düz olduğu için öyle anlaşıldı sanırım.
Amortisman ayırmak seçimlik hak olduğu için, mükellefin ayırmadığı amortismanı kkeg olarak dikkate almasını doğru bulmuyorum.. Sadece ayırma hakkı, seçim hakkı o yıl için biter.
Ayrıca bir parantez daha açayım, kafa karışıklığı olmasın, geçici vergi dönemlerinde amortisman ayrılmasada dönemsonu işlemlerinde amortisman hesaplayıp yılllık beyannamede gider olarak dikkate alabiliyoruz. Tabi burada daha yıl bitmediğinden bu yıl sonuna kadar amortisman hesaplanıp gider yazılabilinir. Şu var tabiki, mesela geçen seneden 7 ay amortisman ayrılmış bu yılda 9 ay hesaplanmış.. normalde 257 deki rakam 21 aylık amortisman olması gerekirken, 16 aylık hesaplanıp kayda geçmiş.. 5 ay, yıl atladığı için gider yazılmıyor ama kkeg olarakda dikkate alınmaması gerekir.

satış anındada net aktif değeri bulunurken 16 aylık düşülmesi gerekir.

bu konuda tereddütlerim olmakla birlikte , ayrılmamış amortismanların kkeg olarak düşünülmesine sıcak bakmıyorum.kanun aslında açıkça 'değerleme gününde kayıtlı birikmiş amortismanların düşülmesi' şeklinde bir ibare kullanmıştır.ama fikirlerine güvendiğimiz bazı üstadlarımız bu konuda ısrarla tersi görüşü savununca, insanın acaba diyesi gelmiyor değil.ayrıca İrem hanım yıl içinde satılan ATİK lere ait kıst diyebileceğimiz geçici vergi önemlerine ait amortisman giderlerine de değinmişsiniz,teşekkürler.tabi belirttiğim gibi esas sıkıntım ayrılmamış amortisman tutarlarının (giderleştirilmemiş) durumunun ne olacağı.diğer arkadaşlarımızdan da değerli yorumlarını yada incelemelerde karşılaştıkları durumları aktarmalarını isteyeceğim.eminim bu şekilde forumun hakkını en iyisiyle vermiş olacağız :) saygılar..

2005 yılında alınan Aracın alış değeri 10.000 Tl. olsun Amortisman oranı % 20 olsun ve hiç amortisman ayrılmamış olsun.

Araç 2010 yılında 5.000 Tl'ye satılsın.

Burada araç satış zararı 5.000,00 Tl çıkıyor Bu şekilde amortisman ayrılmadı diye Araç satışı için 5.000,00 Tl zarar çıkarmakla önceki dönemde ayrılmayan amortismanlar 2010 yılında bir nevi gider yazılmış olunur. Bu da döneminde ayrılmayan amortismanların cari dönemde gider yazılamaz kuralını ihlal eder.

Aynı araç için her yıl düzenli amortisman ayrıldığını farz edersek 2010 yılı aracın alış değeri 10.000 Amortismanı 10.000 Tl olur ve yine 5.000,00 Tl'ye satıldığını farzedersek 5.000,00 Tl kar çıkar.

Bu şekilde önceki dönemlerde 10.000 Tl amortisman tutarı mevzuata uygun olarak ilgili dönemlerde gider yazılmıştır ve 2010 yılı için ise 5.000 gelir doğmuş olur.

Sonuç olarak İlgili dönemde ayrılmayan amortismanların sonraki dönemlerde gider yazılması mümkün değildir ve sonraki dönemlerde ayrılan amortismanlar KKEG dir.

Aracın Amortisman durumu 1. örnekteki gibi ise

681- 10.000
257 ? 10.000

Olarak kayıt ederek Ayrılmayan amortismanların KKEG olarak dikkate alınması gerekir.

Edit..... (yorumumu yazmıştım ama sildim.Aşağıdaki sayfa tüm yorumları zaten içermektedir.)

Aşağıdaki sayfada konu tüm ayrıntıları ile tartışılmış.İnşallah faydalı olur.. Ben ayrılmayan amortismanların satış anında göz ardı edilmesi taraftarıyım..

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,4189.0.html

Saygılar..

twolf ' Alıntı:
Ben ayrılmayan amortismanların satış anında göz ardı edilmesi taraftarıyım..

Açıkcası mükellefin her aracına ben amortisman ayırmıyorum. Özellikle Geçici Vergi yaparken zarar olan firmalarda. Satış gerçekleştiğinde ise 257 hesapta ne kadar kullanmışsam o kadar ters kayıtla kapatıyorum.

[/quote]

Açıkcası mükellefin her aracına ben amortisman ayırmıyorum. Özellikle Geçici Vergi yaparken zarar olan firmalarda. Satış gerçekleştiğinde ise 257 hesapta ne kadar kullanmışsam o kadar ters kayıtla kapatıyorum.
[/quote]

+1

Amortisman isteğe bağlı ayrılabilen bir giderleştirmedir. Elbette zarar çoksa amortsiman hiç ayırmamak en kolay çözümdür.
Burda dikkat edilmesi gereken bir yıl ayrılmayan amortismanın ertesi yıl ayrılamıyacağı koşuludur.
Eğer kayıtları çok düzenli tutmak istiyorsak ayrılmayan amortisman tutarını ertesi yıl birikmiş amortismana alacak KKEG borç yaparak kayıt eşitliği sağlayabiliriz.

değerli görüşleriniz için teşekkürler.idarenin de böyle yoruma açık ve meslek mensuplarının görüş ayrılığına düştüğü bu konuda tereddütleri gidermesi dileğiyle..

merhaba,

ayrılmamış amortismanlar mevzusu hakkında küçük bir ayrıntıya dikkat çekeyim. Konu kapanmış ama,

Bende ayrılmayan amortismaanlara göre kkeg yazılmaması görüşündeyim.

Ancak şöyle bir durum gerçekleşirse eğer ayrılmamış amortismanlar KKEG yazılır.

Diyelimki, mükellef; amortisman seçimlik hakkını ilk yıl kullanmadı, ayırması gereken amortisman tutarını hesaplamadı, ikinci yıl eğer 2 yıllık amortisman hesaplarsa işte o ilk yıl kullanmadığı amortisman tutarı KKEG dir. Ancak bu şekilde KKEG yazılır. Burada satış anında VUK hükümlerine göre amortisman ayırmış ama eksik ayırmış, o eksik ayrılan tutar kar/zarar hesabında KKEG olarak dikkate alınmaz. Hesaplandığı kadar amortisman düşülür.
Burada ayrılmayan amortismanlar KKEG olarak dikkate alınmaz. Neden? çünkü, ticari bilanço zarar, mali bilançoda kkeg kadar fark çıkar ve ayrıca da amortismanlar ayrılmış gibi sayılırsa bu defa da kar çıkar. Bu ise bayağı bir haksızlık olur.

Evet tabi bu daha ayrıntılı bir açıklama.

Haklısınız sayın manasse..Zaetn buradaki tüm olay aracın satılması meselesidir.Satış olmasaydı da sadece ayrılmamış amortismanlar ne yapılacak sorusu sorulsaydı,o zaman sayılanlar yapılabilirdi. Artık araçta satıldığından ayrılmamışları görmüyoruz,olay bundan ibaret..Saygılar