Başarı Hikayeleri

HLM

Merhaba arkadaslar, hepimiz zorlu yollardan gecerek meslege girdik kimimiz bagimli kimimiz bagimsiz meslege atildik. Zorluklara ramen ofisini acip basariyi yakalayan yada buyuk sirketlerde yukselmeyi basaran arkadaslar hikayelerini paylasabilirmi?

konuya girdim gülesim geldi tutamadım kendimi :) bi sürü konu açılmış,bürosunu açıp bi senede kapatanlar,tahsilat sıkıntısı yaşayanlar,bağımlı çalışıp az maaş alanlar,belge alıp kullanmayıp kenarda tutanlar vs vs, ve bütün bu konulara sayfalar dolusu cevap yazılmış..herkesin anlatacak bi dolu yaşanmış olumsuzlukları var bu meslekte ama bu konuya bakıyorum da tek bi cevap bile gelmemiş.. vah vah ki ne vaaaah halimize :D ben de bunu anlamıyorum o zaman ne bu zorluk senelerce oku,çalış,maddi manevi yatırım yap,sınavlara gir çık gir çık bi daha gir çık,stajı bitir vs vs.. ama sonuç herkes için hüsran,hiç daha memnunum,işim çok huzurlu,iyi de kazanıyorum,hayat ne kadar güzel diyeni görmedim.. o zaman hala neden bu uğraş,neden o kadar insan ısrarla istiyor bu işi,neden mesela büroda eleman olarak çalışan biri hem ağlayıp hem de hala ısrarla smmm olmaya çalışıyor,adam diyor ymm tanıdığım var 2000 alıyor.. oldu canım.. öteki diyor bu iş berbat huzurum yok stresim çok ama hala smmm olayım diye uğraşıyor bırak bu işi başka iş yap madem o kadar az maaş alıyosun o maaşı her yerde alırsın.. ya birileri ağlanmayı seviyor,ya gerçekten berbat bi meslek,ya da başarıyı yakalayan daha da bu forumlara uğramıyor.. ama ben başarırsam söz bu konuyu bulup başardım yazacağım.. ama biri de bana bu tezatlığı açıklarsa sevinirim.. insanda ne heves kalıyor ne bişe.. gerçi sadece bu iş değil,işimden memnunum,hayatım çok güzel diyen bi insan daha karşıma çıkmadı.. ya çok şükürsüzüz ya da bu hayat gerçekten güzel giden bir şey yok..

Siz hiç bir meslek mensubunun benim aylık net kazancım 30-40 bin tl veya yeminlinin 50-60 dan aşağı kazanmıyorum diyebileceğini düşünüyormusunuz . Burda hele bu forumda. :)

kazanıyorsa desin,en azından iyi kazanıyorum tatmin oluyorum,belki iş sıkıntılı stresli ama zaten çalışmak başlı başına stresli,her işin kendisine göre stresi sıkıntısı var ben en azından yaptığım işin karşılığını alıyorum desin,rakam mı mevzu? I.P sinden girip kimlik tespiti mi yapacağız? bu kadar peşinde koşulan bi mesleğin bu kadar bitmiş,tükenmiş,asla yapılmaması gereken bi meslek gibi gösterilmesi de ya art niyet ya da zora gelemeyen insanların işi.. sanılıyor mu ki diğer mesleklerde sıkıntı stres yok,hep bulutların üstü bi durum söz konusu.. evet gerçekten çok anlamsız durumlar da var ama buna sebep olanlar da yine meslek mensupları..biri ağlıyor adam yerine konmuyoruz diyor ama sonra gidip tarife altı defter tutuyor.. geçen biriyle konuştum dedi diplomasız(kiralık diploma) büro açtı,100 lük defteri 30 dan tuttu,benden defter çaldı..şikayet et..neden şikayet etmiyorsun?bu bi suç,o diplomalı şahsın diplomasını iptal ettirecek bi suç..düş peşine..tarife altı da suç,diploma kiralama da suç,ücret ödemeyenin defterini şikayet edip bıraktığında onun defterini bir diğerinin tutması da suç,yakaladığını şikayet et,sen et de yaptırımı vardır yoktur gör..kimsenin kılı kıpırdamıyor,adam senelerdir tahsilat yapamadığı halde üstünde 30 gereksiz defter taşıyor,adam bunca zamandır ödememiş bundan sonra mı ödeyecek,tutma bırak,şikayet et..ama yok şikayeti geçtim,defteri tutmaya devam ediyor,derdin ne ? bilmiyorum ya içinizde böylelerini barındırmayacaksınız,ya da olanlara katlanacaksınız..toptan katlanacağız..

- İlkokul mezunuyum, 4 soru sorular SMMM oldum. Paraya para demiyorum.
- Bağımsız denetimden anlamam, 10 yılım dolduğu için bağımsız denetçi mührü verdiler.
- Muhasebeden anlamam, işletme fakültesinde pazarlama prof.uyum. Bir gecede YMM oldum. Bir şirkete ortak oldum şimdi zenginim.
- Kamuda çalışırken birgün beni YMM yaptılar. Birileri geldi benimle ortak oldu.Şimdi çok zenginim.
- 100 TL'ye defter tutuyorum, 500 tane defterim var. Ticaret Lisesi öğrencisi elemanlarım var 300 TL harçlık veriyorum, SSK falan hak getire iyi para kazanıyorum ama.
- Ruhsat kiraladım bende çevre de var. Paraya para demiyorum.
- SPK sınavında not ortalaması 20'yi geçmeyen pek kıymetli üstadım, kartvizitine bağımsız denetçi yazdırmıştı geçenlerde.

haklısın çok haklısın ama şikayet edin arkadaşım,bu ispiyonculuk değildir,kimsenin kimsenin emeğini aşağıya çekmeye hakkı yok..başka bi arkadaş da iyi kazanıyoruz,3 ay ödeme yapmayanın defterini bırakıyoruz,düşük ücretli defterleri kabul dahi etmiyoruz dedi..böylesi de var öylesi de..herkes işini düzgün yapsın,yapmayanı da şikayet edin,şikayetinizi de takip edin,şikayetinizi kaale almayan yetkilileri de gerekirse şikayet edin,muhalif olun,mücadele edin,daha da bir şey olmuyorsa sonra oturup beraber ağlarız.. ama bunlar sadece çay molasında dedikodu unsuru olarak kullanılıyor,ötesine geçmiyor.. ben şimdiye kadar bana hak verilen tüm hususlarda şikayetlerimi yaptım geri dönüşlerimi de aldım..ilkokul mezunu smmm lere,prof.un ymm olmasına belki birey olarak direk aktif bi şekilde müdahaleniz olamayabilir çünkü şu anda bu onlara verilmiş bi haktır,doğru yanlış bu hakkı kullanıyorlardır ancak ruhsat kiraladım paraya para demiyorum diyen adamı dinleyip de oturmak anlamsız..

-10 yıllık denetçiler konusunda şikayet etmediğim yer kalmadı. Sadece ben değil belki yüzlerce SMMM aynı şikayeti yaptı ve en üst makamlara kadar.Sonuç ortada. 10 yıl ve üstü olanlar kazandı. Çünkü onlar da tam tersini yaptılar.
-500 üstü mükellefi olan SMMM'leri Gelir İdaresi Başkanı açıkladı, yer yerinden oynadı sonuç sıfır. Biz mi gidip adamları denetleyeciz ?
-Ruhsat kiralayan ve kiralatan kansızları tespit etmeniz imkansız. Oda bu konuda duyarlı olmalı.
Oysa gençlere fırsat tanıyan bir mekanizmaya birileri engel olmasa durum çok çok farklı olurdu. Pazara çıktığınızda iki tezgahta da elma var ise siz daha iyi olan elmayı satınalabilirsiniz. Bir tezgahta elma varsa ve siz elma almaya mecbursanız ondan alırsınız. Çünkü tekel rekabeti hiç sevmez.