Büyük Firmanın Küçük Firmaya Vergisiz-Kayıtsız İş Yaptırması

Büyük bir aksesuar firması babamın mobilya imalathanesine iş yaptırıp yurtdışına satıyor.
Mobilya imalathanesi benim üzerime olsa da babam işletiyor ve babam sigortalı işcim olarak gözüküyor.
Ben sadece yardım amaçlı durmaktayım.
Yani resmiyette benim üzerime ama fiili olarak babam yönetiyor işyerini.
Geçen kış bu firmanın mimarı işyerimize gelip Dubai'ye ihraç edilecek siparişler veriyor, konuşup anlaşıyorlar.
Kendileri hiçbir şekilde faturadan bahsetmedikleri için babam da birşey demiyor(hatalı olarak).
Sonra iş bitiriliyor teslim ediliyor ancak firma babama ödemeyi yapmıyor.
Babam da ödemeyi talep edince firmanın mimarı ödeme yapmayacağını ve faturasız iş yaptığı için babamı mahkemeye vereceğini söylüyor.
Şimdi burda ne yapılabilir.
Mahkemeye versek ödeyeceğimiz ceza ne olur? küçük de olsa bir fikir verir misiniz?

Ōncelikle geçmiş olsun, resmen dolandırılmışsınız. İşin resmi tarafına gelirsek işiniz zor. Fatura kesilmediği icin alacağınızı ispat etmeniz çok zor. Ayrıca talep edeceğiniz tutar kadar vergi kaçırdığınızı itiraf etmiş olacaksınız. Buna ait gelir vergisi, kdv gibi tutarları da cezalarıyla birlikte ödemeniz gerekebilir. İyi düşünmek gerekir.

Elinizde herhangi yazılı bir sözleşme sipariş formu,iş talebi vs gibi bir belge yok mu?
ne bileyim, iş bitiminde fatura düzenlenecektir,fatura düzenlendiğinde tahsilat yapılacaktır.
ya da ön ödeme olarak şu kadar alınmıştır, gibi..
Kağıda dökülen hiçbir şey yok mu?

Elinizde herhangi yazılı bir sözleşme sipariş formu,iş talebi vs gibi bir belge yok mu?
ne bileyim, iş bitiminde fatura düzenlenecektir,fatura düzenlendiğinde tahsilat yapılacaktır.
ya da ön ödeme olarak şu kadar alınmıştır, gibi..
Kağıda dökülen hiçbir şey yok mu?
Hayır maalesef yok.
Babam biraz eski kafa imalatçı olduğu için ne sözleşme imzalamış ne de işi resmiyete dökmüş.
Ama ödedikleri avansın dekontları duruyor.
Ödemeyi de benim kurumsal hesabıma değil babamın şahsi hesabına atmışlar.
Bu birşeyi değiştirir mi?

Durumunuz buradan verilecek cevapları aşmış durumda. Mesela yazınızda verilen avansların dekontları olduğunu belirtmişsiniz. Belki de mahkemede "üretilecek mallar için avans vermiştik, mallarımızı halen teslim etmediler avansımızın iadesini istiyoruz diyecekler.. Sonuç olarak bütün bilgi ve belgeler sizin elinizde duruma en iyi siz hakimsiniz. Hukuki yardım almanızda fayda var.