Çeklerin Cirolanması,

merhaba,

borçludan firmamıza gelen çek, firmamız tarafından da ortağa ciro edilebilir mi?

saygılarımla,

eğer ortağın şirketten alacağı var ise ciro edilebilir. Ortağa borç ödemesi olur.
Ancak ortağın sermaye taahhüdünü yerine getirmiş olması lazım. Şirkete borç verebilmiş olması için.

üstat dayanağı şuan bulma şansım yok .Ancak akıl yürütelim .Şöyle ki: şirket kuruluşunda ortağın sermaye taahhüdünü yerine getirmesi için vermiş olduğu bir süre var değil mi? Eğer ortak bu süre içersinde şirkte sermaye taahhüdünü yerine getirmeyip şirkete borç veriğini düşünürsek. Bu faturasız satıştan elde edilen kazanç gibi yorumlanır. 2 SENE ÖNCE İNCELEMEDE başımıza geldi. Denetmen madem paranız var dı neden taahüdünüzü yerine getirmediniz dedi.

üstat dayanağı şuan bulma şansım yok .Ancak akıl yürütelim .Şöyle ki: şirket kuruluşunda ortağın sermaye taahhüdünü yerine getirmesi için vermiş olduğu bir süre var değil mi? Eğer ortak bu süre içersinde şirkte sermaye taahhüdünü yerine getirmeyip şirkete borç veriğini düşünürsek. Bu faturasız satıştan elde edilen kazanç gibi yorumlanır. 2 SENE ÖNCE İNCELEMEDE başımıza geldi. Denetmen madem paranız var dı neden taahüdünüzü yerine getirmediniz dedi.

Sonuç ne oldu peki ?

Sayın Arkadaşlar,

Öncelikle hukuk bir silsiledir ve çözüm akıl yürütmek değildir. Vaka neyse durum ona göre değerlendirilir. Denetmen vergi incelemesi yapar ancak bu duruma karışamaz da yorum da yapamaz. Konu maliyeyi ilgilendirmiyor. ( Sübvansiyon ve benzeri durumlar hariç ki değerlendirmesi ayrıdır. ) Yorum yapma öncesi şu durumun irdelenmesi gerekirdi, durup dururken borç ödemesi olur denmez. Sermaye taahhüdüne zaman var ve kar dağıtımı yapılmışsa bunun gelen çekle ödenmesinde ne mahsur olabilirki. İkincisi kısa süreli bir finans sorunu bu yolla aşılmışsa bu neden sorun olsun. TTK'nın bu duruma bakışı başkadır. Yorum yaparken fiili durumun ne olduğunu sorgulamadan verilen cevaplar soru soranı da yanlış yöne itebilir. Dikkat etmek gerekir.

Soruyu soran arkadaşımız da biraz daha ayrıntı verirse alacağı cevap da daha doğru ve yerinde olur.

biraz daha ayrıntı vereyim,

bu arada özür dileyerek bir düzeltme yapıyorum. şirket ortağı değil, şirket müdürü üstüne ciro yapılmış.

mal sattığımız firmadan gelen çeki şirket müdürü, şirketten kendi ismine cirolamış. yani çekin son cirosu şirket müdürünün üstünde. müdürün ortaklığı yok bu firmaya.
bunu yapmasının sebebi de çek tahsil edilirken 100-150 tl kadar işlem ücreti istemiş banka, bankacının da tavsiyesiyle şirket müdürü çeki kendi üstüne cirolayıp tahsil etmiş. bana sormadan yaptıkları bi işlem. ve bunu 5 çeke birden yapmış. şu anda şirket müdürünün üstünde toplam 4.750.000,00 tl var.

bunla ilgili ne yapılabilir?

Eee nasıl yani şirket müdürü çekleri almış tahsil etmiş bedelini şirketin hesabına yatırmamış mı. Niye üstünde para görünüyor?

hayır para nakit tahsil edilmiş olarak şirket müdürünün üstünde duruyor. müdür şirketin asıl sahibi bu arada. ama maliye de sicili bozuk olduğu için şirketi bi başkasının üzerine açıyor. usul bilmez bi adam. defterini de bıraktım 2016 itibariyle

Bu kişi şirketin yasal sahibi olmasa da asıl sahibi yazdığınıza göre "şirket benim şirketin parası benim" düşüncesinde olan biri gibi görünüyor.