Dolar İle Ödenen Maaş

Merhaba,

Dolar ile maas odeyen ve Turkiye de ofisi olan yabanci bir firmadan is teklifi aldim. Teklifte ucret senelik gross salary olarak belirtiliyordu. Ben bu gross salary kavramini bizim anladigimiz brut ucret olarak dusunup bir hesaplama yaptim ve teklifi kabul ettim.

Fakat sonra arastimalarimda gordum ki brut ucret ile iscinin isverene maliyeti farkli seylermis. Is veren brut ucrete ek olarak ssk payi ve issizlik sigortasi payi oduyormus devlete. Eger ingilizce tabiriyle annual gross salary bu bahsettigim brut ucrete ek olarak gelen devlete odenen ucretleri de iceriyorsa zarar ediyorum.

Burada bahsedilen dolar uzerinden verilen gross annual(senelik) ucret ne sekilde net ucrete cevriliyor?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Merhaba,

Dolar ile maas odeyen ve Turkiye de ofisi olan yabanci bir firmadan is teklifi aldim. Teklifte ucret senelik gross salary olarak belirtiliyordu. Ben bu gross salary kavramini bizim anladigimiz brut ucret olarak dusunup bir hesaplama yaptim ve teklifi kabul ettim.

Fakat sonra arastimalarimda gordum ki brut ucret ile iscinin isverene maliyeti farkli seylermis. Is veren brut ucrete ek olarak ssk payi ve issizlik sigortasi payi oduyormus devlete. Eger ingilizce tabiriyle annual gross salary bu bahsettigim brut ucrete ek olarak gelen devlete odenen ucretleri de iceriyorsa zarar ediyorum.

Burada bahsedilen dolar uzerinden verilen gross annual(senelik) ucret ne sekilde net ucrete cevriliyor?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Gross salary tam olarak bizim " brüt ücret" dediğimiz şeydir. Yani brüt maaştan sgk işçi primi%14 +işssizlik %1 , düşüldükten sonra kalan kısım vergi matrahıdır, burdan gelir vergisi kesilir . Bir de yine brüt üzerinden dv kesilir.
İşverene maliyet hiç bir zaman gross salary içinde olmaz.

Eğer ücretiniz yurtdışından dolar olarak hesabınıza gelirse o zaman herhangi bir kesinti söz konusu olmayacağı için hesaplamanız doğrudur. Eğer maaşının Türkiyedeki ofisten ödenirse o zaman G.V dilimlerine göre yıl sonuna kadar maaşınızda azalma olacaktır.

Dolayısıyla ücretinizi yurtdışından almaya bakın.