Emeklilerde Kesintilerle İlgili Bir Yazı Yaşa Göre ........

Emeklinin yaşına göre destek primi değişecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, emeklilerin tepkisine neden olan sosyal güvenlik destek primi konusundaki düzenlemede yaşa göre kademelendirme düşünüldüğünü söyledi.

Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, sosyal güvenlik destek priminin emeklinin yaşına göre kademelendirilmesinin düşünüldüğünü açıkladı. Emekli olup çalışmaya devam edenlerden alınması planlanan sosyal destek primi üzerinden sosyal güvenlik reformuna karşı yürütülen muhalefete isyan eden Başesgioğlu, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Sosyal güvenlikte köklü bir şey yapamazsak işimiz zor" dedi. IMF ile yürütülen program açısından hayati önem taşıyan sosyal güvenlik reformunun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'nde açılan davanın bu hafta sonuçlanabileceğine dikkati çeken Başesgioğlu, "Anayasa Mahkemesi esaslı iptal kararı verirse bilmiyorum ne yapacağız?" diyerek gelecek adına karamsar konuştu.

EMEKLİ ÇALIŞANA KOLAYLIK
Sosyal güvenlik destek priminin gözden geçirileceği açıklanmasına rağmen, bu bahane ile reforma karşı seslerin yükseltilmesini ibret verici bulan Başesgioğlu, "Türkiye'de bir moda başlayınca herkes koro halinde katılıyor. 'Reform yapalım ama benim tapulu arazime girmesin' demek olmaz. TOBB gibi bir kuruluş bile sosyal güvenlik destek primi için 'toplumsal barış zedelenir' diyebiliyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum" dedi. Başesgioğlu'nun verdiği bilgiye göre, sosyal güvenlik destek primi yaşa göre değişecek ve oran kademelendirilecek.

1

OCAK 2007'DE NE OLACAK?
Emeklilik sonrası çalışanlar ile işverenlerin tepki gösterdiği sosyal güvenlik destek primi uygulamasının, eğer bir değişiklik olmazsa 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek hükümleri şöyle:

* Bağ-Kur, SSK veya Emekli Sandığı'ndan emekli olduktan sonra işçi olarak çalışmaya başlayan kişilerin emekli aylığına dokunulmayacak. İkinci işlerinden, brüt asgari ücretin yüzde 33.5'i oranında sosyal güvenlik destek primi kesilecek. Yüzde 33.5'lik kesintinin yüzde 14'ü işçi ücretinden, yüzde 19.5'u işverenden tahsil edilecek

* Emekli olup, Bağ-Kur'lu olmasını gerektirecek bir faaliyette bulunan kişilere ödenen emekli aylığı da kesilmeyecek. Ancak bu kişi vergi mükellefi veya şirket ortağı ise brüt asgari ücret alt sınır, asgari ücretin 6.5 katı da üst sınır olmak üzere beyan edeceği kazançları üzerinden yüzde 33.5 prim kesilecek.

* Emekli olup iş kuran ve yanında işçi çalıştıranlara da sosyal güvenlik destek primi için kazanca esas alt sınır getirildi. Bu kişiler, en yüksek ücretli işçisinden daha az gelir beyan edemeyecek. Örneğin işçilerinden en yüksek ücretlisi 2 bin YTL alıyorsa ödeyeceği prim aylık 670 YTL'yi bulacak.

Kaynak: Sabah Gazetesi başka bir siteden tedarik edilmiştir.

Asıl isyan

Sayın Bakan neden isyan ediyor anlamıyorum. Madem Türkiye'nin kaynakları bu kadar kısıtlı önce ikinci emekli maaşı alanları, sonra kendileri gibi bir anda emekli olup dünya kadar maaşı götürenleri ayıklasın. Neden yeni Sosyal Güvenlik Kurumu binası yapıldı, kaç para harcandı onu açıklasın. Neden asgari ücreti yükseltemiyorlar onu açıklasın.Bu gün özel kesimde işçi olarak çalışan kesimin büyük bölümü asgari ücret alıyor görünüyorsa da gerçekte en az 2 misli maaş alıyorlar. SSK primi ve gelir vergisini ise işveren ödüyor. İşverenler bu yüke katlanmasın diye asgari ücreti yükseltmiyorlar, onun yerine emekli maaşını kesip, prim ödeme süresini uzatıyorlar.Kanunda 25 yıl ve 9000 gün diyor 20 yaşında işe girip 25 yıl dolu dolu çalışan 45 yaşında emekli olmaya hak kazanıyor. Daha ne...Bir koyundan bin post çıkarmaya çalışacağınıza kendi postlarınızdan birini harcayın.

Saygılar

Ercüment Aylanç
[email protected]

Yeni bir bilgi

Yeni bir bilgi; 7 milyon aktif SSK'lının %40'ı asgari ücretli imiş. Bu işçiler için ödenen ssk primi yaklaşık 554.400.000 YTL. şimdi asgari ücreti %40 arttırsalar bu rakam 221.760.000 YTL artar. Ayda... Varın hesabı siz yapın.

Re: Yeni bir bilgi

eaylanc' Alıntı:
Yeni bir bilgi; 7 milyon aktif SSK'lının %40'ı asgari ücretli imiş. Bu işçiler için ödenen ssk primi yaklaşık 554.400.000 YTL. şimdi asgari ücreti %40 arttırsalar bu rakam 221.760.000 YTL artar. Ayda... Varın hesabı siz yapın.

olur mu hiç asgari ücreti artırmaları patronların işine gelmez ve dolayısı ile de siyasilerin işine gelmez nedeni ise siyasilerin sponsorluğunu genellikle patronlar yapıyorlar; o bakımdan asgari ücreti artırmazlar artırsalarda fazla bir artış olmaz

Haklılar, örneğin bizim kapıcı için 657,-ytl sigortalı olduğundan gider var.
Çoğu Apartman Kapıcıları işten çıkarttılar.

İş yerleri hakeza ben elemansız ortağımla iş yapıyorum SSK sız eleman çalıştırmamak için, birçok arkadaşım SSK sız çalıştırıyorlar ama prensip olarak ben yapmıyorum.SSK lı yapsam bana pahallıya mal olacak
Asgari ücretli SSK lı biri bana yol filan normalde 1.000,-YTL ye mal olur.

Herhalde işyerine büyük külfet getirir. İşyerlerinin hepside aman aman para kazanmıyorlar.

Kazananlar bile asgari ücretten gösterip daha fazla para ödüyorlar.

yaşa göre olması hepten eşitsizlik olur anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olur