Enflasyon Düzeltmesi (Muhasebesi) Geri mi Geliyor ?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Enflasyon düzeltmesi (Muhasebesi) geri mi geliyor ?

Enflasyon Düzeltmesine Ait Fiyat Artış Endeksi Belli Oldu

Bilindiği üzere VUK.nun mükerrer 298. maddesinde değişiklik yapan 5024 sayılı Kanunun 2. maddesi gereğince enflasyon düzeltmesinin yapılabilmesi için; fiyat endeksindeki artışın, içinde bulunulan dönem dâhil son üç hesap döneminde % 100?den ve içinde bulunulan hesap döneminde % 10?dan fazla olması gerekir.

Geçici vergi dönemlerinde yukarıda belirtilen oranların tespitinde; son üç hesap dönemi yerine üçer aylık dönemlerin son ayı dâhil önceki 36 ay ve içinde bulunulan hesap dönemi yerine son 12 ay dikkate alınır

Türkiye İstatistik Kurumunca açıklanan Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki (TEFE) artışlara göre;

Son 36 ay içindeki fiyat endeksi artışı % 27,20338 ve son 12 ay içindeki fiyat endeksi artışı ise % 9,62670 olmuştur.

Bu durumda enflasyon düzeltmesi şartları oluşmamıştır. Ancak şartlar oluştuğunda 31.12.2004 tarihine geri dönüleceği ve 2004 yılında yapılan zorlu çalışmanın yapılmasının tekrar zorunlu hale geleceği unutulmamalıdır.

Ynt: Enflasyon Düzeltmesi (Muhasebesi) Geri mi Geliyor ?

şartlar oluşur ise boynumuz kıldan ince ;D

ancak yasal düzenleme ile ya ihtiyari bırakacaklarını yada iptal edeceklerini tahmin etmekten öte umut ediyorum ;)

Hiç bir şey yapmıyacaklarına eminim. Çünkü uyraşan biziz onlar değil. 1.sınıf defter tutan kuyumcularda halen zorunlu olarak uygulama devam ediyor.

Gelsin gelsin.

Enflasyon muhasebesi çok kolay ama meslekdaşların tembelliği ve olayın mantığını anlayamamaları sebebiyle korktukları bir kavram.

Maliyeti olmayan, yüksek karlı bir iş. Gece oturduğunuz yerden yapabileceğiniz bir iş. Tek bir mantığı var onu çözdünüz mü kuruş hata yapmazsınız.

üstad şu mantığı ne imiş merak ettik doğrusu.bi sakıncası yoksa yazabilirmisin.kolay gelsin

butterfly effect ' Alıntı:
Gelsin gelsin.

Enflasyon muhasebesi çok kolay ama meslekdaşların tembelliği ve olayın mantığını anlayamamaları sebebiyle korktukları bir kavram.

Maliyeti olmayan, yüksek karlı bir iş. Gece oturduğunuz yerden yapabileceğiniz bir iş. Tek bir mantığı var onu çözdünüz mü kuruş hata yapmazsınız.

Merhaba,

Ülkemizde uygulanan enflasyon düzeltmesinin kendisi baştan aşağı mantıksızlıklarla doluyken. Yaptığınız bu yorum oldukça ilgimi çekti. Bütün bilançoları bozan saçma sapan bir "çakma TMS.29" olan 2004 yılında yaptığımız düzeltmelerin savunalacak ne gibi bir mantığı olabilirki.

Peki nedir bu mantıksızlıklar;

Enflasyon düzeltmesi; sadece finansal tablolar nezdinde yapılmalıydı. Defterlere kayıt atılmamalıydı.502 gibi saçma bir hesap işletmelerin kucağına bırakılmamalıydı. Şu anda hangi işletmenin bilançosu düzgün sorarım size.o kadar kötü bir uygulama oldu ki firmaların bütün rasyo oranlarını altüst etti.

Enflasyon Düzeltmesi; yarım yapıldı, sadece kapı pencere enflasyondan etkilenmiş gibi hareket edildi. Düzeltmenin uygulandığı dönemde Bir firmanın borcu alacağından fazlaysa bu işletmenin bir kazancı değilmidir. Bu yüzden Nakit Parasal Posizyon tablosununda düzenlenmesi gerekirdi.

Enflasyon Düzeltmesi; vergi karını veya zararını etkilememeliydi, Gerek uygulandığı dönemde, Gerekse takip eden dönemlerde vergi karına yaptığı tahrifat göz ardı edildi.

Enflasyon düzeltmesini; daha önce uygulandığı şekliyle uygulanmasını istemiyorum. Direkt olarak TMS 29' a göre yapılması taraftarıyım.

Mesela bana göre en önemli analiz tekniği olan yatay analiz ancak bu yıl başında yapılabildi.

Saygılarımla,

butterfly dostum gönderdiğin mesajı yanlışlıkla silmişim yeni farkettim.(şu formül meselesi)kusura bakma yani.sana zahmet tekrar yollayabilirmisin.sana iyi çalışmalar.

Enflasyon muhasebesini vergiyi koyanlar bile bilmiyor. Yapılan denetimlerde de enflasyon muhasebesi ile ilgili kayıtlara bakılmıyor.

Mantıksız gördüklerinizi tek tek eleştirip. Kendi yazınızın içindeki birbiriyle çelişen bir hususu açıklayacağım.

Bilanço bozma: 100.-YTL eski yıllardan sermayesi olan bir firmanın bilançosu asıl mantıksız olandır. Bu firmanın değerini herhangi bir yöntemle bu güne getirmek gerekir. Bu değerleme yöntemler çok çeşitlidir.

Mesela dışardan birine değer tespiti (ekspertiz) yaptırılabilirdi. Sonuç itibariyle firmanın değerini bugüne getirecek tüm yöntemler bir matematiğe ve takdire dayandığı için eleştiri konusu olacaktır. Önemli olan firmanın değerini en uygun yöntemle bugüne çekmektir. Bu da enflasyon muhasebesidir. IAS'da bile yeri vardır. Mantıksız diyemezsiniz? O zaman siz bir yöntem önerim ben eleştireyim (sayfalarca eleştirebilirim) sonuçta bir hesaba dayanacak.

Asıl problem sizin bilanço başka defter başka mantığınızdır. DEfter ayrı bilanço ayrı SPK'nın getirdiği bir modadır. Hangi ülkede vardır SPK'ya göre kayıt, Vergiye göre kayıt. Kayıt birdir iki tane olamaz. İki kaydı savunan muhasebeci olamaz, hele TDHP'yi savunan biri. Adı üstünde "tek düzen".

İşletmenin kucağına hiçbir şey bırakılmadı, yöntem her işletme için aynıydı. Hatalı defter tutanların ve hatalı enflasyon hesaplayanların rasyoları şaştı. O da enflasyon muhasebesinin değil firmaların kusurudur. Mesela neden şaştı, adam 20 sene önce ayırdığı aktife amortisman ayırmamış aktifi yüksek gözüküyor. Uygulama ile bu tip hatalar düzeldi ve rasyolar şaştı.

Enflsyon düzeltmesi vergi karını zaten etkilemedi. Son yıla kadar olan enlasyon farkları gelir gider yazdırılmadı, özkaynaklar altında fonlaştırıldı. Sadece son yıl farkı gelir gider yazıldı ve vergiye dahil edildi.

Aynı zamanda sizin mantığınız ile değerleri bugüne çekme işlemi vergilendirilemezse , kur değerlemesi de gelir gider yazılamaz, kur değerlemesi bir değer tespit yöntemidir. (MEsela enflasyon katsayıları yerine o seneki döviz kurları kullanılarak da düzeltme yapılabilir di . O da bir yöntem).

Enflasyon düzeltmesi yarım yapılmadı. Diyorsunuz ki alacaklar/borçlar enflasyona tabi tutulmadı. Peki o zaman size sorayım, Reeskont yapılsaydı. Reeskontta bir nevi enflasyon düzeltmesidir kaç kişi kullanıyor. Hem de sizin istediğiniz gibi vergi hesabında dikkate alınmadan. (hem diyorsunuzki neden farklar vergilendirildi hem de diyorsunuzki neden alacaklar borçlar dikkate alınmadı. Uyanın yıllardır bu kalemler için enflasyon uygulaması söz konusu hem de vergilendirilmeden)

sn. butterfly effect
belirttiğiniz hususların tamamı doğrudur,
yalnız, bizim enflasyon düzeltme mevzuatımızda bazı eksikliklerin olduğunu da kabul etmeliyiz.
örneğin, düzeltme yapılırken ogüne kadar ayrılmamış olan amortismanların ayrılmış kabul edileceğini açıklamak izah etmek mümkün değil.
bunu gibi birkaç tane daha var hatalı düzenleme
ama genel olarak güzel.
bir de enf. düzeltmesi bize ülkemizdeki muhasebe kayıtlarının ne kadar sorunlu olduğunu, muhasebe meslsğine bir el atılması gerektiğini ortaya koymuştur.

Merhaba,

Sözlerinize paragraf paragraf cevap vermek istiyorum;
Mantıksız gördüklerinizi tek tek eleştirip. Kendi yazınızın içindeki birbiriyle çelişen bir hususu açıklayacağım.

Bilanço bozma: 100.-YTL eski yıllardan sermayesi olan bir firmanın bilançosu asıl mantıksız olandır. Bu firmanın değerini herhangi bir yöntemle bu güne getirmek gerekir. Bu değerleme yöntemler çok çeşitlidir.

Mesela dışardan birine değer tespiti (ekspertiz) yaptırılabilirdi. Sonuç itibariyle firmanın değerini bugüne getirecek tüm yöntemler bir matematiğe ve takdire dayandığı için eleştiri konusu olacaktır. Önemli olan firmanın değerini en uygun yöntemle bugüne çekmektir. Bu da enflasyon muhasebesidir. IAS'da bile yeri vardır. Mantıksız diyemezsiniz? O zaman siz bir yöntem önerim ben eleştireyim (sayfalarca eleştirebilirim) sonuçta bir hesaba dayanacak.

Enflasyon düzeltmesi IAS te var bu doğru, IAS-29 da yani türkçeye çevrilen ve resmi gazetede yayınlanan haliyle TMS-29 ve benim uygulanmasını istediğim TMS-29
Yasa koyucu direkt olarak TMS-29 a göre yapılmasını isteseydi. Zaten benim dediğim mantıksızlıklar olmayacaktı. 29 numaralı Yüksek Enflasyonlu ekonomilerde raporlama standartı," nda deftere kayıt atılmaz. Finansal tablolara göre parasal e parasal olmayan kıymetler ayrı değerlenir ve nakit parasal pozisyon tablosu düzenlenir.

Zaten Çakma TMS-29 dememin sebebide budur.
Dolayısıyla IAS 29 a göre dünyadaki uygulmasıda budur. Hiç bir yerde deftere kayıt atılmaz.

Asıl problem sizin bilanço başka defter başka mantığınızdır. DEfter ayrı bilanço ayrı SPK'nın getirdiği bir modadır. Hangi ülkede vardır SPK'ya göre kayıt, Vergiye göre kayıt. Kayıt birdir iki tane olamaz. İki kaydı savunan muhasebeci olamaz, hele TDHP'yi savunan biri. Adı üstünde "tek düzen".

Bilanço farklı defter farklı olmaz demişsiniz. Elbetteki olur. Olmalı da.
Şimdi 2006 yılına düzeltme uyguladınız. Ve düzeltme kayıtlarını attınız diyelim.
2007 yıl sonunda 2007 yede uguladınız. Ama 2006 yılınıda taşıma katsayılarıla 2007 yıl sonuna getirmeniz gerekiyor. Ne yapacaksınız. Dönüp 2006 yılı defterine tekrar kayıtmı atacaksınız. Daha sonra 2008 yıl sonunda üç yıllık karşılaştırmalı isterseniz dönüp önce 2006' ya, sonra 2007'ye ait defterleri açıp tekrar tekrar kayıtmı atacaksınız. Yapmayın.

İşletmenin kucağına hiçbir şey bırakılmadı, yöntem her işletme için aynıydı. Hatalı defter tutanların ve hatalı enflasyon hesaplayanların rasyoları şaştı. O da enflasyon muhasebesinin değil firmaların kusurudur. Mesela neden şaştı, adam 20 sene önce ayırdığı aktife amortisman ayırmamış aktifi yüksek gözüküyor. Uygulama ile bu tip hatalar düzeldi ve rasyolar şaştı.

Enflsyon düzeltmesi vergi karını zaten etkilemedi. Son yıla kadar olan enlasyon farkları gelir gider yazdırılmadı, özkaynaklar altında fonlaştırıldı. Sadece son yıl farkı gelir gider yazıldı ve vergiye dahil edildi.

Sadece son yıl farkı gelir veya gidere yazıldı demişsiniz. Öylemi oldu gerçekten enflasyon düzeltmesiyle değerini arttırdığınız stoklar bir sonraki yıl satıldığında daha düşük karla satılmadımı.

Onuda geçelim şu anda geçici vergi beyannamesine eklenen satırla devlet sizden neyi istiyor. Enflasyon düzelmesi farklarından dağılan kısmını. Bu nedir.

Aynı zamanda sizin mantığınız ile değerleri bugüne çekme işlemi vergilendirilemezse , kur değerlemesi de gelir gider yazılamaz, kur değerlemesi bir değer tespit yöntemidir. (MEsela enflasyon katsayıları yerine o seneki döviz kurları kullanılarak da düzeltme yapılabilir di . O da bir yöntem).

Kurlara göre enflasyon düzeltmesi yapmak mı. Kur farkı ve enflasyon düzeltmesi elmayla armutun karşılaştırılmasıyla eşdeğer kavramlardır. Her iki olay birbirinden o kadar farklı ki;

Enflasyon düzeltmesi yarım yapılmadı. Diyorsunuz ki alacaklar/borçlar enflasyona tabi tutulmadı. Peki o zaman size sorayım, Reeskont yapılsaydı. Reeskontta bir nevi enflasyon düzeltmesidir kaç kişi kullanıyor. Hem de sizin istediğiniz gibi vergi hesabında dikkate alınmadan. (hem diyorsunuzki neden farklar vergilendirildi hem de diyorsunuzki neden alacaklar borçlar dikkate alınmadı. Uyanın yıllardır bu kalemler için enflasyon uygulaması söz konusu hem de vergilendirilmeden)

Burda ne kastettiğinizi anlamadım ama. Reeskont sadece senetlere uygulanabilir. Açık Hesaplara ve vadeli çeklere (SPK Dışında) uygulanamaz. Dolayısıyla benim istediğim amaca hizmet etmeyen bir uygulamadır.

Saygılarımla,

ERAYERAY ' Alıntı:
butterfly dostum gönderdiğin mesajı yanlışlıkla silmişim yeni farkettim.(şu formül meselesi)kusura bakma yani.sana zahmet tekrar yollayabilirmisin.sana iyi çalışmalar.
:eek: ???

çok kısa anlatacağım. Kur farkı mantığını gerçekten çözen bir arkadaş enflasyon muhasebesini de zaten çözmüştür. Taşıma katsayısı denen kavram ilk kez enflasyon yapılırken uygulanır. Çünkü 30 yıllık enflasyon düzeltmesi söz konusudur. 30'dan -31'e geçerken bir yıllık kur değerlemesi yani enflasyon düzeltmesi yapılır ve kar/zarar yazılır.

30 yıllık enflasyon yaparken 28. seneye kadar 30 sene değerine çekecek şekilde taşınmış ve 29-30 sene arası 1 yıl gelir/gider yazılmış ve vergilendirilmiş, 1-28 arası özkaynaklarla ilgilendirilmiş ve gelir gider yazılmamıştır. Yukarıdaki bahsettiğim basit felsefe budur.

Bu yüzden geri ye dönüp defter yazdırma felsefeniz yanlıştır. Kur değerlerken bugün kurla geçen seneye kayıt yapılamaması gibi.

Enflasyon değerlemesi her türlü araçla yapılabilir. Amaç şirketin bugünkü değerini belirlemekse, kanunun kabul ettiği herşeyle değerleme yapılabilir. Basit örnek. Elma 1970'de 10 kuruşmuş bugün 100 kuruş eğer kanun derse elma endeksini kullanın bizde derizki o sene aldığımız 10 kuruşluk daire bugün 100 kuruştur. Yani kabul edilen her ölçüt kullanılabilir.

"enflasyon düzeltmesiyle değerini arttırdığınız stoklar bir sonraki yıl satıldığında daha düşük karla satılmadımı." satıldı zaten amaç fiktif kar zararı yok etmek. mantıksızlık nerde burda?

"Onu da geçelim şu anda geçici vergi beyannamesine eklenen satırla devlet sizden neyi istiyor. Enflasyon düzelmesi farklarından dağılan kısmını." demişsiniz. Cevap. Çünkü bu farklar kendi içinde netleşme ve sermayeye ilave dışında virman edilemez vergilidir. Amaç bu. Neyi çürüttüki bu cümleniz?

Reeskontta bir değerleme yöntemidir. Aynı elma katsayısı yönteminde olduğu gibi. Geçmişteki bir değeri bugüne çekmeyi hedefler. Her hesap kalemine reeskont uygulanabilir. UYgulanamazd iye bir kanun yok . Ama farklar gider/gelir yazılamaz.

Siz enflasyon muhasebesinin en en en temel felsefelerini anlayamadığınız için bu soruları soruyorsunuz.

Merhaba,

Taşıma katsayısı; enflasyon düzenlemesi yapıldığı dönemden önceki bilanço rakamlarının bilanço dönemine taşınması için kullanılır. İlk kullanımda değil her dönem bir önceki dönem için kullanılması gereklidir.

Devamlı olarak yapılan karşılaştırmlarda, bir önceki dönem taşıma katsayısıyla o döneme endekslenmelidirki karşılaştırma yapılabilsin.

Diyelimki 2006 yılında enflasyon düzeltmesi yaptınız ve bilanço kalemlerini 31.12.2006 ya indeklediniz.

2007 yıl sonunda 2007 yılına düzeltme uyguladınız ve rakamları 31.12.2007 ye indeklediniz.

Şimdi karşılaştırma yapabilmeniz için daha önce 31.12.2006 ya indekslediğiniz bilanço rakamlarını taşıma katsayısıyla 31.12.2007' ye getirmelisiniz ki bilançounuz enflasyondan arınabilsin.

Yadıklarınızdan TMS-29 ' u incelemediğiniz anlaşılıyor.

Taşıma katsayısını siz bir kere kullandınız diye bir kere kullanılmayacak. Eğer devletin belirttiği şartlar oluşursa tekrar kullanılması gerekecektir.

Anlaşılan kafanız bayağı karışmış.

Enflasyon muhasebesinin uygulanma amacı fiktif karı veya zararı yok etmek falan değil. Amaç finansal tabloları enflasyondan arındırıp, bilanço kullanıcılarına daha gerçekçi veriler sunabilmek.

Reeskont konusunu tartışmıyorum bile sadece alacak ve borç senetlerine uygulanabileceği hususu kanunla belirlenmiştir.

Ben bu konuyla ilgilenen arkadaşlara TMS-29 ' u incelemelerini önereceğim.

Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok dediğim bu. TMS -29 bütün problemi zaten hallediyor.

Siz enflasyon muhasebesinin en en en temel felsefelerini anlayamadığınız için bu soruları soruyorsunuz.

TMS-29 'u inceleyin. Ama sakin kafayla. Enflasyon düzeltmesi yapılmasının amacını iyice idrak edin. Sonra tekrar konuşuruz.

Sevgili Uzman,

1 sene 100 ytl olan bir sabit kıymet, 2 sene % 30 enflasyon farkında 130 ytl olur aradaki 30 ytl gelirdir.

Dediğiniz dediğiniz gibi olsa 1. sene taşınan sabit kıymet geçmişe yönelik düzeltilseydi. 1. sene 130.-YTL 2. senede 130.-YTL olurdu. yani ikinci senede enflasyon karı çıkmazdı. Ama gerçekte bir 30.-YTL enflasyon değer artışı var. Bu işlemi anlayamadım ben. Sadece kaydını anlatabilir misiniz?

Reeskont konusunu tartışmıyorum bile sadece alacak ve borç senetlerine uygulanabileceği hususu kanunla belirlenmiştir. Peki halka açık firmalar vadesi ayı geçen avansları reeskont ediyorlar ve KKEG yazıyorlar. KAnunumu çiğniyorlar?

Merhaba,

şimdi 2006 Mayıs ayında almış olalım 100 YTL tutarındaki demirbaşı.

2006 yıl sonunda bilançonuza düzeltme uyguladığınızda (atıyorum %5 endeks)

2006 yılsonu bilançosu düzeltilmiş değeri 105 YTL olur.

2007 yılsonundada 2007 yılı giriş çıkışları sonucu demirbaşları toplam tutarının 200 YTL olduğunu varsayalım
ve 2007 yıl sonunda atıyorum %10 indeks rakamıyla

2007 yıl sonu düzeltilmiş bilançosunda 210 YTL demirbaş değeri gözüksün

Şimdi

Bilançoları karşılaştıracaksınız

2006 2007
----- -----
105 210

%100 artmış gibi gözüküyor. Ama elbetteki değil 2006 yılı rakamlarınında 2007 yıl sonuna getirilmesi gerekiyor karşılaştırma için işte bu yüzden 2006 yılı taşıma katsayısıyla 2007 'ye endekslenir ve karşılaştırma yapılır.

Taşıma Katsayısı % 5

105 x %5 = 110,25

İşte şimdi 2006 yılını 2007 yıl sonuyla enflasyondan arındırdık.

2006 2007
----- ------
110,25 210

Reeskont meselesine gelince. Daha önceden söylemiştim;

UZMAN ' Alıntı:
Burda ne kastettiğinizi anlamadım ama. Reeskont sadece senetlere uygulanabilir. Açık Hesaplara ve vadeli çeklere (SPK Dışında) uygulanamaz. Dolayısıyla benim istediğim amaca hizmet etmeyen bir uygulamadır.

Saygılarımla,

2006/12 : 105,00 .-YTL

2007/12 : 110,25 .-YTL

Şeklinde değerlenen MDV'nin muhasebe kaydınız nasıl yapacaksınız anlayamadığım tek nokta bu, taşıma katsayısı meselesinde.

UZMAN ' Alıntı:

UZMAN ' Alıntı:
Enflasyon Düzeltmesi; yarım yapıldı, sadece kapı pencere enflasyondan etkilenmiş gibi hareket edildi. Düzeltmenin uygulandığı dönemde Bir firmanın borcu alacağından fazlaysa bu işletmenin bir kazancı değilmidir. Bu yüzden Nakit Parasal Posizyon tablosununda düzenlenmesi gerekirdi.

Sizden iki çelişkili alıntı. Hem enflasyon muhasebesi bu kalemlere neden uygulanmadı diye eleştiriyosunuz. Hem de bir dönemsel düzeltme yöntemi olan reeskont bana uygun değil diyorsunuz.

Merhaba,

Sayın Butterfly Effect

Değerli meslekdaşım,

Zeten ben 2006 bilançosu 2007 yılsonuna taşınırken kayıt atılmamalı demiyormuyum.

Ayrıca yazdıklarımda nasıl bir tezat olabilir ki.

Bakınız TMS-29 da parasal varlıklar

Dönem sonu endeks/Dönembaşı endeks formuluyle bulunacak ortalama endeksten değerlenip nakit parasal pozizyon tablosu düzenlenerek enflasyona endekslenecektir diyorum.

Daha doğrusu ben demiyorum TMS-29 Diyor. Ve doğru diyor.

Şimdi.

Reeskont sadece senetlere uygulanır.

Ben
Kasa, Banka, Alıcılar, Satıcılar, Banka Kredileri Vb. parasal kaynakları yükseltmez diyorum.

Alıntılarda ne demişim

2. alıntıda; Parasal kaynaklara düzeltme uygulanmadı Kapı, pence düzeltildi. Borclar alacaklar düzeltilmedi. Demişim.

1. alıntıda: Sizin önerdiğiniz reeskont bu anlama gelmiyor demişim.

Sanırım yanlış anladınız.

Saygılarımlai

SAyın MEslekdaşım,

Kayıt atılmamalı diyorsunuz,

ama 328 Nolu Vergi usul genel tebliğinde ise IX. Yapılacak Muhasebe Kayıtları diye bir başlık var. Yevmiye maddesine kadar yapılacak kayıtları anlatmış.

Enflasyon muhasebesi sadece alacaklara uygulanmadı diye eleştiri yapıyorsunuz. Reeskontu ise amaca uygun değil diyorsunuz. Reeskont nedir. Bugünkü değere indirgeme yöntemidir. Yani reeskont da bir nevi enflasyon etkisnini arındırma yöntemidir. Aynı bir zamanlar yeniden değerleme uygulaması gibi.

Siz enflasyon muhasebesi yaparken kayıt attrımadınız mı yoksa?