Enflasyon Düzeltmesi Zararlarının 2005 Karından Mahsubu Hk.

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
selamlar

2004 Enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan 580 hesaptaki enflasyon düzeltmesi zararını , 570 hesaptaki 2005 yılı karından mahsub edip 580 hesabı kapatabilirmiyim ?

Yoksa sadece 580 deki enflasyon düzeltmesi zararını 502 hesaplamı kapatabilme imkanım var ?

Ynt: enflasyon düzeltmesi zararlarının 2005 karından mahsubu hk

VUK 298/5
" Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tâbi tutulur. Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz."

Yani; kapatamazsınız.

Yanıtınız icin tesekkürler,

ilgili maddeye bende baktım dediginiz gibi... o zaman söyle bir sonuc cıkıyor eger bilancoda 502 hesap yoksa ve 580 de enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan zarar varsa......580 hesap bilancoda mahsub edilmeden her zaman duracak !!!

502 özsermaye kalemleri enflasyon farkı hesabı olmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu hesap yoksa, ya dağıttınız, sermayeye eklediniz.

Dediğininiz gibi bu hesap sürekli orada kalacak. Adı üzerinde enflasyon düzeltmesi.

Zamanında bas bas neden istedik enflasyon düzeltmesini bu yüzden. Bas bas bağırdık özkaynaklarımız eriyor niye diye, bu erimenin ne kadarının enflasyondan ne kadarının faaliyetten kaynaklandığını gösterebilmek için bu kalem dövme gibi sonsuza dek kalacak pasifte.

Bir develüasyon olursa % 10 u geçerse bu durumu kurtarırız ancak.

Ayrıca önümüzdeki sene enflasyon / develüasyon muhasebesi yapılmayacağını kim garanti edebilir.

butterfly effect kanun maddesi uygulanıp geçmiş yıl zararları düşülüp 502 hs sıfırlanmış olamaz mı?

Sayın nanenin dedigi gibi 502 hesaptaki tutar 580 enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan zararlar ile sıfırlandı, 580 deki enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan zarar 502 deki tutardan daha büyük oldugundan bakiye kaldı 580 de....görünüse göre bir ömür boyuda kalacak!!!! ..

bu zararı 2005 net karından mahsup edebilecegimizi bir yerde okumus gibiyim ama bulamadım... yada yanlıs hatırlıyorum.....cevaplarınız icin tesekkürler

zararın içindeki enf farkından doğan kısmı çıkarıp (yapabiliyorsanız) kalanı kardan mahsup edebilirsiniz.

Yanıtlarınız icin tesekkürler
saygılarımla

nane ' Alıntı:
butterfly effect kanun maddesi uygulanıp geçmiş yıl zararları düşülüp 502 hs sıfırlanmış olamaz mı?

Valla soruyu soran arkadaş bu durumu belirtmemiş, yukarıda 2-3 yerde yazı yazmış, bir yerde de "o zaman söyle bir sonuç cıkıyor eger bilancoda 502 hesap yoksa" gibi bir cümle kurmuş. ve ilk söyleyeceğini son söylemiş.

Varsayımlar varsayımlar....

O zaman bende varsayım yapayım. Bu arkadaş 500 hesabı değerlemeyi unutmuş olamaz mı? hehe..

Bu topiğin başlığı tek bir soru idi: Pasifteki net enflasyon zararı herhangi bir hesap ile kapatılabilirmi?

Neyseki sonuca geldik. pasifteki net enflasyon zararı hiçbir kalem ile kapatılamaz.

Sayın nane eleştirim kesinlikle size değil,

Mesela kördövüşüne dönen bir örnek topik göstereyim size.

http://alomaliye.com/yeniforum/index.php/topic,10170.0.html

maalesef bir çoğumuz soruyu tam sorduğumuzu sanıp cevap bekliyoruz. ama iş çorap söküğü gibi geliştikçe değişiyor. :)
sy butterfly effect amacım sizi kırmak değildi. sizinde dediğiniz gibi
Varsayımlar varsayımlar....

Selamlar, ben başta 580 enflasyon düzeltmesi zararlarını nasıl kapatabilecegimizi sormustum, sayın butterfly vuk 298/5 deki pasif kalemlerin kapanısıyla ilgili maddeyi gösterince ,,, konu istemeden 502 hesaba kaydı :) o yüzden 2. yazısımda 502 hesaba konu kaymasın diye " 502 hesap yoksa " diye girdim, bu seferde yanlıs algılandı istemeden :)) ......bu yogun dönemde yanlıs anlatımlar ve anlamalar gayet dogaldır :)) cevaplar icin tekrar tesekkürler ;)

Ynt: Enflasyon Düzeltmesi Zararlarının 2005 Karından Mahsubu Hk.

Arkadaşlar yani şimdi 580 ile 502 yi karşılaştırıp kalan olursa da 580 nolu hesapta sürekli kalacak öylemi? Yanlış anladıysam düzeltin lütfen..

Bizim enfllasyon düzeltme zararı 502 nolu hs.tan küçük. Yani eğer mahsup ediliyorsa 580 nolu hs.kapanacak. Fakat yukarıda anlatılanlardan biraz kafam karıştığı için tekrar soruyorum arkadaşlar. 502 ve 580 karşılaştırılıp mahsup edilebiliyormu?

Sayın dolap !!

Mahsub edebilirsiniz.

vuk 298/5
"öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir "