ETA SQL Programı Kullanan Var mı?

OmErKuLu

Katkı Sunan Üye
Öncelikle her kese kolya gelsin.
Türkiye' de yapılması en zor mesleklerden birini yapıyoruz. Yani hizmet satıyoruz. Bazı insanlara yaptığımız iş kolay gözüküyor. Öncelikle Sorumluluk alıyoruz, sorumluluk çok büyür bir yük olduğunu umarım sizde kobul ediyorsunuzdur. Her neyse soruma geçeyim.

Arkadaşlar aranızda ETA SQL kullanıcıları var mı? Varsa, programın ETA7' ye göre avantajlarını ve dezavantajlarını yazabilirseniz sevinirim. (En iyisini kullanan bilir. Sağdan soldan duyduklarımla ETA7 ' den ETA SQL geçmek istemiyorum)

İlginiz için teşekkür ederim.

Ynt: ETA SQL Programı Kullanan var mı?

bence ETA-7 ye devam et. ne varsa MS -dos tabanlı programlarda var en iyisi bence. Ben ETA-7 kullanıyorum. SQL in demosunu kullandım ama pek işlevsel değil açıkçası. yenilik getirmiyor hatta mouse ile kullanımı biraz zor. hesap ismi ararken imleci kaybedebilirsin. Bordro modülünde karışıklıklar cabası yasal kesintileri işlediğinde sağlıklı hesaplama yapamıyor ben bunu demoyu gönderen eta yetkililerine de söyledim..ama ben ETA-7 kullanmaya devam ediyorum.. MS-DOS tabanlı programlar bence en iyisi hem alışmışız herşeyi klavyede yapamaya..

Kesinlikle eta SQL'e geçmenizi öneririm.Bir sürü sebep sıralayabilirim.15 yıldır eta kullancısı olarak sql'e geçmek için geç bile kaldılar.Ayrıntıları eta.com.tr'den bulabileceğiniz gibi an hatları itibari ile şöyle sıralamak mümkün
1- Eta7 veri tabanı dolduğundan üzerinde versiyon değişikliği veya yeni ekleme çalışmaları yapılmıyor.
2- İstediğiniz gibi bir uygulamayı (raporlama vb) yaptıramıyorsunuz.Fakat SQL'de veri tabanı sınırsız ve kişi ve firmalara özel farklı raporlama teknikleri yaptırabilirsiniz.
3- SQL windows tabanlı olduğundan raporlar office programlarıyla (pdf dahil) rahatlıkla alınabiliyor ve outlook bağlantısıyla istediğiniz raporu istediğiniz adrese rahatlıkla mail yoluyla gönderebiliyorsunuz.
4- Evet mouse olayı biraz işleri karıştırıyor ama çokta korkulacak birşey yok,biraz deneme ile alışabileceğiniz gibi kolaylık olması açısından eta7 deki tuş kombinasyonlarını aynen SQL'de de uygulamışlar.(F2 kayıt,F3 iptal gibi.)
5- Şirket listesi ve açma olayına kolaylık getirmişler.Şöyleki SQL diğer windows tabanlı programlar gibi dönem mantığı ile çalışır.Yani bir şirket açılır her yıl için altında dönemler açılır,eta7 gibi her yıla bir şirket açarak şirket listeniz şişmez.
6- Zorlanmanız muhtemel bir uygulamada SYS dediğimiz sistem yönetim programı.SQL de 2 programla çalışacaksınız biri SYS programı biride normal muhasebe işlemleri için SQl programı.

Bu liste uzar gider,söylediğim gibi istesinden bilgi alabilirsiniz.Bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.Şunu unutmayın ki her yeni program beraberinde eksiklikleri de getirir.SQL de de eksik olan ve tamamlanması devam eden uygulamalar var.Kullanıcıların talepleri ve önerileri doğrultusunda bunlarda yapılacaktır.Kusursuz olması beklenemez zaten.Ben SQL i tavsiye ederim.Saygılar

en iyisi "logo go" kesinlikle tavsiye ederim ETA SQL 5 para etmez

bende eta7 den sgl 8 e geçtim genel itibarıyla çok memnunum envanteri güzel satış karlılık güze iade alınan malların stoklara maliyetten girmesi güzel ve daha pek çok güzel yanları var yeniliklere açık olmak statükocu olmamak lazım eta 7 ye hizmette evrmiyorlar artık onun devri kapandı 444 1 382 den 1 e basın eta merkez size devamlı telefonda destek veriyor.Takıldığınız yerleri bizede müşteri hizmetlerinede sorabilirsiniz teşekkürler

2011-2016 arası Eta SQL V8 kullandım Şuanda Logo Tiger kulalnıyorum. Daha önceleri Eta7 az da olsa kullandım.
Deneyimlerime göre Tahsin Kurt bey'in de özetlediği başlıklara aynen katılıyorum. Eta Sql "uyarlanabilir" bir program. Özellikle dış ortamlardan veri aktarımı ve dıa ortamlara veri aktarma konularında çok başarılıl. Örneğin banka ekstrelerini excel formatına indirip banka hareket fişine doğrudan aktarabilirsiniz.
Yine benim çalıştığım şirkette faturalar başka bir programdan kesiliridi sektörel bir zorunluluk o programdan alınan fatura listesini Eta sql'e excel üzerinden aktarabilirdim.
Programlar üzerinde edinilen alışkanlıkları değiştirmek kullanıcılara herzaman zor gelir. buna diyecek bir lafım yok. ama yine zamanla her programa alışır.
Tek bir uyarım Eta Sql veya Logo Tiger gibi programları size uyarlayacak programın teknik ve yazılım altyapısını çok iyi bilen programcılara mutlak suretle ihtiyaç duyulacağı. yani programı satın aldın kurdun hoop herşey istediğime göre diye bir şey yok. programcıyı çağırıp isteklerini söyleyeceksiniz o da uarlayacak. yani ben şöyle bir rapor istiyorum efendim şöyle bir veri aktarımı yapmak istiyorum diyeceksiniz o da size uyarlamalar yapacak.
yoksa bu programlarda kendiniz bunları yapamazsınız.