Eve İcra Tarafından El Konulması

acemilikten bu konuyu yazarken hata yapmışım buyüzden tekrarlıyorum. kendisine ait tekbir evi olan kişinin evine icra tarafından el konulması durumunda kişinin buna itiraz etme hakkı varmış.yanlış hatırlamıyorsam halime mucip bir evde oturuyorum diye itiraz dilekçesi vermesi gerekiyormuş.arkadaşlar bu doğrumudur ? yoksa beni işlettiler mi?

Ynt: Eve İcra Tarafından El Konulması

Böyle birşey olmaz. Eve haciz gelmesi tapu kaydı vasıtasıyla olur. Tapuya haciz şerhi düşülür. Ancak evin içindeki bazı kişisel eşyalar haciz edilemez. yatak masa gibi.

ne zaman nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama "haciz edilen evden ikameti sağlayak kadar para artmadığı durumunda haciz edilemez." şeklinde bir yargı kararı okumuştum.

Sn. Nane

Haklısınız. İİK 82 . madde gereği , borçlunun bazı mallarının tamamaı haciz edilemez.Borçlunun yaşamını devam ettirebilmesi ve mesleği için gerekli olan alet edeavat ve gereçler haczi kabil değildir. Borçlunun durumuna uygun evi de burda sayılmıştır.
Yani sizin belirttiğiniz gibi adamın yaşayacak bir evi varsa (Yalnız haline uygun olucak)
Bu tek ev haciz edilemez.
Haline uygun cümlesinden çıkan anlam ise epey karışıktır. neye göre haline uygun, kimin için uygun soruları akla gelmektedir.

yoruma açık bir konu. benim anladığım oturduğu ilde evler en az 100 birim ise ve oturduğu ev 250 br ediyorsa ev haciz edilebilir. fakat haciz edilecek ev 90 br değerinde ise haciz edilemez.

yorumlarınız için teşekkür ederim.