Fazla Kesilen Yazarkasa Fişi ve Düzgün Çekilen Pos Slibi

Merhaba;

15 TL'lik yemek yenmiş.Buna istinaden kesilen fiş 225 TL.Ödeme kredi kartı ile çekilmiş o düzgün 15 TL.Peki ben bu fişi nasıl gider olarak kullanırım.Hangi yevmiye kayıtları beni bu işten kurtarır.

Ben ne yapmalıyım ???

Ynt: Fazla Kesilen Yazarkasa Fişi ve Düzgün Çekilen Pos Slibi

Satıcıya gidip fişi verip yerine 15 TL ft kesmesini isteyin.

Fişin muhasebe servisine gelmesi 15 günü bulmuş.Firma başka bir ilde.Bu şekilde olmayacak yani ...

Ayrıca yeni bir sorum daha olacak,kredi kart ekstresinde gözüküp ama faturası olmayan işlemlerin üstesinden nasıl gelicez.Ekstredeki o rakamı hangi yevmiye hesabına kaydetmemiz gerekir.

Önerilerinizi bekliyorum...

Kredi kartı firma adına ise belgesiz işlemlerde kullanılmayacak. Her harcama karşılığı belge mutlaka alınacak.

belgesi olmayan faturaları şirkete yazamazsın ama aynı zamanda banka hareketlerini tutturmak zorunda olduğun için belgesiz işlemleri sanki ortaklara yapılmış gibi yaparsın. gerçi sağlıklı bi yöntem değil ama belgesiz işleme çok fazla çare yok maalesef..

Belgeyi almayana borç yazarsınız.

merhaba, 15 YTL.lik fiş sorunuzdan şunu anladım.siz veya müşteriniz 15 YTL.lik yemek yediniz kredi kartı ile yapılan bu işlemin ödemesi 15 YTL.ama size karşılığında 225 YTL.lik fiş verildi.eğer işlem bu şekilde oldu ise cevabı kolaydır.şimdi bu tutar olan 225 YTL.nin tamamını kullanabiliriz aslında şöyle oluyor bu tür işlemlerde kayıt;
maliye nezdinde siz 225 YTL.lik yemek yediniz çünkü belgesi 225 YTL.bunun aksini kimse ispat edemez.ödeme tutarınızın tamamı olan 225 YTL.üzerinizde yoktu yani paranız o gün yeterli değildi ve siz sadece 210 YTL.lik naktiniz olduğunu gördünüz kalan kısmı ise kredi kartı ile yani 15 YTL.lik kısmı kredi kartı ile ödediniz.210 YTL.nakit+15 YTL.ise kredi kartlı ödeme olarak muhasebe kayıtlarına alınabilir.kredi kartı şirkete ait olmayabilir.ortağın yada personelin yada 3.bir şahsın olabilir.ilgili alacak hesaplarıda 100-300-331-335-336 olabilir.

uğur bey 2.sorunuzun cevabıda kolaydır.yani kredi kartı extresinde görünen slip tutarları.onuda şöyle aşacağız.sizin illaki bu pos sliplerinin geçiş tarihinden önceye ait satışlarınız vardır.bu satışlarınızın bir kısmını nakit aldıysanız işte o kayıtları 100-kasa hesabına yapılan borç kaydını 120- alıcılar hsb kaydına çevirin yani sanki peşin değilde açık hesap mal satmış ve parasını henüz almamış olalım.sonra hesaba geçen pos tutarlarını bu 120-hsp ile kapatın bazen gerçekten böyle işlemler olabiliyor.yani gerçekten malı açık hesap satıyorsunuz 120-hsb borç kaydı yapılıyor aradan 2 ay sonra müşteri gelip diyorki benim bakiye borcumu peşin ödeyemeceğim kredi kartım var diyor sizde allah diyorsunuz ve tahsilatı yapıyorsunuz.önce borç sonra kredi kartlı ödeme yani siz şimdi bir kazak aldınız bir tanıdığınız butikten ve size açık hesap mal verdi ve faturasınıda kesti.daha sonra 2 ay sonra olsun mesela sizde gidip ya benim borcum vardı şuraya bari onu kredi kartımla ödeyeyim dediniz ve ödemeyi kredi karlı yaptınız işte olay bu.

İlk soruma güzel cevap verdiniz.Teşekkür ederim.Bu yöntem aklıma gelmemişti

İkinci sorumu yanlış anladınız galiba;

Örneğin şirket kredi kartı ile dışarıda yemek yenmiş. Fakat fiş alınmamış slipde yok.Ama kart ekstresi geldiğinde orada gözüküyor.

Buradaki işlem nasıl olacak.

Alınan hizmetin (yemek yenmiş). Belgesi yoksa gider yazamazsınız. KKEG olarak kayıtlara almalısınız. Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Giderleşme için geçerli bir belge değildir.

sayın batur, eğer yapılan işlemin vuk'da sayılan belgesi temin edilememişse(fatura perakende satış fişi,yazarkasa fişi vs.gibi) siz zaten hiçbir şekilde gidere atamazsınız.KKEG yapılması gerekir.