Geçici Vergi Hk

Merhaba bulunduğum iş yerinde tek başıma çalışıyorum ve luca'da geçici vergi beyannamesi yapmam gerekli işletmeleri defter beyandan daha önce yaptım ama bilançolarda yapmadım ve sürem git gide azalıyor geçici vergi beyannamesini detaylı şekilde öğrenmek istiyorum zaman ayırıp anlatacaklar için ücretini ödeyebilirim

Merhaba
Luca'dan otomatik gönderimi mi soruyorsunuz,yoksa genel olarak geçici verginin hesaplanması gelir tablosunun hazırlanması muhasebe kayıtları vs aşamalarını mı soruyorsunuz.Lucadan otomatik gönderim yapmadım bilmiyorum da,ama geçici vergi konusunda biraz destek verebilirim size. İsterseniz özelden yazabilirsiniz.

Merhaba
Luca'dan otomatik gönderimi mi soruyorsunuz,yoksa genel olarak geçici verginin hesaplanması gelir tablosunun hazırlanması muhasebe kayıtları vs aşamalarını mı soruyorsunuz.Lucadan otomatik gönderim yapmadım bilmiyorum da,ama geçici vergi konusunda biraz destek verebilirim size. İsterseniz özelden yazabilirsiniz.
özelden mesaj olarak yazdım

Merhaba bulunduğum iş yerinde tek başıma çalışıyorum ve luca'da geçici vergi beyannamesi yapmam gerekli işletmeleri defter beyandan daha önce yaptım ama bilançolarda yapmadım ve sürem git gide azalıyor geçici vergi beyannamesini detaylı şekilde öğrenmek istiyorum zaman ayırıp anlatacaklar için ücretini ödeyebilirim
Sayin Gamze

Ucret odemek ne demek ? Ne zaman isterseniz formda paylasin yada benimlede ozelden paylasin. Hemen yardimci olayim

kolay gelsin arkadaşlar ilk defa yıllık vergi yapıyorum.bir şey sormak istiyorum. luca da serbest meslek yıllık gelir vergisi yaparken sistemden al dediğimizde geçici vergi satırında 3.dönem hesaplanan geçici vergiyi otomatik getiriyor.(3.dönemde de hesaplanan vergi olmasına rağmen sonraki döneme devreden geçici vergi var. yani geçici çıkmadı 3. dönemde..) kesinti yoluyla ödenen gelir vergilerini ise kendimiz yazıyoruz. DBS de ise tam tersi kesinti yoluyla ödenen gelir vergi rakamını otomatik getiriyor. geçici vergi satırı boş geliyor. Luca da otomatik gelen hesaplanan geçici vergiyi silmemiz mi gerekiyor. yani 4.dönem de artık olmadığından dolayı 3.dönemin hesaplanan geçici vergi tutarını silmemiz mi gerekiyor. silmeden yapınca da DBS de onay aşamasında ''Beyannamenizdeki Geçici vergi alanınız ................ TL'dir. 2023 yılına ait Geçici vergi beyannamelerine ilişkin tahsilat miktarınız 0.00 TL'dir. Bilgilerinizi kontrol ediniz' . şeklinde uyarı veriyor. silince de zaten vergi çıkıyor.

Merhaba
Benim bildiğim kadarı ile ödenen geçici vergiler yıllıkta çıkan vergiden mahsup edilir. İnternet vergi dairesi mesajlar bölümünden de kontrol edin ödenen geçici vergiler, ödeme yoksa düşülmez.Üstadlar da yorumlasınlar tabiki.

Merhaba
Şöyle izah etmeye çalışayım.
Özellikle serbest mesleklerde mahsup edilecek vergiler kısmında dikkat etmeniz gereken 2 konu var.Birincisi, yıllık gelir vergisi beyanı aşamasında hesaplanan değil ÖDENEN GEÇİCİ vergilere bakacaksınız.İkincisi,kesinti yoluyla beyan edilen tevkifat kesintilerine bakacaksınız.
Şayet yıl içinde verilen geçicilerde hesaplanan geçiciden,tevkifat kesintileri düşüldüğünde ödenecek olan yani tahakkuk eden geçici vergi var mı?
Ayrıca DBS'de beyan oluşturulurken vergi bildirimi ekranında
1- mahsup edilecek vergiler kısmında "kesinti yoluyla ödenen vergier" satırına rakam varsa otomatik gelir.Çünkü stopajlı s.m.makbuzları kaydedilirken makbuzlardaki stopaj kesintileri direkt bu satıra aktarılır.Hatta beyanname eklerinde bu kesintilerin listeside otomatik oluşur.
2 - mahsup edilecek vergiler kısmında ki geçici vergiler satırı ise boş gelir.Sistem bu satırı takip etmez/edemez.Buradaki rakamı da gib'in kontrol alanlarından bakarak yazarsınız.Bu alana yıl içinde "hesaplanan" değil, "ödenen" geçici vergiler yazılır.Mesela geçici v.tahakkuklarında ödenecek geçici vergi çıkmasına rağmen fiili ödeme yapılmamışsa (vergi borcu olarak kalmışsa) bu alana yazılmaz.3 defa verilen geçici verginin 2 tanesi ödenmiş 1 tanesi ödenmemişse sadece ödenenlerin toplamı buraya yazılır.
Bu anlamda yukarıdaki soruda yazdıklarınızdan sadece şu doğrudur:
DBS de ise tam tersi kesinti yoluyla ödenen gelir vergi rakamını otomatik getiriyor. geçici vergi satırı boş geliyor.
Olması gerekende budur.Kesinti satırında gelen rakamlar kaydedilen s.m.makbuzlarından gelir, geçici vergi ise (sadece ödenenler yazılacağı için) gelmez, çünkü sistem bunun takibini yapamıyor.
Anlatabildim mi bilmiyorum.

Merhaba
Şöyle izah etmeye çalışayım.
Özellikle serbest mesleklerde mahsup edilecek vergiler kısmında dikkat etmeniz gereken 2 konu var.Birincisi, yıllık gelir vergisi beyanı aşamasında hesaplanan değil ÖDENEN GEÇİCİ vergilere bakacaksınız.İkincisi,kesinti yoluyla beyan edilen tevkifat kesintilerine bakacaksınız.
Şayet yıl içinde verilen geçicilerde hesaplanan geçiciden,tevkifat kesintileri düşüldüğünde ödenecek olan yani tahakkuk eden geçici vergi var mı?
Ayrıca DBS'de beyan oluşturulurken vergi bildirimi ekranında
1- mahsup edilecek vergiler kısmında "kesinti yoluyla ödenen vergier" satırına rakam varsa otomatik gelir.Çünkü stopajlı s.m.makbuzları kaydedilirken makbuzlardaki stopaj kesintileri direkt bu satıra aktarılır.Hatta beyanname eklerinde bu kesintilerin listeside otomatik oluşur.
2 - mahsup edilecek vergiler kısmında ki geçici vergiler satırı ise boş gelir.Sistem bu satırı takip etmez/edemez.Buradaki rakamı da gib'in kontrol alanlarından bakarak yazarsınız.Bu alana yıl içinde "hesaplanan" değil, "ödenen" geçici vergiler yazılır.Mesela geçici v.tahakkuklarında ödenecek geçici vergi çıkmasına rağmen fiili ödeme yapılmamışsa (vergi borcu olarak kalmışsa) bu alana yazılmaz.3 defa verilen geçici verginin 2 tanesi ödenmiş 1 tanesi ödenmemişse sadece ödenenlerin toplamı buraya yazılır.
Bu anlamda yukarıdaki soruda yazdıklarınızdan sadece şu doğrudur:
DBS de ise tam tersi kesinti yoluyla ödenen gelir vergi rakamını otomatik getiriyor. geçici vergi satırı boş geliyor.
Olması gerekende budur.Kesinti satırında gelen rakamlar kaydedilen s.m.makbuzlarından gelir, geçici vergi ise (sadece ödenenler yazılacağı için) gelmez, çünkü sistem bunun takibini yapamıyor.
Anlatabildim mi bilmiyorum.

teşekkür ederim.anladım ancak burda yani 3.dönemde herhangi bir geçici vergi ödemem çıkmamasına rağmen burdaki sonraki döneme devreden hesaplanan geçici vergi kalemimdeki tutar havada kalmış olmuyor mu. yani bu devrediyor ama bunu hiçbi şekilde mahsup edemiycek miyiz. önceden 4.dönem geçici vergide mahsup ediyoırduk. ama 4.dönem artık olmadığından şimdi burdaki bu rakam devreden hesaplanan geçici vergi kalemi olarak öylece kalıcak mı. çünkü yıllık vergi ödemesi çıkıyor mükellefin. mahsup edemiycek miyiz o zaman

Ara dönem geçici vergilerde kar-zarar matrahları toplam bazda ilerler.Ama son vergi hesaplama alanında önceki dönemler mahsup edileceği için,son vergileme ilgili döneme ait 3 aylık vergileme olur.
Siz şimdi yıllık beyanı hazırladığınızdan, yıl içindeki geçici vergilerde sonraki döneme devreden geçici vergi rakamlarını artık görmezden geleceksiniz.
Sizin burada yapmanız gereken 12.ay sonu itibariyle toplam 12 aylık vergi matrahını hesaplamak,onun üzerinden vergi tarifesini baz alarak gelir vergisini hesaplamak,bu vergiden 1- yıl içinde ödenen geçici vergileri düşmek,2- yıl içinde tevkif yoluyla yapılan kesintileri düşmek. Bunlar
dışında arta kalan bir vergi varsa da bunları ödemek.
Yazdıklarınızın sonucunda ancak böyle bir cevap verebilirim.Daha detay isterseniz,beyannameleri incelemem gerek.

Ara dönem geçici vergilerde kar-zarar matrahları toplam bazda ilerler.Ama son vergi hesaplama alanında önceki dönemler mahsup edileceği için,son vergileme ilgili döneme ait 3 aylık vergileme olur.
Siz şimdi yıllık beyanı hazırladığınızdan, yıl içindeki geçici vergilerde sonraki döneme devreden geçici vergi rakamlarını artık görmezden geleceksiniz.
Sizin burada yapmanız gereken 12.ay sonu itibariyle toplam 12 aylık vergi matrahını hesaplamak,onun üzerinden vergi tarifesini baz alarak gelir vergisini hesaplamak,bu vergiden 1- yıl içinde ödenen geçici vergileri düşmek,2- yıl içinde tevkif yoluyla yapılan kesintileri düşmek. Bunlar
dışında arta kalan bir vergi varsa da bunları ödemek.
Yazdıklarınızın sonucunda ancak böyle bir cevap verebilirim.Daha detay isterseniz,beyannameleri incelemem gerek.
anladım.çok teşekkür ederim

merhaba,ben 7,8,9 döneminde çıkan peşin vergiyi ödemedim,şimdi gelir vergisi hesaplandı ve yaklaşık 16,000 vergi çıktı,peki ben o peşin verginin ana parasını ödemem gerekiyomu?gecikme faizi ve damga vergisinin ödendiğini biliyorum ama şimdi muhasebeci hem onu ödemem gerektiğini hemde gelir vergisindeki tutarı ödemem gerektiğini söyledi peki bu durumda ödenen vergi çok fazla oluyo ve elde edilen kar a göre çok saçma oluyo,nası bi yol izlemem gerekiyo acaba??gelir vergisi tahakkuk ettiğinde peşin vergi asıl alacağı terkin edilmiyomu?cevabınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba
Yıllık beyannamenin verilmesi gereken kanuni sürenin başlangıcından itibaren (şahıslar için 1 mart,şirketler için 1 nisan)artık ödenmeyen geçici vergilerin ödenme ihtimali kalmamıştır.Bu tarihlerden sonra ödeme için daireye başvursanız bile vergi asıllarını tahsil etmeyeceklerdir.Yıllık gelir vergisi tahakkuk ettiğinde ödemediğiniz geçici vergilerin ana paraları otomatik terkin olunacak yani silinecektir.Sadece gecikme cezası tahsil edilecektir.
Bu durumda sizin bildiğiniz doğru, meslektaşımızın verdiği bilgi ise (eğer yazdığınız gibi cevap vermişse) maalesef hatalı olmuştur.