Hayvancılık Faliyetleri Hk...

kalisper_a

Tanınmış Üye
Mrb Arkadaşlar;

Hayvancılık İşleri ilen uğraşan Bir Mükellefin;

1-İnek Alındığı Zaman Hangi Hesapta

2-İnek Doğruduğu Zaman Hangi hesapta

3-Süt Vb.. Ürünler elde edildiği zaman hangi hesapta takip edilmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyorum.Şimdiden Teşekkür Ederim...

Ynt: Hayvancılık Faliyetleri Hk...

İneğin sütünden faydalanıyorsanız 256 Diğer Maddi Duran Varlıklar hesabında izleyebilirsiniz. (Amortismanda ayırabilirsiniz)

Elde etmiş olduğun süt senin gelirindir. yani 600 Yurt İçi Satışlar

kalisper_a ' Alıntı:
.................
2-İnek Doğruduğu Zaman Hangi hesapta
.................

Yeni doğan bu ürün, kanaatimce yan ürün olarak kabul edilmeli,

Evvela, doğumu müteakip, emsal bir ederiyle/değeriyle
"157-DİĞER STOKLAR (157-02 Buzağılar)" hesaba giriş yapılmalı,
Satılacaksa bu hesaptan çıkışı yapılmalı,

Hayır, bakılacak ve besilenecekse, "151-YARI MAMÜLLER" hesabına aktarılmalı.

Süt verim veya Kesim çağına gelince, duruma göre;
"152-MAMÜLLER" yada
"256- DİĞER MADDİ DURAN VARLIKLAR"
hesabına alınmalı.

-----------------------------------------------------

157-DİĞER STOKLAR
Yukarıdaki stok kalemlerinin hiç birinin kapsamına alınmayan ürün, artık ve hurda gibi kalemler bu hesap grubunda yer alır.
İşleyişi :
Elde edilen bu stoklar maliyet bedeli ile hesaba borç, satıldığında, devredildiğinde veya kullanıldığında alacak kaydedilir.

Tarımsal faaliyetleri bulunan müşterileriniz varsa "Tarımsal Faaliyetlere ilişkin (TMS 41) hakkında yayımlanan tebliğleri baştan aşağı incelemenizi tavsiye ederim. İlgili tebliği Alomaliye nin anasayfasında bulabilirsiniz.

Hayvan çiftliklerinde oluşan olaylar ilgili kullandığım hesap kodlarını aşağıda sunmak istiyorum.
1. Besi üretimi amacıyla düve alınmışsa
Her hayvanın kulak numarası mevcuttur. Alındığı gibi 150, 151, ve 711 nolu hesaplara kayıt atılır
150.01 Canlı Varlıklar
150.01.001 ................. Kulak Nolu Düve
151.01 Canlı Varlıklar
151.01.001 ................. Kulak Nolu Düve
711.01 Canlı Varlıklar
711.01.001 ................. Kulak Nolu Düve

Aynı zamanda 150.02 Hesap grubunda yemler tutulmaktadır.
150.03 Hesap grubunda veteriner ve diğer hizmetler tutulmaktadır

Hayvanın günlük yediği yem ve diğer gider kalemleri 711 hesaba alacak 151 hesaba borç kaydedilir
Aysonunda 711 hesap bakiyesi kadar 150 den 710 a virman kesilmesi gerekir. Ve 710 ve 711 hesap kapatılır. Bu işlem hayvan satılıncaya kadar böyle devam eder. Hayvan satılınca
150.01.001 nolu hesapta gözüken hayvan giriş maliyeti 711 hesaptan 151 e yansıtılır. 151 hesap toplamı 152 ye yansıtılır. Burada 620 hesaba alınır.

Böylece satılmayan hayvanlar yıl sonunda 150 hesapta görünecektir. Ama hayvanın tükettiği yemler
150 hesaptan çıkacağı için stokta görünmeyecektir. Aynı zamanda 151 hesapta o hayvan için yapılan harcamalar net olarak görülecektir.

SÜT ÜRETİMİ
1.Süt ineği alınırsa: Direk olarak 256' kayıt yapılması uygundur. Süt üretimi için hayvanın yediği yemler ve veteriner hizmetleri gibi giderler önce 150 ye kullanıldıkça 711 alacak 151.03 gibi süt üretim maliyeti hesaplarına borç kaydedilir. Üretilen süt 152 hesaba borç 151.03 hesabına alacak kaydı verilerek buradan 620 hesaba atılacaktır.

2. İşletmeye düve alınırsa (daha süt vermeyen inek)
Bir inek 2 yaşında döllenir ve bundan sonra süt vermeye başlar. Bu şekilde alınan inek 258 hesaba alınacak aşılanana kadar olan yem giderleri bu hesapta takip edilmeye devam edecektir. İnek süt vermeye başladıktan itibaren 256 ya alınacak ve yediği yemler süt maliyeti olarak yukarıdaki gibi işlem görecektir.

3. Buza işyeinde doğarsa. İnek aşılandıktan kızağa çekilinceye kadar işlemlerde bir değişiklik olmayacaktır. İneğin doğumuna iki ay kaladan itibaren farklı yem veilmeye başlanır. Bu yemler ineğin kulaknumarası referans alınarak 258 hesap altına açılacak alt hesapta izlenir. (258.08 ................ Kulak nolu ineğin yavrusu gibi) Daha sonra buza doğduktan sonra eğer besi için yetiştirilecekse 150 hesaba alınır inek olarak yetiştirilecekse burada tutulur ve hesap adı alınacak kulak numarasıyla değiştirilir.

Hayvan Muhasebesi bu şekilde yapılması uygun olur düşüncesindeyim
Saygılarımla,

inek işi uğraşan sonuçta sütü ticari amaçla düşünüyorsa 152 hesapta takip etmeli. 256 hesap sütü takip etmek için doğru bir hesap değildir.

denpak arkadaşımız çok ilginç bir cevap vermiş, 256 hesapta sütü takip edecekmiş,
uzman arkadaşımızda yemleri 258 hesapta izliyormuş,

arkadaşlar Maliyet Muhasebesi ayrı bir iştir, bunu o işin uzmanları arkadaşa bırakalım, her konuya her hesabı uydurmayın.

Sayın Egeli Arkadaşım,

Öncelikle yazılanları Doğru okuyalım.

Herhangi bir işlemi muhasebeleştirmek için o işlem hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bir inek 2 yaşına gelince aşılanır doğum yapar ondan sonra süt vermeye başlar. Bu nedenle gerek o çiftlikte doğsun, gerek dışarıdan iki yaşından ufak bir inek alınmış olsun, her iki durumda da bu inek için süt verene kadar yapılan bütün harcamalar bu ineğe verilen yemler yapılmakta olan yatırımlar hesabında takip edilmelidir.

Şimdi ben ne demişim bir bakalım
UZMAN ' Alıntı:
2. İşletmeye düve alınırsa (daha süt vermeyen inek)
Bir inek 2 yaşında döllenir ve bundan sonra süt vermeye başlar. Bu şekilde alınan inek 258 hesaba alınacak aşılanana kadar olan yem giderleri bu hesapta takip edilmeye devam edecektir. İnek süt vermeye başladıktan itibaren 256 ya alınacak ve yediği yemler süt maliyeti olarak yukarıdaki gibi işlem görecektir.

3. Buza işyeinde doğarsa. İnek aşılandıktan kızağa çekilinceye kadar işlemlerde bir değişiklik olmayacaktır. İneğin doğumuna iki ay kaladan itibaren farklı yem veilmeye başlanır. Bu yemler ineğin kulaknumarası referans alınarak 258 hesap altına açılacak alt hesapta izlenir. (258.08 ................ Kulak nolu ineğin yavrusu gibi) Daha sonra buza doğduktan sonra eğer besi için yetiştirilecekse 150 hesaba alınır inek olarak yetiştirilecekse burada tutulur ve hesap adı alınacak kulak numarasıyla değiştirilir.

Özellikle şu kısmı dikkatli okuyun
İnek süt vermeye başladıktan itibaren 256 ya alınacak ve yediği yemler süt maliyeti olarak yukarıdaki gibi işlem görecektir

İneğin aşılanması işlemide yatırım olarak değerlendirilir. Ve inek doğuracağı için farklı bir yem verilmektedir. Bu yemde yapılmakta olan yatırımdır.

Anladınız sanırım. İnsanları yargılamadan önce konuyu dikkatli bir şekilde araştırmanızı öneririm.

Bu arada Yazdıklarınız bana iki atasözünü hatırlattı.
birincisi
Sağır duymaz uydurur.
Her işleme ayrı hesap uydurmayalım demişsiniz. Ama gördüğünüz gibi siz iyi okumadan bu kanıya varmışsınız.

İkincisi
Allah Söyletiyor
Ne demişsiniz
maliyet muhasebesi UZMAN lık işidir.

Sayın egeli öncelikle yazıları düzgün okumanızı öneririm. İneğin sütünü satıyorsanız inek sizin Duran Varlığınızdır. Üretim işletmesinde Makine gibi düşünebilirsen anlarsın.

Alıp besleyip satıyorsan 151 ordan 152 ordan 620 ile kapanır. bilmiyorsan cevap yazma bari.

denpak2000 ' Alıntı:
İneğin sütünden faydalanıyorsanız 256 Diğer Maddi Duran Varlıklar hesabında izleyebilirsiniz. (Amortismanda ayırabilirsiniz)

gerek hayvancılık gerekse tarım ziraati ile uğraşan bir tanıdık şirket var.
bu tür bilgileri içeren tavsiye edebileceğiniz kaynak kitap vs var ise kendilerine bildirmek için tavsiyelerinizi rica ediyorum.

bu arada bilmediğim bir konu olduğu ve merak uyandırdığı için soruyorum;
doğum yaptığında ilgili varlık hesabına emsal bedel ile kayıt edilmesi kısmını anladım da alacaklı hesap hangisi olmalı? o doğum için katlanılan giderleri mi?

polemik için değil öğrenmek için soruyorum ;)

Sayın Murat CER,

Sayın egelinin olumsuz tavrı nedeniyle ve konuyu anlamadan yaptığı yorum nedeniyle o şekilde yazmıştım. Yanlış anlamayın elbetteki hepimizin amacı bilgi paylaşımını arttırıp bilgilerimizi çoğaltmak.

Kaynak olarak size önerebileceğim Prof. Dr.Nalan Akdoğan ve Prof. Dr. Orhan Sevilengül Tekdüzen Muhasebe sistemi uygulaması onüçüncü baskısında TMS 41.çerçevesinde Canlı varlık Muhasebesi geniş bir şekilde işlenmiş. Ayrıca Kitabın Sonundada çok güzel bir monografi üzerinde uygulma var. Şiddetle öneririm. Ayrıca Prof.Dr. Bahattin Çetin ve Yrd.Doç.Dr. Tolga Tipi "Tarım Muhasebesi" isimli bir kitap daha mevcut ama bu daha çok zıraat mühendislerine okutulan tarım muhasebesi dersiyle ilgili olduğu için fazla teknik değil ama işlem aşamaları hakkında çok güzel bilgiler var. Bu konu hakkında başka bir kaynak bilmiyorum.

Sorunuza gelince. Buza doğduğunda emsal bedel üzerinden kayıt atılmıyor. İneğin doğumuna iki ay kala farklı bir yem verilmeye başlanır. Bu yemler 150 hesaptan Buza için açılacak 258 hesaba atılmaya başlanarak maliyet kendiliğinden oluşuyor.

Saygılarımla,

bilgilendirme ve kaynak tavsiyeleri için teşekkürler.
en kısa zamanda ilgililere aktaracağım ;)

Murat CER ' Alıntı:
................................................

bu arada bilmediğim bir konu olduğu ve merak uyandırdığı için soruyorum;
doğum yaptığında ilgili varlık hesabına emsal bedel ile kayıt edilmesi kısmını anladım da alacaklı hesap hangisi olmalı? o doğum için katlanılan giderleri mi?

polemik için değil öğrenmek için soruyorum ;)

Doğumu yapan hayvanların maliyetinin/giderlerinin takip edildiği hesaba/hesaplara alacak verebilirsin. (Yeni doğanın o an itibariyle bile bir ekonomik değeri olduğu varsayılarak)

Doğum anından sonraki buzağı ile ilgili giderlerin takibi ayrı bir mesele.

Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
Doğumu yapan hayvanların maliyetinin/giderlerinin takip edildiği hesaba/hesaplara alacak verebilirsin. (Yeni doğanın o an itibariyle bile bir ekonomik değeri olduğu varsayılarak)
Merhaba,

Sayın Açıkbaş,

Yeni doğan bir buzanın emsal bedel üzerinden doğumu yapan hayvanın hesabıba alacak vererek kayıtlara alınması gerektiği husundaki kanaatinizde şöyle bir sorun çıkacağını düşünüyorum.

Bir inek doğum yaptığında süt vermeye başlar ve süt vermesi ineğin değerini arttırır. Ancak siz inek hesabına alacak kaydı yaptığınızda değerini düşürmüş olursunuz. Bu yüzden sanırım ki ilgili arkadaşlar benim dediğim gibi yaparlarsa daha uygun olur kanaatindeyim.

UZMAN ' Alıntı:
Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın Açıkbaş,

Yeni doğan bir buzanın emsal bedel üzerinden doğumu yapan hayvanın hesabıba alacak vererek kayıtlara alınması gerektiği husundaki kanaatinizde şöyle bir sorun çıkacağını düşünüyorum.

Bir inek doğum yaptığında süt vermeye başlar ve süt vermesi ineğin değerini arttırır. Ancak siz inek hesabına alacak kaydı yaptığınızda değerini düşürmüş olursunuz. Bu yüzden sanırım ki ilgili arkadaşlar benim dediğim gibi yaparlarsa daha uygun olur kanaatindeyim.

Sn. Uzman,

Dediğiniz gibi olsun, değeri artarsa artsında, konumuz bu değilki (mesela aldığımız ve X maliyete malettiğimiz bir hisse senedinin bizdeki kaydı X dir. Bu hisse senedi, içinde bulunduğumuz ortamda ne sebeple olursa olsun değeri, piyasada/dışarda/talep noktasında artsa, ortada satış yoksa artan değerin hesabıyla ilgili yapacak bir işlemimizde olmaz).

Biz neyi konuşuyoruz? Yeni doğan buzağının kayıtlarda/envanterde gösterilmesi nasıl olacak, değilmi? Gösterelimde ama hangi değeri vererek? Doğduğu andaki halinin bile, talipçisi/müşterisi çıkabilecek bir ürünün değeri vardır demektir (ayıptır söylemesi yerine göre "Tezek"in bile değeri olur). Doğumla dünyaya gelmişte olsa, bu ürünün aynı zamanda bize maliyeti vardır. Şimdi soru şu, maliyet nerede? Maliyet, yavruyu doğuran inekle ilgili maliyet kayıtlarının içerisindedir. Önemli olan bu tutarın tayinidir ve ancak bu değerinde annenin maliyetinden düşülmesidir. Anneye yapılan bakımlar/yapılan giderler sırasında, yavruda ana karnında büyümekteydi. Tabir caizse, anne bize bu yan ürün imkanını vermiş, kendinin bize olan maliyetinide düşürmüştür.

Yani, doğumdan sonra ineğin süt veriminin artmasıda ayrı bir husus.

Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
Anneye yapılan bakımlar/yapılan giderler sırasında, yavruda ana karnında büyümekteydi. Tabir caizse, anne bize bu yan ürün imkanını vermiş, kendinin bize olan maliyetinide düşürmüştür.

Yani, doğumdan sonra ineğin süt veriminin artmasıda ayrı bir husus.

Merhaba,

Sayın Açıkbaş

Eğer bu şekilde işlem yapsanız ve ben denetmen olsam sizde bu işleme bu açıklamayı getirseniz size şunu sorardım.
"Yavrulaması neticesinde maddi anlamda ineğin değerinde düşme olmamışsa yavru sizin için bir gelir değilmi dir. Neden alacak kaydını gelir hesaplarına yapmadınız. Çünkü değeri gerçekte düşmediyse yavrulaması sizin için artı bir değerdir. Bu yüzden bunu gelir olarak kabul etmeliydiniz."
ve matrah farkı yazardım.
Sanırım benim yazdıklarımı okumadınız. İnek yavrulamadan süt vermez. Süt veren ineğin fiyatı vermeyenden 1 misli fazladır. Bir inek yavruladıktan iki ay sonra tekrar aşılanır yani nerdeyse hep hamiledir. Yavrulamasına iki ay kala farklı yem verilmeye başlanır. Bu yem yavrunun maliyetine atılırki yavru ölü doğarsa giderlere yazabilesiniz. Ama siz bekleyim yavru doğduktan sonra kaydı atarım derseniz. Yavru ölü doğduğunda yavru için yapılan harcamalar ineğin üstünde kalır. Zarar yazamazsınız.

Tekrar belirtmek istiyorum. Eğer inek yavrulayarak işletmeye maliyetini düşürmüştür şeklinde bir düşüncenin sonucunda inekğin hesabına alacak kaydı atılmaz. Gelir hesaplarına atılması gerekir. Onun için ilgili arkadaşların benim dediğim şekilde yapmalarını tavsiye edeceğim.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
.....................................
"Yavrulaması neticesinde maddi anlamda ineğin değerinde düşme olmamışsa yavru sizin için bir gelir değilmi dir. Neden alacak kaydını gelir hesaplarına yapmadınız. Çünkü değeri gerçekte düşmediyse yavrulaması sizin için artı bir değerdir. Bu yüzden bunu gelir olarak kabul etmeliydiniz."
.....................................
Eğer inek yavrulayarak işletmeye maliyetini düşürmüştür şeklinde bir düşüncenin sonucunda ineğin hesabına alacak kaydı atılmaz. Gelir hesaplarına atılması gerekir. Onun için ilgili arkadaşların benim dediğim şekilde yapmalarını tavsiye edeceğim.

Bu buzağıyı size göre doğumda hasılat yazsak, birgün sonra o haliylede satarsak tekrarmı gelir yazacağız?
--------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye Muhasebe Standardı (TMS 2) ?den bir bölüm:
Stoklar
?14. Üretim sürecinde ayni anda birden fazla ürün birlikte üretilebilir.Birlikte üretilen ürünler , her ürünün ana ürün olduğu ??ortak ürünler?? veya ana ürün ve yan ürün olabilir. Her bir ürünün üretim maliyetlerinin ayrı olarak belirlenemediği durumlarda, bu maliyetler ürünler arasında rasyonel ve tutarlı bir temele göre dağıtılır.Maliyetlerin dağıtımı, örneğin ürünlerin ayrılma noktsındaki veya tamamlandıktan sonraki nispi satış değerlerine göre yapılabilir Yan ürünler, çoğunlukla yapıları gereği önemsizdirler. Eğer durum böyleyse, yan ürünler net gerçekleşebilir değerlerine göre ölçülürler ve bu tutar ana ürünün maliyetinden düşülür. Bunun sonucu olarak , ana ürünün defter değeri maliyetinden önemli ölçüde farklılık göstermez.?

Not:
Net Gerçekleşebilir Değer: Varlıkların cari piyasa koşullarında kolaylıkla elden çıkartılabilecekleri varsayımı ile satılması durumunda elde edilecek tutardır. Bu tutar olağan işletme faaliyetleri kapsamında elde edileceği beklenen satış fiyatından tahmini tamamlama ve satışı gerçekleştirme maliyetleri düşülerek bulunur.
-----------------------------------------------------

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 56
Kapsam

(202 sayılı kanunun 25 inci maddesiyle değişen madde) Zirai işletme hesabı esasına göre hasılat aşağıda yazılı unsurlardan terekküp eder:

1. Evvelki yıllardan devredilenler de dahil olmak üzere istihsal olunan, satın alınan veya sair suretlerle elde edilen her türlü zirai mahsullerin satış bedelleri (Primler, risturnlar ve benzerleri dahil);
2. Ziraat makina ve aletlerinin başka çiftçilerin zirai istihsal işlerinde çalıştırılması mukabilinde alınan bedeller;
3. Gider yazılan değerlerin satılması halinde bunların satış bedelleri;
4. Mahsullerin idrakinden evvel veya sonra hasara uğramalarından dolayı alınan sigorta tazminatları;
5. Amortismana tabi iktisadi kıymetlerin (Zirai istihsalde kullanılan gayrimenkuller hariç) satılması halinde Vergi Usul Kanunu'nun 328' inci maddesine göre hesaplanan hasılat.

Zirai mahsullerin, istihsal vasıtaları ile zat, aile veya işletme ihtiyaçlarında kullanılmak üzere istihlak maddeleri ile değiştirilmesi halinde verilen mahsulün emsal bedeli hasılat sayılır.

(2361 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesiyle değişen fıkra) Ziraat makine ve aletlerinin başka çiftçilerin zirai işlerinde çalıştırılması karşılığında herhangi bir istihlak maddesi veya istihsal vasıtası alınması halinde alınan madde veya vasıtaların emsal bedeli hasılat sayılır.
İşletmede istihsal edilip de tohum, yem ve sair suretlerle işletmede kullanılan zirai mahsullerin emsal bedeli hasılat sayılır; bu hasılatın sene sonunda bir kalemde yazılması caizdir. (2361 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesiyle fıkra kaldırılmıştır.)
--------------------------------------------------------

Türkiye Muhasebe Standardı (TMS 18) ?den bir bölüm:
Hasılat
???
???
6. Aşağıda belirtilen kaynaklardan ortaya çıkan hasılat, bu Standart kapsamına dahil değildir:
(a) Finansal kiralama sözleşmeleri (bakınız: "TMS 17 Kiralama İşlemleri");
(b) Özkaynak yöntemi ile muhasebeleştirilen yatırımlardan sağlanan temettüler (bakınız: "TMS 28 İştiraklerdeki Yatırımların Muhasebeleştirilmesi");
(c) "TFRS 4 Sigorta Sözleşmeleri" kapsamındaki sigorta poliçeleri;
(d) Finansal varlık veya finansal yükümlülüklerin gerçeğe uygun değerindeki değişmeler veya bunların elden çıkarılması (bakınız: "TMS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçme");
(e) Diğer dönen varlıkların değerindeki değişmeler;
(f) Tarımsal faaliyetlere ilişkin canlı varlıkların ilk defa muhasebeleştirilmesi veya gerçeğe uygun değerindeki değişmeler (bakınız: "TMS 41 Tarımsal Faaliyetler");
(g) Tarımsal ürünlerin ilk defa kayda alınması (bakınız: "TMS 41 Tarımsal Faaliyetler");
(h) Madencilik faaliyetlerinden elde edilen hasılat.
--------------------------------------------------------------------

Türkiye Muhasebe Standardı (TMS 41) ?den:
Tarımsal Faaliyetler
???
??..
21. Tahmin edilen net nakit akışlarının bugünkü değerinin hesaplanmasının amacı, canlı varlığın mevcut konumu ve yeri itibariyle gerçeğe uygun değerinin belirlenmesidir. İşletme, kullanılması gereken uygun iskonto oranının tespiti ve beklenen net nakit akımlarının tahmin edilmesi sırasında bu durumu göz önünde bulundurur. Canlı bir varlığın mevcut durumu; ek biyolojik dönüşümler ile işletmenin biyolojik dönüşümü, hasat ve satışları artırmak amacıyla gelecekte yapacağı faaliyetler nedeniyle değerinde meydana gelecek artışları içermez.

Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
Stoklar
?14. Üretim sürecinde ayni anda birden fazla ürün birlikte üretilebilir.Birlikte üretilen ürünler , her ürünün ana ürün olduğu ??ortak ürünler?? veya ana ürün ve yan ürün olabilir. Her bir ürünün üretim maliyetlerinin ayrı olarak belirlenemediği durumlarda, bu maliyetler ürünler arasında rasyonel ve tutarlı bir temele göre dağıtılır.Maliyetlerin dağıtımı, örneğin ürünlerin ayrılma noktsındaki veya tamamlandıktan sonraki nispi satış değerlerine göre yapılabilir Yan ürünler, çoğunlukla yapıları gereği önemsizdirler. Eğer durum böyleyse, yan ürünler net gerçekleşebilir değerlerine göre ölçülürler ve bu tutar ana ürünün maliyetinden düşülür. Bunun sonucu olarak , ana ürünün defter değeri maliyetinden önemli ölçüde farklılık göstermez.?

Merhaba,

Sayın Açıkbaş,
Hani inatlaşıyor gibi olmak istememde önemli olan doğruyu bulmak adına yazıyorum. Bakın o sndartta ne diyor aynı anda birden fazla ürün elde edilmesi durumu. O dediğimiz olay değil eğer mamül olarak değerlendireceksek buzayı ürün tek. Yani maliyetin dağıtılacağı bir kaç mamül yok ortada.

ayrıca emsal bedel üzerinden kayıt atılsa iki kere hasılat olur demişsiniz. Ben zaten emsal bedel üzerinden kayıt atılmamalı diyorum. Ha illaki atacaksan gelir hesaplarına atılmalı diyorum. Bu şeklide yapılan işlemde ertesi gün satılırsa iki kere gelir olur demişsiniz. Hayır öylede olmaz

Hadi ben önermiyorum ama firma bu yöntemi tercih etti diyelim. emsal bedeli 100 ytl olarak kayıtlara aldığı buzağıyı 150 YTL ye satsın

-------------- / ------------------
152 Buzağı 100
679 100
Emsal Bedelle kayıt
----------- / / -----------------
120 Buzağı Alıcısı 150
600 Buzağı 150
----------- / / ------------------
620 100
152 100
---------- / /--------------------

600 150
679 100
-------
250
620 (100)
---------
150

Gördüğünüz gibi iki kere hasılat yazma durumu yok.

Ama genede ilgili arkadaşların bu yöntem yerine doğuma iki ay kala doğum yapacağı için farklı olarak verilen yemlerin açılacak buzağı hesabına girişlerinin yapılması suretiyle buzağı maliyetinin oluşturulmasını önereceğim.

Saygılarımla,

Sn. Uzman,

Sayın Açıkbaş,
Hani inatlaşıyor gibi olmak istememde önemli olan doğruyu bulmak adına yazıyorum. Bakın o standartta ne diyor aynı anda birden fazla ürün elde edilmesi durumu. O dediğimiz olay değil eğer mamül olarak değerlendireceksek buzayı ürün tek. Yani maliyetin dağıtılacağı bir kaç mamül yok ortada.

1) Bu paragrafta, standartta ne diyor diye dikkati çekiyorsunuz, akabinde "buzağıyı yan ürün" olarak değilde "tek ürün" olarak değerlendireceksek, diyerek işin yönünü değiştiriyorsunuz.
Ben "yan ürün" demişsem o yönde gitsenize.
Faaliyet maksadımız, et yada süt için besi ise, bu inekten, buzağı doğmuşsa, bu bizim için "yan ürün"dür. Bende buna ilişkin stoklarla ilgili standarttaki cümleyi "bold" yaparak yukarıya almıştım.
Faaliyet maksadımız buzağı yada dana gibi hayvan üretmekse, damızlık olarak kullandığımız inekten buzağı doğarsa, tabiiki buzağıyı "Ana ürün" olarak kabul etmeliyiz. Kaldıki, demirbaşlarda izlenen inekten doğan buzağı ana ürün olup, bu tür üretim faaliyetlerinde, ilgili hesaplarında bulunan ilave hayvan bakım maliyetleri, yeni doğan buzağıya yüklenerek duruma göre 151 e yada 152 ye alınır. Burda sorun yok. Ama hasılat yazımıda/kaydıda yok.

ayrıca emsal bedel üzerinden kayıt atılsa iki kere hasılat olur demişsiniz. Ben zaten emsal bedel üzerinden kayıt atılmamalı diyorum. Ha illaki atacaksan gelir hesaplarına atılmalı diyorum. Bu şeklide yapılan işlemde ertesi gün satılırsa iki kere gelir olur demişsiniz. Hayır öylede olmaz

Hadi ben önermiyorum ama firma bu yöntemi tercih etti diyelim. emsal bedeli 100 ytl olarak kayıtlara aldığı buzağıyı 150 YTL ye satsın
-------------- / ------------------
152 Buzağı 100
679 100
Emsal Bedelle kayıt
----------- / / -----------------
120 Buzağı Alıcısı 150
600 Buzağı 150
----------- / / ------------------
620 100
152 100
---------- / /--------------------

2) Bizim buzağıyı bu sene satmadık, seneye satacağız. Bu yılın sonunda 31/12 de envanterde sizin kaydınıza göre 100 YTL.olarak gözükeceğini düşünelim. Karşılığıda sizin kaydınızda, 679 hesapta gelir olarak görünüyor. İşletmeye niçin, bu yıl vergi yükü getirdiniz? (Bu durumda 620 nolu hesaba bunun için bir maliyette getiremiyeceğinizi unutmayın, çünkü buzağı stokta duruyor).

Merhaba,

Sayın Açıkbaş,

Buzanın neden yan ürün kabul edilmemesi gerektiğini şöyle açıklayım.

Besi üretimi yapılan bir işletme bile olsak ürün 152 hesaba yalnızca satış aşamasında atılır. Çünkü satıldığı güne kadar hayvana yapılan harcamalar devam ettiği için 151 hesap kullanılır. Bu yüzden benim attığım kayıttada 152 yerine 151 olmalıydı. Neyse neden yan ürün değildir. Çünkü anne ve yavru üretimi ayrı şeylerdir. Anne devam eden bir süreçtir. Doğacak yavru için anneye normaldan farklı olarak sadece son iki ay farklı yem verilir. İşte bu aşamada yeni ürün (dikkat edin yan ürün değil) meydana gelir. Yan ürün demek şudur. Siz Fındık içi üretirseniz fındık kabuğu yan üründür. Ayçiçek yağı üretirsiniz Küspe yan üründür. Yani ikisi aynı anda oluşur ve biter. Bu yüzden tebliğde maliyet dağılımdan söz eder ki bu uygulamayıda burada daha önce bir meslekdaşımızın Maliyet Muhasenesiyle ilgili olarak bir sorusunda ben nasıl olması gerektiği hususunda görüş bildirmiştim.

Dikkat edin bizim amacımız zaten buza üretmek yani faaliyet konumuz bu nasıl yan ürün olabilirki. Ana ürünümüz o. Üstelik maliyet dağılımı toplam girdilerin çıkacak mamüllere belirli dağıtım anahtarlarıyla dağıtılmasını düzenler. Burada maliyeti net olarak tesbit etmek mümkünken.

Ayrıca zaten emsal bedel üzerinden kayıt atılmaması gerektiğini ısrarla vurgularken bir yandanda bu kaydı savunuyor olmak beni rahatsız ediyor.

Ama benim savunduğum eğer bu şeklide kayıt atılacaksa neden gelir hesaplarına atılması gerektiği değilmi. Şimdi size bir sorum var bir buzanın değeri 300 ytl civarındadır. Şimdi siz 1.200.- YTL ye inek aldınız ve hemen aşıladınız doğum zamanına kadar bu inek 300 ytl lik yem yedi Dolayısıyla toplam maliyeti doğum yaptığı zaman 1.500 YTL oldu ve inek tuttu beşiz doğurdu.

Buyrun.......

UZMAN ' Alıntı:
............................................
Şimdi size bir sorum var bir buzanın değeri 300 ytl civarındadır. Şimdi siz 1.200.- YTL ye inek aldınız ve hemen aşıladınız doğum zamanına kadar bu inek 300 ytl lik yem yedi Dolayısıyla toplam maliyeti doğum yaptığı zaman 1.500 YTL oldu ve inek tuttu beşiz doğurdu.
Buyrun.......

Kaydım şöyle olurdu: (Hayvan üretimi ile iştigalde)

------------------------/--------------------------
151 300,00
151.01 Buzağılar
710 300,00
710.01 Üretime verilen ilave yemler
5 Adet buzağının kayda/envantere alınması
------------------------/--------------------------

Yani 300 x 5 = 1500 olarak görülmemeli, bu olağanüstü doğum karşısında envantere alınacak buzağı sayısı 5 adet dahi olsa, beşinin bize maliyeti 300,00 YTL.dir.