İstifa Dilekçesi

Öncelikle konunun başlığını böyle yapmak istedim ama yazma sınırı mı var nedir tam olarak yazamadım. "İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇stifa Eden İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇şçinin Yazması Gereken Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?"

Konu doğru yere mi açıldı ondan da emin değilim. Her neyse. Şimdi siz saygıdeğer forumdaşlardan bir konu hakkında fikir almak istiyorum.

Bir X firmasında muhasebe bölümünde 2 yıldır görev yapmaktayım. Girdiğim sıralar personel işlerine bir bayan bakmaktaydı. 3 ay sonra işten ayrıldı. Sonra onun yaptığı işleri diğer beraber çalıştığı arkadaş devraldı. Yani 2 yıl içerisinde personel işleri ile benim hiç alakam olmadı. Haliyle dilekçe, işe giriş, işten çıkış gibi işler benim sorumluluğumda olmamıştı. Ta ki geçen hafta bu arkadaş da işten ayrılana kadar. Şimdi iş başa düştü maalesef ve istifa etmek isteyen ve işten ayrılmak isteyen işçiler beklemekte. Şimdi her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır misali bu iki kişi de, istifa dilekçeleri alırken farklı farklı yazdırmışlar. Şimdi ben onun örneklerini de belirteceğim ve sizden de ricam hangisini en doğrusunu yapıyor ve nerede yanlış yapılıyor. Önemli bir konu olduğu için bilene sormak daha iyidir her zaman.

Örnek 1- Bayan Elemanın Yazdırdığı Dilekçe

XXXX TEKSTİL XXX SAN TİC. A.Ş.

..../..../.... Tarihinden bugüne kadar sirketinizde iplik temizleme işçisi olarak çalışmaktayım. Tamamen kendi serbest irade ve kararım ile gördüğüm lüzum üzerine iş akdini fesih ile şirketiniz nezdindeki görevimden ..../..../.... tarihinden itibaren istifa ediyorum. İstifa kararı tamamen özel nedenlerle tarafımca verilmiş olup, istifa kararımda şirketinizin herhangi bir olumlu olumsuz etkisi, kusuru bulunmamaktadır. Yasal olarak hak kazanmadığım için ihbar ve kıdem tazminatı da dahil olmak üzere, bunun dışında iş kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca var olan yasal hak ve alacaklarımdan şirketinizi ibra eder, gereğinin yapılmasını saygılarımla rica ederim. ..../..../....

Örnek 1- Erkek Elemanın Yazdırdığı Dilekçe

XXXX TEKSTİL XXX SAN TİC. A.Ş.

..../..../.... Tarihinde işe başladığım iş yerinizden ..../..../.... tarihinde kendi isteğimle işten ayrılıyorum. Bu istifa kararım tamamen şahsıma ait olup, işveren ve iş arkadaşlarımla hiç bir şekilde alakası yoktur. Kıdem, ihbar tazminatı, yıllık izin, mesai, ikramiye gibi hiçbir sosyal alacağım bulunmamaktadır. Tüm haklarımı aldım. ..../..../....

Şimdi yukarıdaki iki örneğini de gördünüz. Bunun hangisi en doğrusu veya hangisi en doğruya yakın. Ya da asıl olması gereken istifa dilekçesi nedir? İşveren açısından düşünürseniz. Sizden bu konuda yardım bekliyorum. Çünkü hassas bir konu.

............ .......................işverenliği ne/genel müdürlüğü ne

.......................sgorta sicil numarası ile .........................adresinde kurulu. .............................ünvanlı işyerinizde...../......./......tarihinden ....../......./....tarihine kadar......................görevinde/işinde çalışmış bulunmaktayım.
Şahsıma ait özel nedenlerden dolayı,kendi istek ve irademle ...../-...../........tarih ve gün mesai bitimi,görevimden ve işyeriniz/şirketiniz den istifa ediyorum.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Tarih
adı- soyadı(TCNo)
imza

gsm
adres

şeklinde olması daha uygun olur düşüncesindeyim.

............ .......................işverenliği ne/genel müdürlüğü ne

.......................sgorta sicil numarası ile .........................adresinde kurulu. .............................ünvanlı işyerinizde...../......./......tarihinden ....../......./....tarihine kadar......................görevinde/işinde çalışmış bulunmaktayım.
Şahsıma ait özel nedenlerden dolayı,kendi istek ve irademle ...../-...../........tarih ve gün mesai bitimi,görevimden ve işyeriniz/şirketiniz den istifa ediyorum.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Tarih
adı- soyadı(TCNo)
imza

gsm
adres

şeklinde olması daha uygun olur düşüncesindeyim
.
Tabiki Sn.Rietveld in dediği gibide olmaz değil,ben biraz farklı yönden bakmıştım.

Yazdığım dilekçede noksan olan noktalar ve diğer hususlar:
a-her işci istifa etmesi halinde işverene önceden bildirimde bulunması gerektiğini bilmez/bilemez,bu gayet doğal,eğer bu dilekçe işleme konulursa işveren bu dilekçe üzerinde ihbar süresini belirtip işçinin imzasını almalı veya işveren bu dilekçeye istinaden ihbar süresi ile ilgili olarak işciye bilgi amaçlı tebliğ yapmalı,esasen en doğrusu işci bildirim süresini dikkate alarak bildirim süresini de içeren dilekçeyi önceden işverene vermeli.
b-Daha sonra ibraname düzenleneceğinden,ibranamede zaten ilgili kalemler ve var ise bazı kalemlere ilişkin ücret miktarları belirtileceğinden bu konuların istifa dilekçesinde belirtilmiş olması çok da uygun düşmez,
c-konumuz dışı diğer husus,daha sonra/ileride şikayet veya davalık bir durum olur ise sözkonusu dilekçelerin,işçinin özgür iradesiyle yazılmadığı,işverenin yönlendirmesiyle yazıldığı(hani yönlendirilmiyor da değil)matbu olduğu,eğer istifa öncesi atıyorum örneğin kısmende olsa işveren baskısı varsa,bu dilekçelerin bu ihtimali güçlendirebileceği,en azından müfettiş veya hakim nezdinde çağrışım yapabileceği,
bu sebeplerle dilekçe içeriğinin sade ve yalın olması daha uygun olabilir.

Son düzenleme:
Cevap verenlere teşekkür ederim. Bu konu kafamı çok kurcalamakta. Her ne kadar da güzel yazdırmaya çalışsakta, mahkeme genelde işçiyi haklı buluyor çoğu davada.

Hiç bir endişeniz olmasın yazdığım örnek dilekçe ve belirttiğim hususlara dikkat etmeniz yeterlidir. Mahkeme boyutu her olayın özelliğine göre değişir,bu noktada en önemli husus,işci istifa etse de istifa öncesi ücret alacağı var ve ödenmemiş ise değişir.

Son düzenleme:
Cevap verenlere teşekkür ederim. Bu konu kafamı çok kurcalamakta. Her ne kadar da güzel yazdırmaya çalışsakta, mahkeme genelde işçiyi haklı buluyor çoğu davada.
Aradığınız şekilde standart bir formatta sunacağınız istifa dilekçeleri , hele de yazıcı çıktısı ise, işçinin haklı çıkması kaçınılmaz olacaktır.
Gerçekten istifa etmiş bir çalışan İstifa dilekçesini verdikten sonra kalkıp mahkemeye gitmez genellikle.
İşçi bir sebeple, bir hakkını aramak için mahkeme yoluna başvurduğunda sunacağınız standart formattaki bir istifa dilekçesine şüphe ile yaklaşılması da normaldir.
Bence nasıl daha güzel olur, ne şekilde yazılmalı arayışınızdan vazgeçip, bir a4 kağıda kendi el yazısı ile derdini anlatarak istifanı belirt diyerek kağıdı kalemi verin, kendi yazsın her ne yazacaksa.

İstifa personel keremcem'inde söylediği gibi kendi el yazısı ile yazmalı ve kıdem tazminatını gerektirecek (askerlik, kadın için evlilik, emeklilik v.b.)bir neden yoksa kısa bir şekilde kendi isteğimle istifa ederek ayrılmak istiyorum yazması yeterli.
Önemli olan kendi el yazısı ile yazarak tam iletişim bilgilerini de belirtmesi.

Sayın arkadaşlar,

İstifa dilekçesinin yazıcı yada el yazısıyla yazılması değil önemli olan yanında alınması gereken ibranamedir. İşçi adına yazılan Borçlar Kanunu uyarınca yazılacak ibranameyi el yazısıyla tarih atıp okudum ve imzaladım yazarak imzalaması yeterlidir. Bu aşamada hukuki yolların tamamı kapanır.

Sayın arkadaşlar,

İstifa dilekçesinin yazıcı yada el yazısıyla yazılması değil önemli olan yanında alınması gereken ibranamedir. İşçi adına yazılan Borçlar Kanunu uyarınca yazılacak ibranameyi el yazısıyla tarih atıp okudum ve imzaladım yazarak imzalaması yeterlidir. Bu aşamada hukuki yolların tamamı kapanır.
Yasal olarak istifa dilekçesi ile ibra belgesini aynı anda alamazsınız.

İBRANAME

İşçinin Adı-Soyadı :
İşverenin Ünvanı .
SSK Sicil No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Ayrılış Tarihi :
AYRILIŞ ŞEKLİ : İŞÇİNİN KENDİ İSTEĞİ İLE İŞ AKDİ FESHİ.
…………………………………………’nden kendi isteğimle istifa ediyorum. Bu işyerindeki çalışmış bulunduğum …… tarihinden ……. tarihine kadar geçen çalışma sürem içindeki bütün ücretlerimi ve her türlü sosyal hakkım ile hafta ve genel tatil günlerine ait ücretlerimi ayrıca yapmış olduğum fazla mesai ücretlerim ile yıllık izin ücretlerimi, ulaşım ve yemek bedelimi eksiksiz olarak nakden aldım.
İşyerinden, kanunlardan ve iş sözleşmesinden doğan hiçbir şekil ve nam altında bir alacağım kalmadığını maddi ve manevi her hangi bir hak talebinde bulunmayacağımı beyanla işyerini geçmişe dönük olarak da İBRA ederim. .Tarih:……….
İbra Edenin
Adı-Soyadı : .
Adresi : .

İmza: Eli yazısı ile okudum yazılacak.ve imzalanacak.

Sn.Kevork haklısınız ama dilekçede işçinin iradesini,teferruata girmeksizin sade ve anlaşılır şekilde kendisinin belirtmesi/yazması + ibraname belgesinde de işçinin ayrılış nedeni/şeklinin istifa olarak belirtilmiş ve imzalanmış olması,takdir edersiniz ki daha uygun olacaktır.

İBRANAME

İşçinin Adı-Soyadı :
İşverenin Ünvanı .
SSK Sicil No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Ayrılış Tarihi :
AYRILIŞ ŞEKLİ : İŞÇİNİN KENDİ İSTEĞİ İLE İŞ AKDİ FESHİ.
…………………………………………’nden kendi isteğimle istifa ediyorum. Bu işyerindeki çalışmış bulunduğum …… tarihinden ……. tarihine kadar geçen çalışma sürem içindeki bütün ücretlerimi ve her türlü sosyal hakkım ile hafta ve genel tatil günlerine ait ücretlerimi ayrıca yapmış olduğum fazla mesai ücretlerim ile yıllık izin ücretlerimi, ulaşım ve yemek bedelimi eksiksiz olarak nakden aldım.
İşyerinden, kanunlardan ve iş sözleşmesinden doğan hiçbir şekil ve nam altında bir alacağım kalmadığını maddi ve manevi her hangi bir hak talebinde bulunmayacağımı beyanla işyerini geçmişe dönük olarak da İBRA ederim. .Tarih:……….
İbra Edenin
Adı-Soyadı : .
Adresi : .

İmza: Eli yazısı ile okudum yazılacak.ve imzalanacak.

Tam da bir mahkemeye sunulduğunda hiç bir koruma sağlamayacak ibra belgesine örnek oldu sn .erkan212

Sayın keremcem

Yukarıda yazılan ibranameyi, istifa eden yani gönül rızası ile ayrılan, hiçbir şekilde iş mahkemesine gitme durumu bulunmayan bir işçinin, el yazısı ile doldurup , imzalayıp daha sonra mahkemeye gitmesi , hayatın doğal akışına aykırı bir davranış olmaz mı?

Ayrıca istifa eden işçinin işyerine gelip te ibraname imzalaması da nadirdir. İşin içinde tazminat isteği yok ise ve işçi böyle bir talepte bulunmuyor ise,işverenle arasında herhangi bir anlaşmazlık yok ise yukarıdaki ibraname bence yeterlidir.

Sayın Şeref Aydemir

Sizin okumamı tasfiye ettiğiniz 6098 sayılı Borçlar Kanunu İbraname istifa edenden ziyade tazminatla işten ayrılan, kıdem, ihbar tazminatını hak eden işçi için itina ile düzenlenmesi gereken ibranamedir. O zaman yukarıdaki ibranameden daha ayrıntılı madde madde aldığı tazminatı gösteren bir ibraname hazırlanır.Gönderilen paraların banka dekontlarıda eklenir.Bu tamamen ayrı bir mevzu.Burada risk vardır.İşin içinde tazminat ve tazminatı eksik bulan veya ileride eksil bulabileceği ihtimali olan işçi için geçerlidir..

Bu durumda şekil şartlarına uygun bir ibraname yapılır.
Sizler daha iyi bilirsiniz de ben yinede sıralayayım.

1-yazılı olması
2-İbra tarihi itibariyle sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması,
3- İbra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi,
4- Ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığı ile yapılması.

Ama forumdaki konu başlığı istifa eden işçi olduğu için basit bir ibraname örneği gönderdim. Yani ileride mahkemeye gitme riski taşımayan işçi için basit bir ibraname.

Konu başlığı işyerinden tazminat ile ayrılanın olsaydı tabiki cevabım farklı olurdu.

Saygılar.

Sn.erkan212
İbraname istifa eden işçiden de alınmalıdır,bu noktada ayrım sözkonusu değil,kaldı ki şekil şartına dahi uymayan matbu örneğiniz ihtilaf veya dava konusu edilmesi halinde kabül görmeyecek yada kısmen kabül görecek,işyeri kayıtları ile doğruluğu tespit olunmadan anılan madde hükmüne uygun ibranameye dahi sınırlı değer veriliyor iken.

Son düzenleme:
Sn.keremcem de cevap verecektir ama madem paylaşımda bulunuyoruz,
"hayatın olağan akışına aykırı" dediğiniz noktada haklısınız ancak vuku bulması halinde ki olmaz değil,bu aykırılığın önemi kalmaz,işci yargı yoluna giderse süreç başlar.
"yukarıdaki ibraname"dediğiniz matbu yazının,M.420/1 ci fıkranın son cümlesine göre hükümsüz olması yüksek ihtimaldir.

Şeref bey
Kendi isteği ile istifa eden işçiden
ibraname alınmaz şeklinde bir cümle yazmadım.yazılanları dikkatli okumanızı tavsiye ederim

Dahada ayrıntıya girersem
İstifa eden işçinin çalışma süresine bakarım.bir yılı doldurmamış
Kendi isteği ile güle oynaya sıfır riskle ayrılan işçiden alacağınız ibraname zaten prosedür icabıdır.
şekil şartı aramaya gerek yoktur
Siz meslek hayatınızda 1 yılını doldurmadan istifa edipte mahkemeye giden işçi gördünüzmü?

ancak
1 yılı doldurmuş tazminata hak kazanmış bir işçinin her ne kadar
istifa etsede. Haklarından feragat etttiğini yazılı belirtsede tabiki ibraname farklı olacaktır.
Meslek hayatımızda bu tür insanlarla karşılaşmadık mı.
tazminat aldığı halde sonradan eksik bulup işmahkemesine giden olmadımı ben yaşadım
Hatta bu şekilde risk taşıyan işçilere yaptığım ibranamelerde
Bütün ibrameyi el yazısı ile yazdırıp tazminatın matematiksel hesabınıda ekleyip
Tatbiki ve asıl imza alırım.

Meslekte acemi olduğum dönemde pekde şekil şartına uymadığım bir ibraname için mahkeme durumu olmuştu.
ibranameyi el yazısı ile yazdırmadım matbu kağıda ben doldurup imzalatmıştım.
eksik tazminat gerekçesi ile mahkemeye vermişti.
mahkeme ibranameyi geçersiz kıldı ancak
ödediğim tazminatı matematiksel olarak nasıl bulduğumu yazdığımdan ve çift imzadan
ibranameyi makbuz olarak değerlendirdi.
tümden geçersiz saymadı.
Dikkatinizi çekerim ibraname geçersiz ancak makbuz niteliğindedir dendi.
Alehte hüküm çıksaydı fark ödeyecektim.
Lehte çıkınca dosya kapandı
Sonuç olarak
1 yılı doldurmuş bir işçi istifa etti diye boş bir dilekçe imzalatmak yerine
Yukarıdaki ibraname şekil şartlarına ek olarak
tatbiki imza gerçek imza
çıkış bildirgesine imzalatıp
aldığı tazminatı zaten belirtiyoruzda almasa bile feragat ettiği tazminatı yazmakta ve ibranamenin ekine koymakta fayda vardır.

Şeref bey
a-Kendi isteği ile istifa eden işçiden
ibraname alınmaz şeklinde bir cümle yazmadım.yazılanları dikkatli okumanızı tavsiye ederim

Evet bu şekil net ifadeniz olmamış olup,yukarıda "istifa edenden ziyade...."diye kurduğunuz cümleye istinaden bu cümleyi ifade etmişimdir,bu noktada malum böylesi ayrım da yapamayız,malum ayrılan tüm işçiler için geçerlidir.

b-Dahada ayrıntıya girersem
İstifa eden işçinin çalışma süresine bakarım.bir yılı doldurmamış
Kendi isteği ile güle oynaya sıfır riskle ayrılan işçiden alacağınız ibraname zaten prosedür icabıdır.
şekil şartı aramaya gerek yoktur

prosüdür gibi görünse de aslında malum anılan madde gereğidir,
madde hükmünde belirtildiği üzere şekil şartı da aranır,özellikle ilettiğiniz ibranamede belirtili y.izin ücreti yönünden(eğer y.izin ücret alacağı yoktu ise bu defa zaten ibranameye konu edilememeli)

c-Siz meslek hayatınızda 1 yılını doldurmadan istifa edipte mahkemeye giden işçi gördünüzmü?

neden olmasın,fazla çalışma yapmış olup ücretini al(a)mamış işçiler çok oldu.
Şahsi düşüncem odur ki iletinizde sunduğunuz ibraname nin işverence düzenlenmiş matbu bir metin olduğu izlenimi verdiği,ayrıca haketmiş ise ödenmesi gereken y.izin ücretinin miktarı belirtilmelidir.