İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

Ynt: İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

selcukakb ' Alıntı:
%5 lik işveren teşvik primi ihale kapsamındaki alım ve yapım işleri için kalkmıştı. Fakat bi arkadaşım sistemin indirimli bildirgeyi kabul ettiğini ve bu şekilde yolladığını söylüyor. Acaba bu konu ile ilgili yeni bi genelge uygulama çıktı mı? Bilgisi olan arkadaş var mı?
Biz de ihale kapsamındaki işyeri için yararlandırmıyoruz ama sisteme girdiğinizde 5510 açık. Biz onu sorduk ve yararlandırmayacaksınız dendi.

arkadaşlar bir mükellef yeni iş yeri açtı 4447 kanundan faydalanmak istiyor. yaş şartı dışında,mesleki belgeleri de mi olmalı?

iyi çalışmalar.

işveren yeni işe aldığı personeli için teşvikten yararlanmak istiyor.

çalışan 1980 doğumlu. işkura kayıtlı ve son 10 ay süresince işsizlik ödeneğini almış.

işveren bu çalışan için herhangi bir teşvikten yararlanabiliyor mu ?

Teşekkür ederim.

Arkadaşlar 4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi gereği 6111 den teşvikli işçi çalıştırmakta iken adres değişikliğinden dolayı kurumun başka bir şubesine nakil olduk önceki kurumdan e bildirgede teşvikli olarak düzenlediğim bildirimi yeni kurumunda teşvikli olarak düzenleyemiyorum nakil olurken işçilerin çıkısınıda nakil olarak yaptık arada gün boşluğuda yok 14 günlük çalışmayı eski kurum üzerinden teşvikli vermeme rağmen kalan kısmı yeni kurum üzerinden teşvikli veremiyorum e bildirge programı hata veriyor yararlandıramazsınız diye yeni kurumla görüştüm olaya hakim olamadılar şahsi fikir beyan ettiler yararlandıramazsınız diye bende devam etmesi gerektiğini beyan ediyorum nedeni ise işçi işverenin aynı işinde devam ediyor farklı bir işyerinde değil e bildirge yeni kuruma nakil olurken alına yeni numaradan dolayı farklı bir işyeri gibi algılıyor bunu nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz saygılarımla

Sistem ilk bildirgeyi onayladığınızda borç olarak kaydettiği için ikinciyi kabul etmiyor olabilir.

g705 ' Alıntı:
Sistem ilk bildirgeyi onayladığınızda borç olarak kaydettiği için ikinciyi kabul etmiyor olabilir.
evet buda mantıklı geliyor zira borç oldugu zaman teşvikten yararlanamıyoruz birde borcu ödeyelim öyle yapalım bakalım sonuç ne olacak :)

Temmuz : 34
Ağustos: 29
Eylül : 30
Ekim:38
Kasım : 43
Aralık : 33
Aralık ayından 6 aylık ortalama : 207/6=34'5 yani 35dır.
Aralık'ta işe giren 8 işçi teşvikten yararlandırılmış
Ocak 2012 ise şöyle :29
Şubat:29
Mart : 35
Nisan : 33
Mayıs : 28
Haziran :25
Temmuz : 23
Ağustos : 24
Eylül : 24
Sorum şu bu sigortalıların bazıları ortalamanın altında kalan aylar için teşvikten yararlandırılmış ne yapmak lazım görüş almak istiyorum.

Son düzenleme:
10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri için 31.12.2012 tarihinde süre dolacak. süre uzatımı varmı acaba ?

Merhaba,

1) %5 lik işveren pirimi indiriminden yararlanabilmek için işverenin kuruma hiç borcu olmaması gerekir diye biliyorum.

işverenin 2 ayrı dosyası var. 6111 kapsamında yapılandırdığı borçlarını bir süreden sonra takip edemedi. Gelen icra yazısı üzerine icra takibine istinaden bir kaç ödeme yaptı.
bir süre sonra tüm borcunu taksitlendrimek için kuruma gitti. Taksitlendirmeden sonra %5 lik indirimden yararlanabileceğinden bahsedilmiş.

%5 lik işvren pirimi indiriminden yararlanmak için kuruma taksitlendirilmiş bile olsa hiç borcu olmaması (yani hepsinin ödenmiş olması gerekir) gerekir diye biliyorum.

bilmediğim başka bir teşvik ya da indirim mi var acaba
(işverenin 1 dosyasında 6 işçi diğer dosyasında 10 işçi var)

2) Yine %5 pirim teşviğiyle ilgili olarak bir başka işvrenle ilgili bir sorum olacak.

5510 sayılı kanun 8. maddesine istinaden işverenin sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edildi.
işyeri bildirgesi
işe giriş bildirgesi
aylık pirim ve hizmet belgesi için ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödendi.
takip eden aylarda aylık pirim ve hizmet belgesini gönderirken 5510 sayılı kanunu seçtiğimde %5 indirim uygulamasına sistem izin verdi.
ve o zamandan beri de indirimli olarak göndermeye devam ediyorum.

sigortasız işçi çalıştırmanın tespit edilmesi durumunda indirimden belli bir süre yararlanamıyouz diye biliyorum. Ben sistem izin verse de hatalı bir uygulamamı yaptım ?

Teşekkürler.

1-Yapılandırılmış borçlar %5 teşvikten yararlanmaya engel değildir.Borçlar yapılandırıldıktan ve taksitler düzenli ödendiği sürece %5 indirimden yararlanılması gerekiyor.
2-Hatalı bir uygulama yapmışsınız.İşçinin yakalandığı ayı takip eden aydan itibaren 12 ay boyunca yararlandırmamanız gerekiyordu.

2013 için %5 işveren teşviğinin kalkıp kalmadığı konusunda bir gelişme vrmı acaba.

Bu teşvik sgk kanunu mad. içinde yer almaktadır ve yeni bir kanun çıkarılıp md iptal/revize edilmedikçe sonsuza kadar devam edecektir.

hayırlı sabahlar,

aralık ayında açtığım bir işyerinde 7 işçi girişi oldu.3 işçi teşvikten yararlandı.
aynı ay içinde 4 işçi çıktı.kalan 3 işçi diğer aylar teşvikten yararlanmaya devam eder mi ?

iyi çalışamalar...

Son düzenleme:
ortalama 7 ve çalışan 3 e düşmüş. sanırım faydalamaz. ortalamaya bakıyorlar yanılıyormuyum ?

sn.tarkaniz72 sağolun ben sonradan düzelttim, sizin kusurunuz yok..

bencede yararlanır ... ancak paranoyak olduk ....ceza korkusundan...

ocak ayında büroya kadın işçi aldık hiçç bir belgesi yok ancak son 6 ay sigortalı değişldi ve işyerimize ek oldu şimdi teşvik için sgk başvursak olur 1 ay gecşkmeli başvursak
sgk a dilekçe ile ne tür evraklar verceğiz.

hayırlı akşamlar,

işyeri el değiştirdi.yeni dosya açılacak.teşvikli çalışan personel yeni dosyada( farklı işveren ) teşvikten yararlanır mı ?