Kazancıların Erken Emeklilik (Yıpranma) Hakkı Var mı?

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Şevket Tezel

Soru: 10.05.1966 doğ. 04.07.1988'de kazancı olarak işe başladım. 20 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. 7 bin iş günü sigortalıyım. Ne zaman emekli olabilirim? Kazancıların yıpranma payı gibi herhangi bir hakları var mıdır? Bedri ŞAHİNOĞLU

Cevap: Hangi işkolunda çalıştığınızı belirtmemişsiniz. Yıpranma söz konusu olmadan 10.05.2017'de 51 yaşını doldurarak emekli olabilirsiniz. 1988 öncesinde askerliğiniz varsa sadece iki ayını borçlanarak 10.05.2016'da da emekli olabilirsiniz. Şayet elektrik enerjisi üretim santrallerinin kazan dairesindeki ateşçilik, kül ve kömürlerin taşınması işlerinde çalışanlarla, termik santrallerle her çeşit buhar kazanlarının kazan dairesindeki ateşçilik, kül ve kömürlerin taşınması işlerinde çalışanlardan iseniz her bir çalışma yılı için 60 gün fiili hizmet zammı (FHZ) hakkınız olur. Yani 01.10.2008'den sonra bu işlerde fiilen 360 gün çalışan sigortalının prim gün sayısı ve sigortalılık süresi 420 gün sayılır. Siz de bu kapsamda çalışıyorsanız FHZ'nin yaştan da indirilmesi sonucu emeklilik tarihiniz öne çekilmiş olur.
...
Tamamı