Ne Zaman Emekli Olabilirim.?

iyi günler
babamın emeklilik durumu hakkında bi sorum olacaktı
Kendisi 1 Temmuz 1968 doğumlu.1986 ocakta 4a da 1874 gün doldurmuş.
4b de ise 1991 aralık başlangıç olarak görünüyor
hizmet dökümünde 1994 ten itibaren başlıyor
Bu koşullar altında emeklilik tarihi ne olur

1954 doğumlu, evli ve 3 çocuklu olan annem 1966 yılında Et ve Balık Kurumunda çalışmış. bu bilgiyi sgk dan aldık ..

Başka hiç çalışmamış

sorum şu ;

Annemin an itibariyle annemin emeklilik hakkı olur mu ?

Yardımlarınızı bekliyorum

Saygılarımla..

1954 doğumlu, evli ve 3 çocuklu olan annem 1966 yılında Et ve Balık Kurumunda çalışmış. bu bilgiyi sgk dan aldık ..

Başka hiç çalışmamış

sorum şu ;

Annemin an itibariyle annemin emeklilik hakkı olur mu ?

Yardımlarınızı bekliyorum

Saygılarımla..

Kaç gün çalışmış kurumda ne kadar günü var ?

3600 günden emekli olabilir en erken olarak. Tabi 3600 gün prim ödemiş olması gerekiyor bunun için. Doğum borçlanması yaparak bu süreyi biraz kısaltabilir.

SGK dan telefonla sigorta kaydı olduğunu öğrendik. gün olarak henüz öğrenemedik. benim sorum şu teknik olarak emeklilik hakkı var mı?

Eşim 1965 doğumlu, SSK başlangıç Mart 1987, Toplam 1160 gün sigortası var. İsteğe bağlı bağ kurdan primler yatırılıyor. 1992 doğumlu çocuk var. Sigortayı hangi gruptan yatırmalı ve ne zaman emekli olabilir. Ayrıntılı yazarsanız memnun olurum.

Eşim 1965 doğumlu, SSK başlangıç Mart 1987, Toplam 1160 gün sigortası var. İsteğe bağlı bağ kurdan primler yatırılıyor. 1992 doğumlu çocuk var. Sigortayı hangi gruptan yatırmalı ve ne zaman emekli olabilir. Ayrıntılı yazarsanız memnun olurum.

Eşinizin normal emeklilik şartları ; yaş 43 , sigortalılık süresi 20 yıl , prim gün sayısı 5150 gün.

Yaş ve sigortalılık süresi şartları zaten tamanlanmış ancak gün olarak eksiği var. İsteğe bağlı ödemeye 1 ekim 2008 den sonra başladıysanız bu primler bağkura sayılıyor. İsteğe bağlı öderseniz bağkurdan emekli olursunuz ama daha fazla prim ödeyip daha az maaş alırsınız normal sigortalılığa göre. Size tavsiyem eşinizi sigortalı olarak biryerde göstererek primlerini ödemeniz.

Eşinizi 3600 günden emekli edebilirsiniz isterseniz 5150 günü beklemeden.Bunun için 50 yaş şartı var. Onun haricinde 3600 gün sigorta primi ve 15 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Yine prim günü dışında diğer şartları sağlıyorsunuz. 4a sigortalı olarak göstermeye başladıktan sonra 1 çocuk için doğum borçlanması yaparak 720 gün ekletebilirsiniz prim günlerine. Böylece 1880 gün olur. 4,5-5 yıl civarıda 4a sigortalı olarak prim öderseniz 3600 günden emekli edebilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek birşey yok gibi duruyor. Ama dediğim gibi isteğe bağlıdan çıkartıp biryerde sigortalı göstermelisiniz bunun için. İsteğe bağlıda kalırsanız daha çok prim ödersiniz.

89 ssk başlangıcım, 5800 ssk da fiili gün sayım var, emeklilik için 51 yaşını bekliyorum, 5 sene beklemem gerekiyor
bu sene kendime ait işyeri açtığımdan bağkura geçmek zorunda kaldım, ssk primlerimin çoğu tavandan ödendiğinden
tabandan yatırdığım bağkur primleri emekli maaşımı ne kadar düşürür? emeklilik hesabında sadece ssk yı hesaba
kattırıp, bağkuru devre dışı bırakma imkanım varmı? teşekkürler

89 ssk başlangıcım, 5800 ssk da fiili gün sayım var, emeklilik için 51 yaşını bekliyorum, 5 sene beklemem gerekiyor
bu sene kendime ait işyeri açtığımdan bağkura geçmek zorunda kaldım, ssk primlerimin çoğu tavandan ödendiğinden
tabandan yatırdığım bağkur primleri emekli maaşımı ne kadar düşürür? emeklilik hesabında sadece ssk yı hesaba
kattırıp, bağkuru devre dışı bırakma imkanım varmı? teşekkürler

Sadece ssk yı hesaba kattırma gibi birşey olamaz. Bağkura ödenen primlerden dolayı emekli maaşın bayağı düşer. Birde şunu hesaba katmanız gerekiyor. Emekli olacağınız zaman son 7 yıla bakılır. En çok hangisine prim ödendiyse ondan emekli olursunuz. Sizin son 7 yılda 5 yıl bağkura prim ödeyeceğinizi düşünürsek ssk dan emekli olamazsınız bağkurdan emekli olursunuz ancak en çok bağkur primi ödeneceği için. Ayrıca bu sefer 9000 gün prim doldurmanız gerekir bunuda düşünün. Bağkurdan emeklilik için 9000 gün prim isteniyor çünkü. Şu an bağkura geçmeniz size zarar verecek ileride. Yapmanız gereken yaşınızı doldurmanıza 3,5 yıl kala bir yerde sigortalı olarak göstermeniz kendinizi eğer ssk dan emekli olmak istiyorsanız. Ya da işyerinizi kapatıp başkası üzerine açabilirisinz eşiniz çocuğunuz vs.

Merhaba,

Annem 21/07/1961 doğumlu, 2014 sonlarına doğru 53 yaşındayken bir kafe açtı ve Bağkur'lu oldu. Daha önce evhanımı olduğu için herhangi bir SGK kaydı bulunmuyordu.

Bağkur tescil tarihi 14/11/2014 ve şu anda 1 yıl 2 ay 13 gün hizmet süresi bulunuyor. O da 433 gün ediyor.

Şu an için çok uzak gözüküyor biliyorum ama annemin en erken emekli olma durumu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Şu anda bağkur prim ödemelerini babam yapıyor ve o da "Nasılsa emekli olamayacak, bu parayı ödemek istemiyorum. Annenin üzerine kayıtlı haciz koyulacak bir mülk de yok. Bağkur'a borcu olsun" diyor. Ben ödemesini söyledim ama bırakacak gibi. En azından emekli olabileceği ile ilgili bir bilgi verirsem fikri değişir.

SGK'nın ne zaman emekli olurum uygulmasında aşağıdaki sonuç çıkıyor.
GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULLARI ASAGIDA BELIRTILMISTIR. KOSULLAR 60 YAS 5400 PRIM ODEME GUN SAYISI VEYA 58 YAS 9000 PRIM ODEME GUN SAYISIDIR.

Merhaba,

Annem 21/07/1961 doğumlu, 2014 sonlarına doğru 53 yaşındayken bir kafe açtı ve Bağkur'lu oldu. Daha önce evhanımı olduğu için herhangi bir SGK kaydı bulunmuyordu.

Bağkur tescil tarihi 14/11/2014 ve şu anda 1 yıl 2 ay 13 gün hizmet süresi bulunuyor. O da 433 gün ediyor.

Şu an için çok uzak gözüküyor biliyorum ama annemin en erken emekli olma durumu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Şu anda bağkur prim ödemelerini babam yapıyor ve o da "Nasılsa emekli olamayacak, bu parayı ödemek istemiyorum. Annenin üzerine kayıtlı haciz koyulacak bir mülk de yok. Bağkur'a borcu olsun" diyor. Ben ödemesini söyledim ama bırakacak gibi. En azından emekli olabileceği ile ilgili bir bilgi verirsem fikri değişir.

SGK'nın ne zaman emekli olurum uygulmasında aşağıdaki sonuç çıkıyor.
GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULLARI ASAGIDA BELIRTILMISTIR. KOSULLAR 60 YAS 5400 PRIM ODEME GUN SAYISI VEYA 58 YAS 9000 PRIM ODEME GUN SAYISIDIR.

Sistemde de söylediği gibi bağkurdan en erken emekli olmak için 5400 gün prim gerekiyor. Yani 15 yıl prim ödemesi lazım bağkura. 68 yaşında emekli olabilir. O zamandan sonrada ne kadar emekli maaşı alır meçhul. Babanız biraz haklı gibi. Çok geç yaşta başlanmış prim ödemeye.

Okulda staj günlerinin emekliliğe katılacağına dair haberler vardı şuan resmileşmiş durum yok değil mi? Günler sayılacak ise askerlik gibi borçlanılacak mı o süreler acaba

23.07.1953 doğumlu annem için 07.09.2015 tarihinde 3600 günü doldurduğumuzu hesaplayarak emeklilik için müracaat ettik ve 5 ay aradan sonra emekli olacağımızı beklerken sistemde bugüne kadar görünmeyen BAĞ-KUR hizmeti ve borcu çıkardılar. Bilgisi olanların vereceği cevaplar için teşekkürler.

BAĞ-⁠KUR Başlama: 28.02.1986
Bitiş : 31.07.1988 (2 Yıl 5 Ay 3 Gün)(873 Gün)
SSK Giriş : 01.08.1988
Çıkış : 15.09.1988 (45 Gün)
SSK Giriş : 17.10.1991 (89 Gün)
SSK 1992 (359 Gün)
SSK 1993 (256 Gün)
SSK 1994 (30 Gün)
SSK 1995 (60 Gün)
SSK 1997 (100 Gün)
SSK Toplam: (939 Gün)

BAĞ-⁠KUR Başlama: 01.08.2009
Bitiş : 28.08.2009 (28 Gün)
Not: Bu hizmet sistemde görünmüyordu, emeklilik için müracaat edildiğinde ilgili tarihlerde vergi dairesine basit usul ekmek satıcısı olarak tescil yapıldığı görülmüş ve şu anda sisteme işlediler ve gecikme zammıyla birlikte 405 TL prim ödenmesi isteniyor. Kabul edilmiş sayılmamak için ödeme yapmadık. Çünkü bu 28 gün, 3600 olarak doldurduğumuz emeklilik gününü uzatacak diye düşünüyoruz.)

BAĞ-⁠KUR Başlama: 24.08.2010
Bitiş : 07.02.2014 (3 Yıl 5 Ay 15 Gün)(1245 Gün)

SSK Giriş : 12.02.2014
Çıkış : 31.12.2014 (317 Gün)
SSK EK-⁠5Giriş : 05.01.2015
Çıkış : 31.08.2015 (237 Gün)
SSK Toplam: (554 Gün)

SIRALI OLARAK:
BAĞ-⁠KUR: 873 Gün
SSK : 939 Gün
BAĞ-⁠KUR: 1273 Gün (28 gün bugün eklenen hizmet ile birlikte.)
SSK : 554 Gün
Toplam : 3639 Gün

Soru 1- 2009 yılında ortaya çıkan 28 gün BAĞ-KUR hizmet gününün silinmesi için bir şey yapılabilir mi?
Soru 2- Silinmezse 707 gün daha SSK (EK-5 Tarım) primi ödeyeceğiz değil mi?

iyi gunler. babam 1964 dogumlu. Nisan 1986-temmuz 2005 arasinda 6937 gunu var (4b 1479-zorunlu) ayrica eylul 2014-haziran 2016 toplam 502 gunu var (4a Ek5 tarim) bu sekilde toplam 7439 prim gun sayisi mevcut.. kendisi ne zaman emekli olur?

Merhaba

1998 ekim ayi sigorta girisim var aralikli olaeak çalıştım su anda 3325 gunum var 3600 gunden kidem tazminatina hak kazanmak icin sadece 3600 gunu doldurmam yeterli olur mu yoksa 15 yil calisma suresinide doldurmali miyim. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

15 yıl çalışma süresi değil, ilk ssk lı olarak çalışmaya başladığınız tarihten itibaren hesaplanan hizmet süresidir.
Eğer belirttiğiniz tarihteki sigorta başlangıcınız staj sigortası değilse , 1998 giriş tarihine göre şu anda 15 yıl hizmet süresini doldurmuş durumdasınız zaten.