Staj Fiilen Bitmeden Yeterlilik Sınavlarına Girebilir miyiz?

Ben Mayıs 2005 de stajıma başladım ve 30 Nisan 2007 de stajım bitiyor. 2007 de ise Mart ve Temmuz aylarında yeterlilik sınavları olucak. Ben Mart 2007 deki Yeterlilik sınavına girebilirmiyim..Bu konuda bilgisi olan arkadas var mı ?

Stajının başladığı tarihten itibaren iki yıl dolması gerektiğinden dolayı
marttaki sınava girmen mümkün değil.Stajın bittiği tarih itibariyle ilk açılacak olan sınava girekeceksin (Temmuz 2007 tarihli sınav)
Başarılar..

Teşekkürler

Çok tesekkurler..Ebru..Şu TESMER Yine yapıcağını yapıyor...böylelikle 4 ayımı daha yedi...Daha öncede tam benim dönemimde başvuru yaptığın tarih staj başlangıcı sayılırken.. Mart 2005 de staja başlama sınavına girenlerin sınavı Aralık 2004 de başlaması gerekirmen Mayıs 2005 başmamıştı oradanda 5 ay eder 9 ay...sizlere ömür...

Re: Teşekkürler

stajını tamamlayacağına dair taahhütnameyi verir isen marttaki sınava girebilirsin. Ebru arkadaşımız sizi yanlış bilgilendiriyor.

Re: Teşekkürler

K O N Y A L I' Alıntı:
stajını tamamlayacağına dair taahhütnameyi verir isen marttaki sınava girebilirsin. Ebru arkadaşımız sizi yanlış bilgilendiriyor.

Konu ile ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi verirmisiniz. Yasal dayanak, uygulama şekli vb...

Selamlar

Sayın ebru'nun yanlış bilgilendirdiğini sanmıyorum.

Bu konuda ben belgeyi 2 senede değil 2,5 senede alınıyor diye bir zamanlar başlık açmış idim.

Sevgili Ogün

bahsedilen taahütname arada derede eksik kalan 10 gün gibi (tam sayı veremiyorum) eksik kalan gün için verilen yanında staj yaptığın kişinin ben bu stajyeri eksik kalan şu kadar gün daha çalıştıracağım türünden bir yazı.

olayı şöyle netleştirelim 720 günü dolduruyoruz arkadaşlar. Odaya gidip sınav başvusunda bulunup yapılacak ilk sınava girebiliyoruz. :evil:

saygıyla

Teşekkür ederim Halil, ben de öyle biliyordum ama yine de akıllarda soru işareti kalmasın.

Bakalım Tesmer Ne diyecek

Sonuçta ben şu an stajımı tamamen bitirip ilk yapılacak sınav olan Temmuz 2007 ye dahil oluyorum..OK

Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği

Madde 9: Sınava Kabul Şartları

Sınava girecek adaylarda 3568 sayılı Kanun'un 4.maddesindeki genel ve 5,8,9 maddelerindeki özel şartların taşımaları gerekir.

3568 Sayılı SM,SMMM ve YMM Kanunu

SMMM Aday Meslek Mensupları için;

Madde 5-A/b ye göre staj amacıyla SMMM veya YMMM yanında iki yıl çalışmış olmak

SM Aday Meslek Mensupları için;

Madde 5-B

Önlisans için 4 Yıl,
Ticaret veya Maliye Meslek Mezunları için 6 Yıl staj yapmak.

Neticede ilgili mezuniyet durumlarına göre belirlenen staj sürelerinin tamamlanmasına müteakip ilk sınava katılma hakkı elde edilir.Staj fiilen tamamlanmadan sınava girmenin mümkün olmadığı gözüküyor.

Saygılarımla,

Foruma ilk defa bugün girdim ve Meslektaşlar açısından güzel bi platform olduğunu gördüm...

Ve staj bitmeden sınava girilmi sorusunu gördüm;

Sınav fiilen tamamlanmadan Sınav başvurusu yapılabilir Ancak Sınavın

Yapıldığı tarihte 720 günlük (Lisans Mezunları için) stajın tamamlanmış

olma şartı vardır...Bende aynı durumdaydım çünkü stajım 5 Temmuz

2006 da tamamlanıyordu sınav tarihi 8-9 Temmuz'daydı Mayıs Ayında

Stajın tamamlanacağına dair Taahhütname verdik ve sınav başvurusunu

yaptım 8-9 Temmuz da da sınava girdim...Herkese İyi çalışmalar...

Beckher' Alıntı:
Sınav fiilen tamamlanmadan Sınav başvurusu yapılabilir Ancak Sınavın

Yapıldığı tarihte 720 günlük (Lisans Mezunları için) stajın tamamlanmış

olma şartı vardır...Bende aynı durumdaydım çünkü stajım 5 Temmuz

2006 da tamamlanıyordu sınav tarihi 8-9 Temmuz'daydı Mayıs Ayında

Stajın tamamlanacağına dair Taahhütname verdik ve sınav başvurusunu

yaptım 8-9 Temmuz da da sınava girdim...Herkese İyi çalışmalar...
8-9 temmuz tarihli sınav vaktinde zaten sizin stajınız bitmiş oluyor, nasıl staj bitmeden sınava girmiş oluyorsunuz?
ozgur' Alıntı:
Ben Mayıs 2005 de stajıma başladım ve 30 Nisan 2007 de stajım bitiyor. 2007 de ise Mart ve Temmuz aylarında yeterlilik sınavları olucak. Ben Mart 2007 deki Yeterlilik sınavına girebilirmiyim..Bu konuda bilgisi olan arkadas var mı ?
Bizim tartıştığımız 8-9 temmuz tarihli sınava 1 ağustosta bitecek stajınıza rağmen girebilmeniz vb..