TDHP Can Çekişiyor Yeni Trend UFRS

• Konbuyu başlatan UZMAN
  • Başlangıç tarihi
Ynt: TDHP Can Çekişiyor Yeni Trend UFRS

Bugün itibarı ile Turmob'u bu genelge için aradığımda sayın başkanın yurt dışında olduğundan dolayı başkan yardımcısı sayın ülkü bey ile durumun mütalasını yaptım.Ne yazık ki sorunun çözümünde hiç tatmin olmadım.Konunun yeni olmasına bağladılar ve ilk protestonun yada itirazın benden geldiğini hukuki sonuçlarını beklememiz gerektiğini tavsiye ettiler. :eek:
Elbette bu arada İSMMMO başkanı Yahya bey'i aradım ama kendilerine ulaşamadım.nazik sekreter hanım, konuya hassasiyetle yaklaşarak sayın başkana ileteceğini ve tlf ile görüşmemi sağlayacağını taahhüt etti.
Özellikle 9.cu geçici maddenin 2008 yılından buyana hadi bizim gözümüzden kaçtı da hiçbir oda da mı uyanamadı diye hayıflandım.
Duruşumuzun birçok sıkıntıyı ,sapmayı düzelteceği inancını hala taşıyorum.
sevgilerimle,

Özel Ymm lik sınavıda burdan çıktı yani üstadlar
yine golü biz yedik

Biz ne goller yedik üzülmedik ama bu gol resmenn ofsayt :mad:

3568 sayılı yasa ile sözde katipliğimizi,özde özgürlüğümüzü kaybedip muhasebe'nin maliye vesayeti altında vergi için muhasebe şekline dönüştürüldük ama hiç kimse de demedi ki;
-Tahakkuk ettirdiğimiz vergilerden belirli bir yüzde alalım.
-Maliye'nin tesislerinden yararlanalım.
-Sadece %20 stopaja tabii serbest meslek geliri olan kişileri herturlü beyannamenin dışına çıkaralım.
-Muhasebe işini yapan kişiler için ücretsiz internet+program+teknik donanım +enerji alalım
-Bagkurlarını da maliye ödesin.

İsteyen listeyi çogaltabilir tabii ki

Muhasebenin aslında bir beyin değil ama bir kalp olduğunu ve her noktaya ulaşabildiğini,varlığı ile var olunduğunu beyini bile onun beslediğini anlatabilmek için birşeylerin değişmesi gerekiyordu.
"Akıllı insan aklını kullanandır.Daha akıllı insan başkalarının da aklını kullanandır" Vecizesini kendisine şiar edinmiş yeni versiyon işadamları ve işletmecilerin çoğalması dileği ile

sevgilerimle,
-

TMSK'nın sitesinde projeler bölümünde hesap planı adında bir link var. Sanırım bir hesap planı çalışması var. Bu çalışma hakkında bilgisi olan var mı?

lebiblebibus ' Alıntı:
TMSK'nın sitesinde projeler bölümünde hesap planı adında bir link var. Sanırım bir hesap planı çalışması var. Bu çalışma hakkında bilgisi olan var mı?

KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMUNUN
TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME VE 2012 TEMMUZ AYIN DA yürürlüğe girecek YENİ TTK. için uyumlu olacak yeni bir hesap planı çalışması olduğu ve uygulamadaki TDHP ' nın %90 oranında değişeceğini biliyorum.

Türkiye kısa zamanda muhasebe standartlarında çok yol aldı. Son 5 -10 sene içinde vergi dairelerinin otomasyona geçmesi ve vergi dairesi personeline verilen eğitim vergi kanunlarının uygulanışı, tarh, tahakkuk ve tahsil işlemlerinde bi şeffaflık ve kalite getirdi. Devletin vergi dairelerinde uzmanlaşmış personel çalıştırmaya başlaması ve otomasyona geçmesi ile birlikte muhasebecilerin de devletin bu yeni vizyonuna ayak uydurması gerekti. Ve Türkiyede kısa dönemde muhasebe standartları önceki yıllara göre çok yol aldı. Devletin şuanki hedefinde ise Türkiyedeki muhasebe standartlarını dünya muhasebe standrtları seviyesine getirmektir. Böylelikle muasır ülkelerdeki muhasebe standatları ile Türkiyedeki muhasebe standartları farklılık göstermeyeceği için küresel bi birliktelik olacaktır.Böylelikle Türkiyedeki herhangi bi şirketin muhasebesi ile avrupa ülkesindeki herhangi bi şirketin muhasebesi aynı olacaktır.

tdhp nin olması standartlığı artırıyor denetim cephesinde denetimin kolaylaşmasını sağlıyor. thp ile tms nin uyumsuzluğu üzerine dem vuranlar önünde mevcut bir düzenleme olmamasından dolayı böyle yorumlar yapıyor. 2000 li yılların başından beri bankalarda 2006nın başından beri faktoring leasing vb. şirketlerinde hem spesifik bir tdhp hem de tms var. (bankalarda eski adı ums) neyse demek ki oluyor. bilgi sistemlerini buna göre güncelleyecek maddi gücü olmayan şirketler meclisten dışarı ama zorlada olsa yapılması gerekiyor.

+35 adama bundan sonra tfrs öğretemezsiniz. türmob ne kadar eğitim verirse versin. baksana adam yıllardır yaptığı kanunen kabul edilen edilmeyen gelir kavramının ufak bir nüans farkı olan ertelenmiş vergi aktifini duyunca tırsıyor. bu ön yargıyla ne yaptırabilirsiniz ki.

'+35 adama bundan sonra tfrs öğretemezsiniz. türmob ne kadar eğitim verirse versin'

O zaman bu durum sizin işinize gelmez mi?Onlar öğrenemez ve yapamazlar.Piyasada kobi tfrs denetimi pastasının bir bölümü size kalır.)Ama daha smmm ruhsatınız yokmuş? 7 dersi önce bir verin .Sıkıntılı süreçleri atlatın . Ruhsatınızı da alın. Sonra para kazanırsınız.Kolay gelsin.

pasta herkese kalacak kadar büyük, ama ben sıkıntıya dem vurmuştum. benim 7 dersi vermem bir kaç ayı bulur ama 10 yıldır maliye bak. mevzuatıyla muhasebe ile ilgilenmiş birinin tfrs yi öğrenmesi bir kaç yılı.

Türk milletinin ucunda kazanç olan işlerdeki kıvraklığına hayranım. Bu kadar kısa süre içinde bu kadar eğitmenin ve eğitime katılan bu kadar insanın olması buna delil. TDHP ve eski TTK ne kadar biliniyordu ki, simdi akın akın UFRS ve yeni TTK öğrenilmeye çalışılıyor. Bu zihniyetle mantığını sorgulamadan bir kaç düzeltme kaydı öğrenerek UFRS bilen,öğreten insanlar çoğalacaktır. Değişik durumlarda yorum yapabilecek düzeyde öğrenmeye çalışmak gerek. Bu da zamanla olacaktır. Neticede roket bilimi değil altıüstü muhasebe. Ayrıca vergi matrahı gene eskisi gibi mi belirlenecek? Yani UFRS sadece ortak bir dil oluşturmak ve gerçek resmi görmek amaçlı düzenlenecek. Bu durumda istense eskiden de UFRS tutulabilirdi. Yeter ki vergi matrahı doğru bazda belirlenenebilsin. Bunu yapan yabancı ortaklı Şirketler vardı zaten. Vergi matrahı gene TDHP üzerinden hesaplanmayacak mı? Bu konuda bir belirsizlik var. UFRS demek vergi matrahını da UFRS'ye göre belirlenip ödenecek demek değil ki. Bu konuya netlik getirildi mi? UFRS vergi matrahını kabul edecek mi maliye? Vergi kanunlarında bir değişiklik olmadığına göre, UFRS den mali kara gidilecek o zaman TDHP kayıtlarına gene ihtiyaç olacak. Can çekişse de ölemeyecek muhtemelen.

Bence bu UFRS ve TTK yenilikleri 2013 2014 yıllarında SMMM lerin kıymetinin bilinmesini sağlayacak kıvılcım olacak bu değerin ilk yansımaları da 2015 leri bulacak her acının arkasından mutlaka ama az ama çok güzel gelişmeler olur. Eğer olmazsa adı karayazı olur.

arkadaşlar birilerinin kral çıplak demesi lazım heralde. ufrs denen olay tamamen saçmalıklar silsilesi. ufrs de herşey farazi herşey kafana göre takıl modunda. takıl ama en sonunda vergi kanunlarıyla karşılaştır diyorlar. e ne anlamı kaldı ufrs yapmanın. zaten mecburiyette kalmadı. devlet bile pişman oldu bu belaya bulaştığına.

arkadaşlar birilerinin kral çıplak demesi lazım heralde. ufrs denen olay tamamen saçmalıklar silsilesi. ufrs de herşey farazi herşey kafana göre takıl modunda. takıl ama en sonunda vergi kanunlarıyla karşılaştır diyorlar. e ne anlamı kaldı ufrs yapmanın. zaten mecburiyette kalmadı. devlet bile pişman oldu bu belaya bulaştığına.

Goruslerinize kesinlikle katilmadigimi belirtmek isterim. UFRS kurallari belli, sistemli, sirketin mevcut durumunu su an kullanilan VUK a gore cok daha gercekci yansitan, butun dunyanin kabul ettigi (US GAAP ile de yol haritalari var) bir sistemdir. UFRS yapilan ulkelerde de, Ileri de Turkiye de de hesap plani UFRS ye gore duzenlenir vergi calismasi ayricana yapilir ki dogru olani da budur. Muhasebe vergi odemek icin degil sirketin durumu ve gidisati hakkinda bilgi saglamak icin tutulur ki boyle tutuldugu zaman kullanicilar icin degerlidir. Hem kullaniciya hem de hazirlayana deger katar. Oteki durumda, sadece vergi dairesi icin hazirlarsaniz ama ucreti patrondan/musteriden almayi beklerseniz isin sonunda beklentinizin veya emeginizin altinda bir ucret alirsiniz.

Goruslerinize kesinlikle katilmadigimi belirtmek isterim. UFRS kurallari belli, sistemli, sirketin mevcut durumunu su an kullanilan VUK a gore cok daha gercekci yansitan, butun dunyanin kabul ettigi (US GAAP ile de yol haritalari var) bir sistemdir. UFRS yapilan ulkelerde de, Ileri de Turkiye de de hesap plani UFRS ye gore duzenlenir vergi calismasi ayricana yapilir ki dogru olani da budur. Muhasebe vergi odemek icin degil sirketin durumu ve gidisati hakkinda bilgi saglamak icin tutulur ki boyle tutuldugu zaman kullanicilar icin degerlidir. Hem kullaniciya hem de hazirlayana deger katar. Oteki durumda, sadece vergi dairesi icin hazirlarsaniz ama ucreti patrondan/musteriden almayi beklerseniz isin sonunda beklentinizin veya emeginizin altinda bir ucret alirsiniz.

Türkiyede muhasebe vergi için yapılır yaptırılır. Aksi duruma devlet asla müaade etmez. Bütçe açığı çıkınca ne ufrs kalır ne tfrs.
Maalesef Prof. Recep Pekdemir haklı çıktı.

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/107malicozum/6 recep pekdemir.pdf

Türkiyede muhasebe vergi için yapılır yaptırılır. Aksi duruma devlet asla müaade etmez. Bütçe açığı çıkınca ne ufrs kalır ne tfrs.
Maalesef Prof. Recep Pekdemir haklı çıktı.

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/107malicozum/6 recep pekdemir.pdf

muhasebenin olusma ve yapilma amaci dunyanin her yerinde aynidir ancak gelismemis ulkeler vergi gelirlerini toplayamadiklari icin vergi bazli muhasebe tutarlar. Ancak buradaki ikilem, vergi toplamanin etkili olmasini saglayan yontem Turkiye devletinin ve benzeri gelismekte olan devletlerin yontemi olsa idi vergi acigi bu ulkelerde az, UFRS kullanan gelismis ulkelerde cok olurdu. Ancak gercek bunun tam tersidir.

ikinci olarak Turkiye nin UFRS ye gecisi vergi dairesinin kendi basina aldigi bir karar degil Turkiyedeki yabanci sermayenin istegi dogrultusundadir, ve bu gecis bir sekilde olacaktir.

ucuncu olarak ise siz istediginize odaklanabilirsiniz ancak UFRS ye gore muhasebe tutan sirketler VUK a gore tutanlara oranla daha yuksek ucret oderler.

Sayın Arkadaşlar,

TDHP hakkında yorumda bulunmadan önce temel ilkesini bilmek lazım. TDHP finansal muhasebe tekniğidir IFS26'ya göre yapılmış ve uluslararası bir tekniktir. Kısaca Avrupada uygulanan sistem de budur. Asla vergicilikle uğraşmaz. TTK'nın getirdiği tüm yenilikleri de taşıyabilir ve karşılayabilir. UFRS ise bir revizyon sistemidir ancak gerçek bir "standart" taşımaz. Firmanızda uygulayacağınız yapıyı kendinize göre düzenleme serbestisi tanır (savunabildiğiniz müddetçe). Bu nedenle de aynı işi yapan iki firmanın bilançolarını karşılaştırmanız mümkün olmaz. Sektörel incelemeler allak bullak olur. Geçmişte yapılan Bilanço revizyon teknikleri de bu nitelikteydi. Konuya bu açıdan bakın önce derim ben.

Herkes UFRS yi haşa Allah'ın kanunu gibi görüyor. Yok böyle bir şey. Ufrs nin çevirisi olan Tfrs şu anda anlaşılmaz tercümelerle ortalığa saçılmış bom boş standartlar silsilesidir.

Örneğin "TFRS 2 : Hisse Bazlı Ödemeler" diye bir standart var ki evlere şenlik. Oku oku boşuna. Muhasebe ile ilgili bir kanun mu okuyorsun yoksa Aristo nun bilmem ne felsefe yazısı mı belli değil. Ne işe yarar nerde kullanılır hiçbiri belli değil. Bana aşağıdaki cümleden ne anladığını ve bunu nerde kullanacağını söyleyebilene helal olsun diyorum.

(a) İşletmenin, özkaynağına dayalı finansal araçlar (hisse senedi veya hisse senedi opsiyonları dahil) karşılığında mal veya hizmet tedarik ettiği, özkaynağa dayalı (özkaynaktan karşılanan) hisse bazlı ödeme işlemleri,

Enflasyon düzeltmesinden ne kadar fayda gördüysek ne kadar gerekli idiyse TFRS de o kadar gereklidir. Yerli ve yabancı rantçıların aldatmacasıdır. Siz ülkenizdeki kayıt dışı ekonomiyi kaldıramadıkça ( ki % 50 civarında olduğu ifade edilmektedir ) enflasyon düzeltmesi yapsanız ne yazar, TFRS uygulasanız ne yazar, denetim yapsanız ne yazar. Neticede kayıt altındaki % 50 lik kısmı denetleyip uygulayacaksınız ki bu da o firmanın gerçek durumunu veya tüm ülkedeki ekonomik verilerin gerçek durumunu göstermeyecektir. Denetim firmaları veya bağımsız denetimcilerin para kazanması uğruna kirasını ödeyemeyen, veya bu firmaları denetime hazırlayan SMMM lere çekirdek parası kadar ücreti ödemeyen/ödeyemeyen küçücük firmalara kanun zoruyla on binlerce dolar denetim ücreti ödetmeye zorlamak bir şekilde duvara toslamaya mahkumdu şimdilerde de olan odur.

Sayın Volkan24,

Enflasyon düzeltmesi ile UFRS kıyaslanır değildir. Enflasyon düzeltmesi teknik olarak hata ve eksikler barındırsa bile değerlerin cari değerlere taşınmasını sağlar vergi bağlantısıyla, UFRS'nin böyle bir amacı da yok sonucu da bu nedenle yarar/zarar kıyaslaması yapılamaz. Emflasyon düzeltmesi olmasaydı en basit örneğiyle Bilançonuzda kayıtlı olan Gayrımenkullerin değeri ile bugün birkaç kilo meyve alırdınız ancak.