Yurtdışı Firmasına Pazarlama-Danışmanlık hizmeti

Merhaba,
Yurtdışında üretim yapan ve Türkiye'ye distribütörler üzerinden satış yapan bir firmanın Türkiye'de ürünlerinin tanıtımı, proje takibi gibi çalışmalarla pazar payını genişletmek üzere anlaşma yaptım ve şahıs şirketi kuruyorum . Fakat Türkiye'de ben bu malların satışı ile ilgili herhangi bir fatura, tahsilat gibi bir işlem yapmayacağım. Proje olgunlaşınca distribütörlere konuyu aktaracağım ve satışı onlar yapacak.
Ödemelerimi de, Üretici firmanın distribütörlere sattığı cironun belli bir oranında ÜRETİCİYE fatura keserek üreticiden komisyon olarak alacağım. (Distribütörlerden herhangi bir ödeme almayacağım ve faturalaşma olmayacak) Burada KDV ödemem gerekirmi.
Bir de Aynı üreticinin Orta Asya'daki ülkelere ulaşımı Türkiye üzerinden yapılacağı için bu görevi de ben takip edecegim. (E mail ve telefon yolu ile üreticiye o bölgelerde müşteri bulacağım ve satışlarını üretici direk olarak o ülkelerdeki firmalara yapacak.) Burada da bulduğum müşteri ile oluşacak ciroya göre komisyon alacağım. Burada KDV ödemem gerekirmi?
Değişik web sayfalarında değişik sonuçlar gördüğüm için sizlere sormak istedim.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim,

Ynt: Yurtdışı Firmasına Pazarlama-Danışmanlık hizmeti

erolcet ' Alıntı:
Merhaba,
Yurtdışında üretim yapan ve Türkiye'ye distribütörler üzerinden satış yapan bir firmanın Türkiye'de ürünlerinin tanıtımı, proje takibi gibi çalışmalarla pazar payını genişletmek üzere anlaşma yaptım ve şahıs şirketi kuruyorum . Fakat Türkiye'de ben bu malların satışı ile ilgili herhangi bir fatura, tahsilat gibi bir işlem yapmayacağım. Proje olgunlaşınca distribütörlere konuyu aktaracağım ve satışı onlar yapacak.
Ödemelerimi de, Üretici firmanın distribütörlere sattığı cironun belli bir oranında ÜRETİCİYE fatura keserek üreticiden komisyon olarak alacağım. (Distribütörlerden herhangi bir ödeme almayacağım ve faturalaşma olmayacak) Burada KDV ödemem gerekirmi.

Evet, komisyon faturanızı üretici firmaya KDV'li kesmelisiniz.

erolcet ' Alıntı:
Bir de Aynı üreticinin Orta Asya'daki ülkelere ulaşımı Türkiye üzerinden yapılacağı için bu görevi de ben takip edecegim. (E mail ve telefon yolu ile üreticiye o bölgelerde müşteri bulacağım ve satışlarını üretici direk olarak o ülkelerdeki firmalara yapacak.) Burada da bulduğum müşteri ile oluşacak ciroya göre komisyon alacağım. Burada KDV ödemem gerekirmi?
Değişik web sayfalarında değişik sonuçlar gördüğüm için sizlere sormak istedim.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim,

Hizmeti verdiğiniz firma yurtdışında yerleşik olduğu için ve mal satışı da yurtdışında olduğu için faturanızı KDV'siz kesebilirsiniz diye düşünüyorum.

KDVK Kanunu 12. Madde
BİRİNCİ BÖLÜM
İhracat İstisnası
İhracat Teslimi ve Yurt Dışındaki Müşteriler İçin Yapılan Hizmetler
adde 12 - 1. Bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:

a) (4842 sayılı Kanunun 22' nci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 24.04.2003)Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılmalıdır.

b) (4842 sayılı Kanunun 22' nci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 24.04.2003)Teslim konusu mal Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olmalı ya da yurt dışındaki müşteriye gönderilmek üzere yetkili gümrük antreposuna konulmalıdır. Teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına hareket eden yurt içindeki firmalar veya bizzat alıcı tarafından işlenmesi veya herhangi bir şekilde değerlendirilmesi durumu değiştirmez.

(4842 sayılı Kanunun 22' nci maddesiyle eklenen bent Yürürlük; 24.04.2003)İhracat teslimi yapılacak yetkili gümrük antrepoları ile buralarda düzenlenmesi zorunlu belgeleri belirlemeye, konulacak mal miktarı ve cinsi ile bunların antrepoda bekleme sürelerine ilişkin olarak sınırlama getirmeye, Gümrük Müsteşarlığının görüşü alınmak suretiyle, Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Gümrük antreposuna konulan malın ihracatının belirlenen sürede veya şartlara uygun olarak gerçekleşmemesi veya tevsik edilememesi hallerinde; ziyaa uğratılan vergi, buna ilişkin olarak kesilecek ceza ve hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesinden katma değer vergisi iadesi alanla birlikte antrepo işleticisi de müteselsilen sorumludur.

2. Yurt dışındaki müşteri tabiri; ikametgâhı, işyeri, kanunî ve iş merkezi yurt dışında olan alıcılar ile yurt içinde bulunan bir firmanın yurt dışında kendi adına müstakilen faaliyet gösteren şubelerini ifade eder. Bir hizmetin yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmet sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır.

a) Hizmetler yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.

b) Hizmetten yurt dışında faydalanılmalıdır.

Yapılan hizmet yurtiçinde olduğu için fatura kdvli kesilmelidir.

Hizmet yurt içinde veriliyor. Yararlanma da yurt içi. kDV olacaktır.

Soru 2 kısımdan oluşuyor.

Sorunun 1. kısmı ile ilgili olarak, hizmetden yararlanma yurtiçinde. Dolayısyla fatura KDV'li kesilmelidir.

Sorunun 2. kısmı ile ilgili olarak, hizmetden yararlanma yurtdışında. Dolayısyla o fatura KDV'siz kesilmelidir.