Son Aylarda Nasıl Çalışmalıyız?

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar ;
merhaba.
son 3 ay kala konuları bitirdiysek unutmamak adına nasıl bir yol izlemeliyiz? çünkü konu ders fazla ama ister istemez unutuluyor.geçmiş yıl sorularını çözdükten sonra birde pekiştirmek için deha 707 soru cevap kitabı iyi bir kaynak olur mu ?
teşekkürler

ben aralıkta gireceğim konularım daha bitmedi .ama eski çalıştıklarımın hepsini unutmuş gibi hissediyorum .bide zaman daraldıkca stres oldu. yetişmeyecek gibi:(

tecrübeli arkadaşlar bize yol gösterirlerse sevinirm. her hafta bi dersi mi tekrar etmek gerekir yoksa hergün hepsinden azar azar mı ?

Temmuz döneminde ilk kez girdiğim sınavda 7/7 yaparak, başarılı oldum. Sınava çalışmaya ocak ayında başladım. Tam anlamıyla çalışmaya ise 2 ay kala başladım.
O 2 aya gelene kadar zaten derslerin çoğunu bitirmiştim. Tekrar yaptım, bol bol. Eğer çalıştıklarınızı unutmak istemiyorsanız, sizlere tavsiyem, sözel dersleri son aylara bırakın. Şu anda tüm gücünüzle maliyet, finansal analiz ve finansal muhasebeye çalışın. Denetim, vergi, hukuk ve meslek dersini son zamanlara bırakın. (tekrarını)
Son ay sürekli bu sözelleri tekrar ederek, bilgilerinizi taze tutun. Hatta son gün ve sınav günü dahil dersleri ayırarak, mesela ilk gün sabah denetime, denetim sınavından çıkınca, vergiye, vergiden çıkınca, hukuka tekrar çalışın. Bakın, sakın bir işe yaramaz diye düşünmeyin. Ben ders aralarında çalışarak, en az 4-5 soru yaptım. Mesela meslek hukukunu 75 ile geçtim ama ders arası baktığım sorulardan çıkmasaydı, kalmıştım. Aynı şekilde hukuktan 73 ile geçtim, 3 soru ders arasında baktığımdan çıktı.
Zamanı en iyi şekilde değerlendirin, şu an okuduğunuzu unutuyor gibi düşünebilirsiniz ama öyle olmuyor. Rahat olun. Allah emeğenizi boşa çıkarmayacaktır.
Hepinize başarılar diliyorum.
SMMM SD.

Son düzenleme:
son aylarda bütün derslerin çalışılan konularını soru halinde sırayla listeleyip belli aralıklarla o liste üzerinden çalışılmalı. (tabi sözel dersler için).. sayısal derslerde ise belli durum. bol soru çözerek.. mesela vergi hukuku sınavında örneğin gelir vergisi kanunu bütününü kapsayacak şekilde soru haline getirip devamlı tekrar ederek akılda kalır. ben öyle yapmıştım önceden çalıştığım tüm vergi kanunlarını soru haline getirmiştim. mesela soru 1: gelir nedir? soru 2: vergi sorumlusu nedir? vb. şekillerde.

serkan bey siz maliyete hangi kaynaktan calıştınız ? odanın kursuna gidiyorum orda geçmiş yıl soruları çözülüyor. yeterli midir maliyet ve finansal için ?

Merhaba,

bende temmuz döneminde 7-7 yaparak belgeyi aldım.Son 1 ayda sadece soru ve cevap çözdüm.Bir dersanenin 707 soru 707 cevap kitabını baştan sona kadar çözdüm.Sözelleri 5 er kez çözdüm anayamadğım yerleri ezberledim.Hemen hemen bütün konuları zaten kapsıyor bu sorular.Birtek vergi çok kapsamlı.Bu derste allah hepinize kolaylık versin.

ya ben cidden anlamıyorum 7/7 yapmak bana imkansız gelıyor .aralıkta sınava gireceğim. 3-4 aydır calısıyorum (son 2 ay agırlıklı ) ben her çalıstıgım dersi unutuyorum. hele vergi mevzuatı geçmiş yıllardakı sorulara bakıyorum 50 alınabilir ama 2010 dan sonra ki sorular cok daha zor.nasıl yapılır anlamıyorum. ben tüm dersler vermeyı bırakın .ders verebileceğime bile inanmamaya başladım. çünkü her çalıştığım derste bi önceki dersleri unutuyorum sanki. hukuk ,meslek hukuku ,vergi mevzuatı , denetim bunlarda sözel konu çok fazla ve ben aklımda tutamıyorum.bilmiyorum forumda benım durumumda olan var mı.baska arkadaslar ne durumda. ama 7/7 yapan arkadaslara hakkaten helal olsun. ya bende bi yanlıslık var yada sanırım yeterli çalısmıyorum.

kendini baskı altında tuttuğunuz için böyle hissedebilirsiniz ancak sınavda işler çok farklı oluyor elinizden geleninden fazlasını yapıyorsunuz bu dediğimi sınava ilk girecek arkadaşlar belki şuan anlayamayabilirler ama sınav sonuçlarını gördüklerinde fark edicekler dikkat ederseniz sınavdan sonra demiyorum sınav sonuçları açıklandığında ben en sınavda vergiden kaldığımı düşünüyodum o kadar az umudum vardi ama sonuçta 55 vermişler cevapları boş bırakmadım cevaplarda hukuki terimleri kullan sallamak bedava sonuçta geçtik hatta 50 değil 55 verdiler birde tesmerin sınav cevaplarını yayınladıkları cevaplara çok fazla takılmayın sizin yaptığınız belki bazı yerleri farklı gelebilir ama sonuçta kağıdı okuyanın durumuna göre bazen artı olabiliyor

ya ben cidden anlamıyorum 7/7 yapmak bana imkansız gelıyor .aralıkta sınava gireceğim. 3-4 aydır calısıyorum (son 2 ay agırlıklı ) ben her çalıstıgım dersi unutuyorum. hele vergi mevzuatı geçmiş yıllardakı sorulara bakıyorum 50 alınabilir ama 2010 dan sonra ki sorular cok daha zor.nasıl yapılır anlamıyorum. ben tüm dersler vermeyı bırakın .ders verebileceğime bile inanmamaya başladım. çünkü her çalıştığım derste bi önceki dersleri unutuyorum sanki. hukuk ,meslek hukuku ,vergi mevzuatı , denetim bunlarda sözel konu çok fazla ve ben aklımda tutamıyorum.bilmiyorum forumda benım durumumda olan var mı.baska arkadaslar ne durumda. ama 7/7 yapan arkadaslara hakkaten helal olsun. ya bende bi yanlıslık var yada sanırım yeterli çalısmıyorum.

Sınavdan önce aynı duyguları paylaşıyordum.Tekrar çok önemli bu ayı sürekli tekrara ayırın.Ama hiçbirzaman tam anlamıyla hazırım zaten diyemiyceksiniz.Fakat sonuçta ben 7-7 yaptım.Bu size örnek olsun.Benden önceki bazı arkadaşlarımda 7-7 yapmıştı.Hep onlar yapıyorsa bende yaparım dedim.Genel de insanlar imkansız diyorlar fakat siz kulağınzı böyle şeylere kapatın ve ben başaracağım deyin.İnanın olmayacak birşey değil.

arkadaşlar finansal muhasebe sınavında bilanco ve gelir tablosu sablon olarak veriliyor mu ? birde bende dehanın seti var onda hıcbir ornekte buyuk defter hesapları yok. stonhand in maliyet notları gibi o tarzda finansal notlarıda var mı acaba cunku bazı kayıtlar anlaşılmıyor?

Zamanı en iyi şekilde değerlendirin, şu an okuduğunuzu unutuyor gibi düşünebilirsiniz ama öyle olmuyor.
kv.gif

arkadaşlar sınav yaklaştıkça benım kafamdakı sorular artıyor kusura bakmayın. denetım dersınde son 2 sınavdakı sorular bariz şekilde daha zor. uygulamalı yorumlamalı soruları siz nerden çalışmıştınız arkadaşlar.bendekı kaynaklarda oyle hıc ornek yok.

Arkadaslar vergiden Ozan hoca sitesinde sorular yayınlamış...Bir önceki sınavda o sorulardan birkaç tanesi tutmuş, bu yeni sorulara Ozan Bingöl adresinden ulaşabilirsiniz...İlgilenen arkadaslara duyurulur...Allah yar ve yardımcımız olsun hepimizin...

yanılmıyorsam kitabının arkasında bu soruların bir kısmı var. Akşam bakar kesin olarak söylerim. Sınava bir ay kaldı Denetim, Vergi hiç çalışmadım. bakalım ne olacak
İşin çok zor dostum o zaman. 1 ay kalmış ve en önemli iki derse çalışmamışsın. Ne diyeyim, Allah yardımcın olsun.

Arkadaşlar merhaba.
Stajımın bitmesine 1,5 yıldan daha az kaldı. Yavaş yavaş çalışmalara başladım. Özellile sayısal dersleri bitirmeye çalışıyorum.Fakat tecrübeli arkadaşlar Vergi hukukunun zor olduğunu ve çok önceden çalışılması gerektiğini belirtiyorlar. Gerçekten çok kapsamlı bir ders. Bu yüzden bir an evvel çalışmaya başlamak istiyorum. Özellikle bu ders ten geçmiş arkadaşlar ne önerirler? nasıl bir çalışma prensibi oluşturulmalı ? Elimde Eray Mercan ve Mustafa Dündar ın kitabı var (Sağolsun Bluedays göndermişti :) ) Sizlerin tavsiyesi ne olur? Şimdiden teşekkürler.