Mesai

herkese merhabalar
benim brüt ücretim 2079 tl netimde 1400 tl sevgili forumdaşlarım.
işyerinde sabah 8 akşam 6 çalışmaktayım hafta sonuda 13 kadar çalışıyorum.
toplam 49 saat haftalık çalışmam var aylıkta 196 saat tekabül ediyor.
benim öğrenmek istediğim bana 22 saat mesai yazıyorlar aylık. (normalde bu hesaba göre 16 çıkıyor) bordalarımın hiç birini imzalamadım ben 1400 net aldığımı nasıl ispat ederim bu işyerinde 4,5 yıldır çalışıyorum yaklaşık 2 2,5 sene asgari ücret üzerinden yatıyordu üzerinide elden alıyorduk. ben bunları nasıl ispat edebilirim.
saygılarımla hayırlı günler dilerim...

Doğru cevap verilebilmesi için iş günlerindeki toplam ara dinlenme sürelerinin net-doğru olarak bilinmesi gerekir,aksi takdirde hesap yanlış çıkar.
İş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklarda belirtilen süreler ile işyerinde fiilen uygulanan süreler farklı olabilmekte,bu nedenle bazı ihtilaflar doğabilmekte ise de, bu noktada yazılı olan(ibarelerden)ziyade, fiili işyeri uygulamaları önem arzeder ki,bu nokta da ispat sorunu doğar

Doğru cevap verilebilmesi için iş günlerindeki toplam ara dinlenme sürelerinin net-doğru olarak bilinmesi gerekir,aksi takdirde hesap yanlış çıkar.
İş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklarda belirtilen süreler ile işyerinde fiilen uygulanan süreler farklı olabilmekte,bu nedenle bazı ihtilaflar doğabilmekte ise de, bu noktada yazılı olan(ibarelerden)ziyade, fiili işyeri uygulamaları önem arzeder ki,bu nokta da ispat sorunu doğar

işte o ispat sorununu nasıl halledebilirim...
çalışma saati 8:00-12:00 13:00-18:00
hafta sonu :8:00-13:00

Son düzenleme:
Fazla çalışmaların ispatında,tanık beyanları,ücret bordroları,işin niteliği,işin görülmesini gerektiren sebebler,mevsimsel şartlar önem arzetmektedir.
Olayımıza ilişkin;işin niteliği veya işin görülmesine ilişkin sebebler yanında belirtilen saatler arası çalışmanın yapıldığına dair(ara dinlenme süreleri de dikkate alınarak)giriş-çıkış kayıtları(böylesi takip sistemi yoksa çalışma saatlaerinin de yazılı olduğu günlük imza föyleri-çizelgeleri) mal teslim-alındı belgeleri,silinmez ise mailler vs.ve sizinle beraber çalışmış olanların beyanları çok önemlidir.Burada esaslı noktalardan birisi ücret bordrolarıdır.Bordroda fazla çalışma bölümünün boş olması veya imzanızın olmaması halinde bu durum sizin lehinize çünkü böylesi bi durum var ise işci her türlü delille f.çalışma yaptığını kanıtlayabilecektir.Bordroda(kısmende olsa) f.çalışma yapılmış olduğu görülüyor ve sizinde bu bordroda imzanız var,ihtirazı kayıt da koymamış iseniz işiniz daha da zor olacak demektir.

Ayrıca İş Sözleşmesinde aylık ücrete fazla çalışmalarında dahil olduğu belirtlmişse,(yani aylık maktu ücretli çalışan iseniz)yılda toplam 270 e kadar olan kısım için talepte bulunamıyacaksınız,ancak aşılması halinde,aşan kısım için bulunabileceksiniz.

Fazla çalışmaların ispatında,tanık beyanları,ücret bordroları,işin niteliği,işin görülmesini gerektiren sebebler,mevsimsel şartlar önem arzetmektedir.
Olayımıza ilişkin;işin niteliği veya işin görülmesine ilişkin sebebler yanında belirtilen saatler arası çalışmanın yapıldığına dair(ara dinlenme süreleri de dikkate alınarak)giriş-çıkış kayıtları(böylesi takip sistemi yoksa çalışma saatlaerinin de yazılı olduğu günlük imza föyleri-çizelgeleri) mal teslim-alındı belgeleri,silinmez ise mailler vs.ve sizinle beraber çalışmış olanların beyanları çok önemlidir.Burada esaslı noktalardan birisi ücret bordrolarıdır.Bordroda fazla çalışma bölümünün boş olması veya imzanızın olmaması halinde bu durum sizin lehinize çünkü böylesi bi durum var ise işci her türlü delille f.çalışma yaptığını kanıtlayabilecektir.Bordroda(kısmende olsa) f.çalışma yapılmış olduğu görülüyor ve sizinde bu bordroda imzanız var,ihtirazı kayıt da koymamış iseniz işiniz daha da zor olacak demektir.

sn aydemir hocam bordroda hiç bir imzam yok fakat şöyle bir sorum olacak nacizane sizce benim çoğu bordromda 22 saat var bazılarında ise fazla çalışma kısmı boş olması benim avantajıma değilmi ...
birde sayın hocam yanlışım varsa düzeltin şimdi ben 2008 yılından beri resmi tatillerde çalıştım toplam 28,5 gün yapıyor. enson 1 ocakta çalışmıştım ama bordromda gözükmüyor. sizce bu bir haklı fesih nedenimidir?
saygılarımla...

Son düzenleme:
A- bordroda hiç bir imzam yok fakat şöyle bir sorum olacak nacizane sizce benim çoğu bordromda 22 saat var bazılarında ise fazla çalışma kısmı boş olması benim avantajıma değilmi ...
B-birde sayın hocam yanlışım varsa düzeltin şimdi ben 2008 yılından beri resmi tatillerde çalıştım toplam 28,5 gün yapıyor. enson 1 ocakta çalışmıştım ama bordromda gözükmüyor. sizce bu bir haklı fesih nedenimidir?
saygılarımla...
A.Dediğim gibi imzanızın bulunmadığı bordrolar lehinize,çoğu bordrolarda 22 saat yazılı ve siz de bu bordroları imzalamışsanız işiniz biraz zor,fazla çalışma bölümü boş ve imzanız yok ise yine lehinize.
B.2008 yılından bu tarafa genel tatil günlerinde çalışmış olmanıza rağmen ücretinin ödenmemiş olması durumu size haklı nedenle fesih(24/II-e)hakkı verir.ANCAK İSPAT KÜLFETİ İSTEMDE BULUNAN TARAF OLARAK SİZE AİT,işverende ödendiğini ispat edecek,dolayısyle önce siz ispat edebilesiniz ki işveren ödendiğini kanıtlayamasın(bu durumda kanıtlaması zaten mümkün olamaz)
"Ücretin ödenmediğinden söz edebilmek için işcinin Yasa ya da sözleşme ile belirlenen ücret ödeme döneminin gelmiş olması ve işcinin bu ücrete hak kazanmış olması gerekir.4857 saylı İş Kanunu nun 24/II-e bendinde sözü edilen ücret,geniş anlamda ücret olarak tatil,genel tatil gibi alacaklarının da ödenmemesi işciye haklı fesih imkanı verir."
"Ücreti ödenmiyen işcinin alacağı konusunda takibe geçmesi yada ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınması ,iş ilişkisinin devamında bazı sorunlara yol açabilir. Bu bakımdan ,işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işcinin ,haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkı da tanınmıştır."(bir çok yargı kararı bu yöndedir)
Koyu renkli kısma istinaden;
-Yasa(İş Kanunu)yönünden ücret ay da bir ödenir
-Ödeme dönemine ilişkin sözleşme hükmü olmasa da bu böyledir,hüküm var ise ödeme tarihine özen gösterilir,kaldı ki sizin olayınızda bu süreler defaatle geçmiştir.
-Çalışmış ve ispat ederseniz sorun yok zaten bu ücreti zamanında-önceden hak etmiş durumda gibi olacaksınız,tabi ücretin ödendiğini artık işveren de ispat edemiyecek.(böylesi durumda işci ispat eder ise işyeri kayıtları işvereni değil,işciyi teyit eder,neden?çünkü işveren ödemedi,ödemediği için de ödendiğinin ispatı sözkonusu olmaz,dolayısıyle işveren ödememiş olduğundan işci lehine karar verilir.