Telekom Ve Elektrik Cari Kart Hesapları

Murat ÖNDER

Katkı Sunan Üye
Herkese merhaba

Türk telekom, Boğaziçi Elektrik vb carileri hangi hesapta takip etmemiz lazım. 320 Satıcılar hesapta mı yoksa 329 Diğer Ticari Borçlar hesabında mı. Yoksa 336 Diğer Borçlar da mı?

Şimdiden teşekkürler

sayın demiral,
381 hesaplar küçük işletmelerde çok fazla kullanılmaz. hatta bu faturalar ödendiğinde gider yazıldığından alacak hesapları kullaNILMADAN çoğu zaman doğrudan gider yazılırlar. 381 işleyişi hakkında 381 Gider Tahakkukları Hesabı, hesabın işleyişi, örnekler, giderlerin muhasebe kayıtları adresinden bakılabilir.
selamlar

Sayın İbalcim,

Örn.2013/1 ayında gelen telefon,internet,elektrik,su,doğalgaz olarak gelen faturaların tarihi 01.01.2013 ve siz ödemeyi 28.01.2013 tarihinde yapıyorsunuz muhakkak 381 hesap kullanmanız gerekir sebebini soracak olursanız faturayı kayıtlara alırken fatura tarihini yani dönem dikkate alınır son ödeme tarihi değil bu nedenle 381 hesap kullanımalıdır.

Burada ince ayrıntı ödemenin bankadan mı yoksa kasa hesabında mı kapatıldığıdır. Kasa hesabından yapılan ödemelerde 381 hesap'ta takip edilmelidir.

Katma Değer Vergisinden su,eletrik,doğalgaz ve buna benzer enerji dağıtımlarında veya kullanımında vergiyi doğuran olay bedellerin tahakkuk ettirilmesine bağlanmıştır (bakınız KDV Kanunu Mad. 10/g) KDV'nin indirimi fatura veya belgeye bağlıdır (bakınız Mad. 29).
Vergi uygulamasında ise gelir ve giderlerin kaydında tahakkuk esası ve dönemsellik ilkesi esas olandır (bakınız VUK Mad. 283-287)

Bu nedenle hesap dönemi kapandıktan sonra gelen su,elektrik,telefon,internet,doğalgaz ve benzeri faturalar geçmiş hesap dönemine ait faturalar kural olarak ilgili olduğu dönemin gelirinden indirilir.

Örn:2005/Aralık dönemine ait fatura 2006/Ocak ayında ulaşmış ise

Bu durumda geçmiş döneme ait faturayı 2005/Aralık kurumun giderinin tahakkukunda 381 hesap izleyip
2006/Ocak ayına ilgili kurumun faturasını kayıtlara alımı 329 hesapta izlenmesi gerekir.

Bu durumda 381 ve 329 hesapların kullanımı karıştırılmamalıdır.

İyi Günler.

Ben de 329 hesabı kullanıyorum.
381 Hesapta cari kart takip edeni pek görmedim aslında. Asıl maksadım 320 hesapta takip edilebilir mi şeklindeydi. Öyle olmadığında galiba hemfikiriz.

329 hs ile 336 arasında kaldım. Mantıklı olan herhalde 329 hs.

Ben de 329 hesabı kullanıyorum.
381 Hesapta cari kart takip edeni pek görmedim aslında. Asıl maksadım 320 hesapta takip edilebilir mi şeklindeydi. Öyle olmadığında galiba hemfikiriz.

329 hs ile 336 arasında kaldım. Mantıklı olan herhalde 329 hs.

Sayın Murat ÖNDER,

329 ve 381 hesabın ne şekilde kullanılacağını belirttim tabii uygulayıp uygulamamak size kalmış bir durum.

İyi Günler.

Merhaba Arkadaşlar,
Önceden konu açıldığı için sorularımı buradan sormak istedim.
Cevaplarsanız Sevinirim.
1. sorum, Su, elektrik gibi faturaları yukarıda arkadaşların saydığı hesapların dışında 793 nolu hesapta veya cari kartta takip edebilirmiyim.
2. sorum, netsis programında su elektrik faturasını kaydetmek için hangi modülün alt basamaklarını kullanmam gerekir. (Netsis Fusion 6 serisi)

Merhaba Arkadaşlar,
Önceden konu açıldığı için sorularımı buradan sormak istedim.
Cevaplarsanız Sevinirim.
1. sorum, Su, elektrik gibi faturaları yukarıda arkadaşların saydığı hesapların dışında 793 nolu hesapta veya cari kartta takip edebilirmiyim.
2. sorum, netsis programında su elektrik faturasını kaydetmek için hangi modülün alt basamaklarını kullanmam gerekir. (Netsis Fusion 6 serisi)

Kusura bakmayın amaİşletmenin faaliyeti nedir? 7/b Kullanıyorsunuz galiba maliyet sistemini