fonradar

İ.S.G Sistemi

Benim anlamadigim i.s.g sistemi var.Ama isci temsilcileri butun kurul toplantilara katiliyor.Ama gorvvlerini bilmiyor.Yani mudure karsi nasil direne biliriz isten atilmadan?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim anlamadigim i.s.g sistemi var.Ama isci temsilcileri butun kurul toplantilara katiliyor.Ama gorvvlerini bilmiyor.Yani mudure karsi nasil direne biliriz isten atilmadan?

Bu konuda 4857sayılı iş kanunu,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve 6098 sayılı borçlar kanunun ortak noktası,işverenin işyerinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tüm önlemleri almak zorunda olması,işcilerinde alınan bu önlemlere uyma yükümlülüğünde olmalarıdır.

Kanaatim;işveren gerekli ve yeterli önlemleri almamış,almıyor ise işci doğrudan fesih yoluna gitmekten ziyade önce iş görme edimini yerine getirmekden kaçınma hakkını kullanarak bu önlemlerin alınmasını işverenden isteyebilir,işciinin bu isteği-talebi,kurul kararı ve işveren/ve veya vekilinin bu durumu bilmesine rağmen gerekli önlem(ler)in alınmamış olması karşısında işci(ler)in iş sözleşmesini feshedebilecekleri,
Olayı müdüre karşı direnme olarak değil,bu noktada noksan önlemin alınmış olduğu hk.müdürün bilgilendirilmesi,emri vaki olarak değil bunun bir zorunluluk olduğu,aksi takdirde çalışanların bu noksanlık nedeniyle zarar göre(bile)cekleri yinede alınmıyor(işveren yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa)bu tehlikeden dolayı bu şartlar(koşullar)içersinde çalışamıyacağınızı söyleyiniz