3 Gün Gelmeme İhtarı

Merhaba

Biz çalışanımız 3 gün üstüste işe gelmedi. Biz her gün gelmediğine dair tutanaklarını tuttuk. Fakat noterden ihtar çekmedik. Aradan 15 gün geçti işçiye noterden bu 3 gün için ihtar çeksek geçerlilik devam eder mi? Bu konuyla ilgili kanunda bir açıklama bulamadım böyle bir durum karşısında zorda kalır mıyız?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam siz gelmediği günlerle ilgili tutanaklarından hariç, işçinin bilinen (size vermiş olduğu ikametilmuhaberi) adresine işe çağrı yazısı gönderin. sizin yazınızın eline ulaştığı tarihten itibaren 1 veya 3 gün gibi bir süre içinde "işe gelmediğini, gelmemesini haklı kılan mazereti olması halinde bu mazereti belgelemesini, mazeretsiz gelmemesi halinde İş kanununun işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranmasından ötürü tek taraflı ve tazminatsız olarak (çalışılan süreye ait ücretler saklı kalmak kaydıyla) fesh edileceğini bildirin. yazının eline ulaştığı tarihten sonra hak düşürücü süre (1 veya 3 gün) bekleyin cevap gelmemesi halinde sürenin bittiği tarih itibariyle çalışmasına son verin. devamsızlık yaptığı ve işe gelmediği süreleri kuruma APHB de "Devamsızlık" kodu ile bildirin.

Sonra da , durumu öğrendikten sonra 6 günlük hak düşürücü süre içinde fesih hakkınızı kullanmadığınız için açılacak işe iade davasına hazırlıklı olun derim.

15 gün geçtiği için o tutanaklar işinize yaramaz. noter öncesindeki 3 gün için tutnak yaparsanız olabilir.

Öğrendiğimize göre başka bir yerde işe başlamış ama sigortalı mı bilmiyorum bu olay hak düşürücü süre kısıtlamasını hükümsüz kılıyor sanırım işçinin maddi çıkar sağladığı açısından bakacak olursak

Sonra da , durumu öğrendikten sonra 6 günlük hak düşürücü süre içinde fesih hakkınızı kullanmadığınız için açılacak işe iade davasına hazırlıklı olun derim.

çok net. Başka yorum yok. Gelmediği günler için tuttuğunuz tutanakların arkasından işçiye bildirim süresini kaçırdığını için haklı nedenle fesih edemezsiniz. Çözüm zaten başka bir işte çalışmaya başladığını söylüyorsunuz demek ki o 3 günden sonra da gelmemiş.... İşe gelmeme tutanağını yenidene tutabilirsiniz demek ki...Aynnı işlemi tekrar yapmanızı tavsiye ederim..

6 günlük hak düşürücü süre düşünülerek 15 gün geriye dönük işlem yaparak çalışanın iş akdinin 25/II den fesih edemezsiniz lakin bu işçi 15 gündür işe devam etmiyorsa bir şey kaybetmiş değilsiniz gelmediği her gün için tutanak düzenleyin ve adresine iadeli taahütlü olarak ihtar gönderin işçi ihtarı aldığı halde geçerli bir mazeret bildirmediyse tarafına iş sözleşmesinin 25/II den fesih edildiğini bildirir bir yazı göndererek işten çıkışını yapabilirsiniz. Boşta geçen süreleri de yukarıda da belirtildiği gibi "15-Devamsızlık" koduyla APHB de bildirebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Olmaz değil.
İşveren zamanında gereğini yapmamış olduğu için yine de devamsızlık nedenin sorulması,noter den yapılacak tebligatın tebliğinden itibaren 3 gün içinde devamsızlık nedenine ilişkin belgelerini işyerine ibraz etmesini,tebligatı aldıkdan sonra etmemesi halinde gereğinin yapılması yerinde olur ancak sn.Keremcen beyin dediği gibi olası "işe iade"davası muhtemeldir ,olmayada bilir,çünkü gerçek durumu bilmiyoruz.

hocam siz gelmediği günlerle ilgili tutanaklarından hariç, [sıze=4][/sıze]işçinin bilinen (size vermiş olduğu ikametilmuhaberi) adresine işe çağrı yazısı gönderin. sizin yazınızın eline ulaştığı tarihten itibaren 1 veya 3 gün gibi bir süre içinde "işe gelmediğini, gelmemesini haklı kılan mazereti olması halinde bu mazereti belgelemesini, mazeretsiz gelmemesi halinde iş kanununun işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranmasından ötürü tek taraflı ve tazminatsız olarak (çalışılan süreye ait ücretler saklı kalmak kaydıyla) fesh edileceğini bildirin. Yazının eline ulaştığı tarihten sonra hak düşürücü süre (1 veya 3 gün) bekleyin cevap gelmemesi halinde sürenin bittiği tarih itibariyle çalışmasına son verin. Devamsızlık yaptığı ve işe gelmediği süreleri kuruma aphb de "devamsızlık" kodu ile bildirin.

iş sözleşmesi yaparken adres kısmına; [sıze=5][/sıze]çalışan adresinde değişiklik yapması halinde işyerine bilgi vermek zorundadır. Aksi takdirde işe girişte verdiği adrese yapılan tebligatlar tarafına yapılmış sayılacaktır yazılması durumunda ben bu adreste yoktum taşınmıştım tebligatı almadım gibi söylemlerden yırtmış olursunuz.

İş biraz farkklı boyuta ulaştı.

İşçi tarafımıza bir ihtar çekti. mesai ücretini alamadığını, izinlerini kullanamadığını ve bu nedenle işten ayrılacağını bildirdi.

Şimdi biz işçinin çıkışını neye istinaden yapmalıyız? Ya da bu ihtar işçinin işten ayrıldığını gösterir mi?

peki var mı gerçekten böyle ödenmemiş mesai si yada kullanmadığı senelik izni. bu arada siz işçinin gönderdiği bu tebligata istinaden çıkış yaparsanız böyle bir suçlamayı kabul etmiş sayılırsınız benim mantığıma göre. sn. keremcem ve sn. şeref aydemir bu konuda size gerekli bilgileri vereceklerdir. bende merakla onların cevabını bekliyorum.

bende bu arada üstad lara bir şey sormak istiyorum konuyla alakalı.
noter tebligatı çekildi, sonra biz gittik notere kendi nüshamıza noter şerhini işlettik şu tarihte tebliğ edilmiştir diye. aradan 3 gün geçti personel geçerli bir evrak getirmedi aramadı da sormadı da . 2. bir tebligata gerek varmı şu tarihte tebliğ almanıza rağmen şirketimize herhangi bir evrak ibraz etmediğinizden iş akdininiz fesh edilmiştir diye.

Geçmiş olsun,
atı alan üsküdarı geçmiş tabiri caizse, ( at : fesih hakkı, alan: önce davranıp haklı sebeple fesheden, üsküdar: feshedilmiş sözleşme)
sıradaki sorununuz kuvvetle muhtemel fazla çalışma ücretleri, izin ücretleri ve kıdem tazminatı konulu açılacak dava olacaktır.
İşletmenizde çalışma süresi neydi?

İş biraz farkklı boyuta ulaştı.
İşçi tarafımıza bir ihtar çekti. mesai ücretini alamadığını, izinlerini kullanamadığını ve bu nedenle işten ayrılacağını bildirdi.
Şimdi biz işçinin çıkışını neye istinaden yapmalıyız? Ya da bu ihtar işçinin işten ayrıldığını gösterir mi?

Olayın başlangıcına dönersek,işverenin zamanında bu süreci başlatmadığı,başlamış olsaydı tarafların gerçek iradeleri belirecek buna göre de gerekli işlemler sonuçlanacaktı.İşci neden işi bırakır,işe gelmez,haber bile vermez(gerçek durumu bilmiyoruz demiştik,şimdi netleşti) hatta işci ihtar çekmekle geç bile kalmış( muhtemel birileri tarafından sonradan uyarılmış)tabiri caizse işveren alacağı kureşe ye karşı gardını bile almamış(yani bu durumla ilgili-tutanaklar dışında"bir işlem başlatmamış)sn.Keremcem beyin dediği gibi "işci yola çıkmış"varacağı nokta mahkemenin kapısı...
Bu aşamada işveren yönünden "devamsızlık nedeniyle fesih"den başka yapabilecek bir şey yok,kabül görürmü?artık yargı karar verecek.
Bu iddialar arsında en sorunlu nokta f.çalışma kısmıdır,bordrolar,bordroda f.çalışma kısmının boş olması yada belli bir miktarın bulunması,bulunsa dahi işcinin bu belirtilenin çok üzerinde f.çalışma yapmış olduğunu(veya ne kadar ise)ispat edip,edemiyeceği ile mahkemenin yapacağı araştırma(aynı işyerinde ve özellikle davacının gördüğü iş de çalışan/çalışmış tanıkların beyanları,işin niteliği ve işcinin vasfı,yetkinlikleri,mevsim şartları vs) sonuçlarına göre hakim kanaate vararak bir karar verilecek.

bende bu arada üstad lara bir şey sormak istiyorum konuyla alakalı.
noter tebligatı çekildi, sonra biz gittik notere kendi nüshamıza noter şerhini işlettik şu tarihte tebliğ edilmiştir diye. aradan 3 gün geçti personel geçerli bir evrak getirmedi aramadı da sormadı da . 2. bir tebligata gerek varmı şu tarihte tebliğ almanıza rağmen şirketimize herhangi bir evrak ibraz etmediğinizden iş akdininiz fesh edilmiştir diye.

1.de işciye bir süre verilmemiş ve bu süre bitiminde fesih yoluna gidileceği kesin belirtilmemiş ise evet var.