Yeni Bağımsız Denetçi Adayları

gokhanuy

Katkı Sunan Üye
Mantar,lezzet açısından muhteşem bir taddır. Ancak zehir açısından da enaz o ölçüde etkili olduğundan her mantar yemeğinden sonra acaba sorusu insanın içini kemirir.
Bu bağımsız denetim meselesini bundan daha iyi ne anlatabilir ki?

Parayı bir şekilde denklediniz,eğitim veren üniversiteye yatırdınız,eğitimi tamamladınız ve sınavlarda başarılı olarak başarı belgenizi aldınız.

Şimdi ne olacak?

Sorumlu ortak yönetici olabilmek için SPK kayıtlarında aktif faaliyette bulunan bir denetim şirketinde her yıla en az 1 denetim düşmesi şartı ile 2 yıllık fiili denetim tecrübesini de ekleyivermiş.

b) Sermaye piyasasında bağımsız denetime yetkili bir kuruluşta çalışabilmeleri
için Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından
yetkilendirildikleri tarihi takiben, her yıl en az bir olmak üzere iki yılda en az iki
bağımsız denetim çalışmasında fiilen yer almış olması,

Hangi bağımsız denetim şirketi, hem parasal hem de müşteri bazında böyle bir riski görür de 2 yıllığına her türlü istismara açık böyle bir şeyi kabul eder?

Kaldı ki 2 yıl içinde bu bagımsız denetçinin mesleki sorumluluğu olduğu kendi SMMM bürosu yada YMM bürosu vardır.Bürolarını mı kapatıp denetim şirketinde çalışacaklar?

Lütfen yorumlarınızı,bilgilerinizi ve en önemlisi duyumlarınızı yazar iseniz en azından önümüzü görebilmemiz kolaylaşacaktır.

saygılarımla,

BDDK'nın bagımsız denetim şirketlerinin tlf numaralarının da olduğu listesini bilgisayarıma indirerek,başladım kendilerini aramaya.

-SPK'nın x serisi taslağında yer alan maddeye nasıl baktıklarını,benim açımdan konunun nasıl yorumlanması gerektiğini böyle bir iş talebinde bulunur isem,kendilerinin bunu kabul edip etmeyeceklerini sordum.

-Hemen hemen tümünün ortak görüşü böyle bir açıklama ile sizi şirketimize almayız oldu.
Kesinlikle haklılar.
Büro kurmak için 2 yıl bir mali müşavirlik bürosunda staj şartı olsa ve kişi size bu amaçla ofisinizde çalışmak istiyorum dese biz de sizi arıyorduk mu dersiniz?

Üniversite+28 yıl tecrube+mali müşavirlik imtihanlarını sileceksiniz ayrıca yogun bir eğitime(7 ağır dersten günde 12 saate yakın) tabii tutacaksınız yetmezmiş gibi bir de imtihan yapacaksınız.

Aldığınız belge SPK'da itibar görmeyecek daha düne kadar lise mezunlarına dağıttığı lisansları bu belgenin üstüne koyacak arkasından 2 yıl denetim tecrübesi arayacaksınız.

Bu maddenin tercümesi BİZ SİZE ŞAKA YAPTIK ANLAMADINIZ MI demektir.
Biz şakayı anladık ta lütfen siz de şunu anlayın.
HER ŞAKAYA GÜLÜNMEZ.
O zaman KGK'nın istediği standartlarda, Lisans+15 yil mesleki eğitim (sgk'yı da kapsayacak nitelikte)+eğitim+başarı şartı onlara da uygulansın.
Müktesap hakları 2 yıllık denetim tecrübesi olsun. Adaletli olan da budur zaten.

:) saygılarımla,

Üstad.,kayik denetimine tabi kuruluşlarda sorumlu ortak baş denetici olabilmek için 2 yıl çalışma zorunluluğunum fırsat eşitliğne aykırı olduğunu düşünüyorum.
danıştaya itiraz sonuçlarını beklememiz lazım.

Çok kolay bir şekilde oturacak bir yapı olmadığını zaten biliyoruz.Uygulamalarda bir çok sorunun oluşacağı,bir takım taşların yerinden oynayacağı OECD 'ye verilen taahhütlerden belli idi.
Lafz-ı ruh kelimesini iyi biliyoruz meslek camiası olarak.Bir kanunun ruhu lafzından önemlidir ve önceliklidir.
Ancak Kanunları lafzen ürettiğinizde çıkar çatışmalarının da birden içinde olacağınızı bilmek zorundasınız.Bir şekilde imtiyazlı kesimlerin telaşesi ve etki sahaları devreye girer.Açıklar oluşur ve bu açıklardan da istifade odakları oluşur.Mesele bu kadar basittir ama lekelerini kazımak yıllara mal olur.
Bagımsız denetim şirketleri bir şekilde kendilerini ayrıcalıklı görmeye çalışacaklardır.Etki alanları SPK olduğundan bu kurumu yönlendirmeye ,etkilemeye çaba harcayacaklardır.Ama KGK,meseleyi kökünden halladecektir. Zira KGK ,SPK'dan daha yetkili bir kurumdur. KGK'nın yetkilendirmeleri esas olacaktır.Aksi takdirde çift başlılık gibi bir uygulama ile karşı karşıya kalınır ki çözüm,çözümsüzlüğe ulaşır.Beklenenin de istenilenin de bu olduğuna inanmıyorum.
Biraz sabretmek gerekeceği inancındayım.
saygılarımla,

KGK,finansal tabloların örneklerini ve kullanma rehberini sitesinde yayınladı.Bağımsız denetim raporunun hemen hemen bir örneği niteliğinde olduğundan önemlidir.
Gelişmeler yavaş hareket etse de neticede taşların yerlerine yerleştirmeleri ile inşa başlamıştır.

KGK tarafından yetkilendirme aşamasına başlanmış olup,Yapmış olduklarım liste halindedir.Bilgilerinize

1-Önce elektronik imzayı aldım.Bulunduğunuz şehirde yetkili ofisi bulunuyor ise bir gün içinde üretilip size teslim ediliyor.
2-KGK'nın yayınlamış olduğu hesaplardan bir tanesini seçip,400 tl banka havalesini yaptım.Özellikle tc kimlik numarasını istiyorlar.Tüm işlemlerin tc üzerinden yapıldığını söylediler.
3-KGK sitesinden tescil işlemlerinin yerine getirileceği siteye tıklanılarak makineye bağlamış olduğunuz elektronik imza cihazı ile şifrenizi girip,kayıt işlemine başlıyorsunuz.
4-Çok teferruatlı bir işlem dökümü karşınıza çıkıyor.Hakkınızda meslek odasından disiplin soruşturması ve adli sicilden bir kaydınız yok ise bu belgeleri almanıza gerek kalmıyor.Gerçi ben her ikisini de almıştım ama var ise yazıyorsunuz.
5-Her bölümü kayıt ediyorsunuz.Diplomaların numaraları ve ruhsatın numaraları isteniyor.

Herkese kolay gelsin,

Tüm kayıt kayıtlar işlendikten sonra resiminizi de işledikten sonra sistemden çıkıyorsunuz.KGK çıkışta, yetkilendirmenin sms yolu veya e-mail olarak bildirileceğini ifade ediyor.

Sayın gokhanuy öncelikle hayırlı uğurlu olsun diyorum.

Sizin yazdıklarınıza başvuru yapacak olan meslek mensuplarına faydalı olur düşüncesiyle ufak bi ekleme yapmak istiyorum.

Elektronik imza almak için yetkili bir firma İSMMMO bünyesinde bir ofis açmış ve TURMOB'a bağlı (yani hem SMMM hem de YMM'leri kapsıyor) tüm meslek mensuplarına söz konusu imzayı iskontolu sağlıyor. Şu an iskonto tutarını hatırlamıyorum ama bu imzaya ihtiyacı olan meslektaşlarımız diğer yetkili yerlerden de fiyat araştırması yapıp avantajlı ise bu durumu değerlendirebilirler.

KGK tarafından yetkilendirme aşamasına başlanmış olup,Yapmış olduklarım liste halindedir.Bilgilerinize

1-Önce elektronik imzayı aldım.Bulunduğunuz şehirde yetkili ofisi bulunuyor ise bir gün içinde üretilip size teslim ediliyor.
2-KGK'nın yayınlamış olduğu hesaplardan bir tanesini seçip,400 tl banka havalesini yaptım.Özellikle tc kimlik numarasını istiyorlar.Tüm işlemlerin tc üzerinden yapıldığını söylediler.
3-KGK sitesinden tescil işlemlerinin yerine getirileceği siteye tıklanılarak makineye bağlamış olduğunuz elektronik imza cihazı ile şifrenizi girip,kayıt işlemine başlıyorsunuz.
4-Çok teferruatlı bir işlem dökümü karşınıza çıkıyor.Hakkınızda meslek odasından disiplin soruşturması ve adli sicilden bir kaydınız yok ise bu belgeleri almanıza gerek kalmıyor.Gerçi ben her ikisini de almıştım ama var ise yazıyorsunuz.
5-Her bölümü kayıt ediyorsunuz.Diplomaların numaraları ve ruhsatın numaraları isteniyor.

Herkese kolay gelsin,

Tüm kayıt kayıtlar işlendikten sonra resiminizi de işledikten sonra sistemden çıkıyorsunuz.KGK çıkışta, yetkilendirmenin sms yolu veya e-mail olarak bildirileceğini ifade ediyor.

Arkadaşlar yetkilendirme yapılmadan ücret ödemeyiniz.Bana KGK verilen cevap bu şekildedir.

Teşekkürler sevgili Benjamin. 3 yıllık yoğun bir dönemin sonunda onca yazılar,itirazlar ve eğitimler neticesinde sonuca ulaşmak güzel gibi gelse de geleceğe olan projeksiyonun sorumluluğu karşısında içimi bir korkunun da aldığını gizlemeye gerek yok sanırım. İki mesleğinde aynı zaman diliminde yürümesinin pek mümkün olamayacağının da farkına vardım.
Bu mesleğin en büyük ve bizi islah edecek en güzel yanı,birlikteliğin yaratacağı gücüdür.Tek başına başarılması mümkün olmayan ,tam bir ekip çalışması ruhunu ifade eden bağımsız denetçilik,aynı zamanda mesleki deneyimlerinde arşivlenileceği büyük bir kayıt deposu üretecektir.
Yıllarca kavgasını verdiğim arşiv olayı, mesleğimizin en can alıcı noktasıdır.Şeytanı o ayrıntıdan çıkaran da arşivdir.
Bu sistem kurulduktan sonra Turmob'unda politik renklerinden ayrılarak,mesleki renklere dönüşeceğine,SPK gibi her ayrı faaliyete ayrı lisanslar vererek,mesleki uzmanlığa dönüşeceğine inanıyorum.
Saygılarımla,

bu yetkilendirmeye başvurmak için ruhsat ve spk belgesi dışında ne gibi şartları var biri açıklayabilirmi

Herkese kolay gelsin,

Fotoğraf yüklemesini nasıl yaptınız ben onu yapamadım.

Fotoğraf yüklemesini nasıl yaptınız ben onu yapamadım.

Fotoğrafınızı bir editör programı ile küçülteceksiniz.kayıt kısımında fotoğrafınızın üzerine tıkladığınızda boyutlandırmaya benzer bir alanlama çıkıyor.Onunla fotoğrafınızı kaplayın ve onaylayın.Ben aynen böyle yaptım.
Kolay gelsin :)

Fotoğrafınızı bir editör programı ile küçülteceksiniz.kayıt kısımında fotoğrafınızın üzerine tıkladığınızda boyutlandırmaya benzer bir alanlama çıkıyor.Onunla fotoğrafınızı kaplayın ve onaylayın.Ben aynen böyle yaptım.
Kolay gelsin :)
Anladığım kadarıyla SMMM belgesi ve eğitim şartı ya da SPK Denetçi lisansı sahipleri başvurabilecek. Doğru mu ustad?
Yani kendi durumum SMMM yim aynı zamanda SPK Denetim lisansı sahibiyim. sisteme başvuru yapabilirim. neticede mesleki ve eğitim bilgilerini kurum değerlendirip "yetkilendirmeyi" ona göre yapacak. Elektronik imza ile ilgili ne kadar masraf yaptınız hocam? bir günde aldığınızı yazmışsınız. tşk

Merhabalar,
ASMMMO ve ISMMMO' nın anlaşması var.(Türktrust) 85 TL ile elektronik imzayı, sabahtan belgeleri vermek kaydıyla öğleden sonra alabilirsiniz.

Yetkilendirme için SPK Lisanslama Belgem yok.sadece sınava başvuru yapıp ikisini verdim

2010 SMMM ruhsatı aldım. Sorum şu ; Denetçi olmak için bir SMMM Belgesini aldıktan sonra denetim firmasında 3 yıl fiilen denetçi olarak çalışmak belgeyi almaya yeterlimi ? 15 yıllık tecrübe burda göz önüne alınıyormu?
Teşekkürler

Yetkilendirme için SPK Lisanslama Belgem yok.sadece sınava başvuru yapıp ikisini verdim

2010 SMMM ruhsatı aldım. Sorum şu ; Denetçi olmak için bir SMMM Belgesini aldıktan sonra denetim firmasında 3 yıl fiilen denetçi olarak çalışmak belgeyi almaya yeterlimi ? 15 yıllık tecrübe burda göz önüne alınıyormu?
Teşekkürler

Konuyu en iyi ifade eden kararnameyi incelemelisiniz.Bu şekilde bir ruhsatlama ne yazık ki görünmüyor. SPK lisansınız olsa idi durum daha farklı olabilirdi .

Ruhsatımı ve Spk Bağımsız Denetim Lisansımı Aralık / 2012 sınavlarını vererek aldım...

Denetim şirketlerinde 2 yıllık çalışma koşulunu sağlayamıyorum. Yinede başvuruda bulunayım mı? Sizlerin görüşü nedir?

Teşekkürler.

Sayın gokhanuy; 400 TL. Ödeme yapılması gerektiğini nereden öğrendiniz. Paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme: