Hafta Tatili Ücreti Hk.

Ayşe Gültekin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

21.05.2014 (Çarşamba) tarihinde işe giren bir personel, girdiği günün haftasındaki; hafta tatili ücretine hak kazanır mı?

ben hep haftayı doldurması gerekir diye biliyorum ama

İşyerinde pazar hafta tatili uygulanıyorsa hak kazanir. Değilse alti gün calistirip Şali tatil verebilirsiniz.

.

İşyerinde pazar hafta tatili uygulanıyorsa hak kazanir. Değilse alti gün calistirip Şali tatil verebilirsiniz.

Hafta tatilinin perşembe-pazar arasındaki bir gün olduğu ve işe giren işyerinin haftalık çalışma süresini işe giriş ve hafta tatili günü arasında tamamlamadı ise hafta tatili ücretini hak etmez. İşveren kendi insiyatifi ile hafta tatili ücretini ödeyebilir. Ancak işten çıktığı tarihte işe girdiği tarihteki çalışmalarında göz önüne alınarak hafta tatili ücretinin ödenip ödenmeyeceği dikkate alınmalıdır.

Hafta tatilinin perşembe-pazar arasındaki bir gün olduğu ve işe giren işyerinin haftalık çalışma süresini işe giriş ve hafta tatili günü arasında tamamlamadı ise hafta tatili ücretini hak etmez. İşveren kendi insiyatifi ile hafta tatili ücretini ödeyebilir. Ancak işten çıktığı tarihte işe girdiği tarihteki çalışmalarında göz önüne alınarak hafta tatili ücretinin ödenip ödenmeyeceği dikkate alınmalıdır.
Sayın merkür2 hafta tatili ücretini haketmediği zaman ortaya çıkacak bir gün eksik günün puantajını nasıl yapacağız?
saygılar;
bil_gin

Hafta tatili ücretine hak kazanma konusunda benim de bir sorum var;
O hafta örneğin 1-2 saat geç kalma nedeniyle eksik çalışma yapılmış olduğunda hafta tatili ücretine hak kazanılır mı kazanılmaz mı?
Hafta tatili ücretine hak kazanma , belirlenen çalışma günlerinde haftalık yasal çalışma süresi tamamlanmışsa mı olur?
1 gün 1 saat geç geldi diye o kişinin hafta tatili ücreti kesilebilir mi?

Sn.Keremcem bence...1-2 saatlik geç kalma veya 1 günlük izin nedeniyle eksik çalışma yaparsa hafta tatili ücretine hak kazanamaz.lakin siz razı olup gelmediği saate ve güne örneğin ücretsiz izin düzenlerseniz veya izin verirseniz o zaman haftalık tatil ücretine hak kazanır.

Teşekkürler sn. kamalı ,
ama 1 günlük devamsızlıktan bahsetmiyorum. Hafta içi toplamda 2,5 saat devamsızlık yapmış kişinin ücretinden o haftaya ait hafta tatili ücreti kesilebilir mi, kesilebilirse yasal dayanağı nedir, öğrenmek istediğim konu bu.

sn. keremcem
Hafta tatili ücreti
4857 / MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile....
Çalışma süresi
4857/ MADDE 63. - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir......

Evet, benim de gelmeye çalıştığım nokta bu,
hafta tatili ücreti için kriter olarak belirlenen iş günlerinde çalışmış olmak yeterli, belirlenen iş günlerinde belirlenen çalışma süresini tamamlamış olmak demiyor.
63.maddeye olan ithaf ise, işverenin haftalık çalışma süresini işyerinin çalışılan günlerine eşit dağıtabileceğinin belirtilmiş olması,
yani benim anladığım;
işverenin belirlediği tüm çalışma günlerinde işçinin işyerinde çalışma yapmış olması o hafta için hafta tatili ücretine hak kazanması için yeterli şarttır.
Yanlış mı yorumluyorum? Herhangi bir yerde hafta tatili ücretine hak kazanmak için haftalık çalışma süresini tamamlama şartı gerektiğini göremedim ben.

sn. keremcem

yorumunuza saygı duyarım.lakin kanun çok açık ve net.çalışma süresi 45 saat olması halinde 1 gün hafta tatili hak kazanır diyor.olaya tersten bakalım.haftanın 6 günü işe gelmiş ama 3 gün 7,5 saat mesai yapmış, 2 gün 5 saat mesai yapmış (geç gelmiş),1 günü 3 saat mesai yapmış (geç gelmiş).şimdi bu elemana sizin yorumla gidersek hafta tatili vermemiz gerekiyor anlıyorum.çünkü haftanın 6 günüde işe gelmiş.....

O zaman bir gün ücretsiz izin alan personelin o haftaki ücretinden 2 gün kesilmesi gerekmekte hem gelmediği gün hemde hafta tatili günü. Doğru mu anlıyorum?
saygılar;
bil_gin

O zaman bir gün ücretsiz izin alan personelin o haftaki ücretinden 2 gün kesilmesi gerekmekte hem gelmediği gün hemde hafta tatili günü. Doğru mu anlıyorum?
saygılar;
bil_gin
Çalışan ücretsiz izin istedi ve işverende verdi ise sadece 1 gün kesilebilir. Hafta tatili bu nedenden dolayı kesilemez. Ama işçi kafa izni yaptı (haber vermeksizin) ise hafta tatili (işe gelmediğine dair tutanak tutuldu ise) kesilebilir.

saygılar;
bil_gin
Ücretsiz izin alan personelin ücretinden hafta tatili ücretini kesemezsiniz.
Habersiz 1 gün devamsızlık yapan personel konusunda ise , evet haklısınız, 1 gün devamsızlık yaptığı gün+1 gün devamsızlık nedeniyle hak kazanamadığı hafta tatili ücreti olmak üzere 2 günlük ücret kesilebilir