2015-01 Maliyet Muhasebe Soru Tahmini

Herkese merhaba arkadaşlar. Kursa giden arkadaşlar hocaların üstünde durduğu çıkma ihtimali olan konular hakkında fikirlerinizi burada paylaşırsanız çok sevinirim herkese hayırlı günler

sınavda muhtemel diye bişey yok, herşey çıkabilir artık ona göre bol bol çalışmak gerek, malesef, bu işte sanırım derya deniz herşeyi bilen gerekiyor, hukukcuda olman gerek ymm de, iş günevliği uzmanı da yerine göre mühendiste...
Allah yardımcımız olsun...

Geçen dönem arkadaşlar girmem için çok ısrar etti, ben sona bırakıp sağlam çalışıp gireceğim diyerek dinlemedim pişmanım şuan çoğunluğu ruhsat aldı:) SMM Tablosu/Gelir Tablosu ve Matematiksel dağıtım çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Benzer ağırlıkta bir sınav olur umarım bu dönem. Fazla abartmazlar.

Yıllar itibariyle çıkmış sorulara bakıldığında en fazla sordukları;
-Dağıtımlardan 1. Dağıtım verilip Kademeli ve Matematiksel yada 1. dağıtımı hesaplayın diyerek kademeli ve matematiksel sormuşlar.
-Sapmalar/farklar (süre/ücret/miktar vs)
-SMM Tablosu Faaliyet Kar/Zararına kadar
-Stoklama mettdları FIFO/LIFO/Ağırlıklı Ortalama/Hareketli Ortalama
-Maliyet Hesaplarına ilişkin Muh. kayıtları / İşçilik Hesaplamaları / Ücret Tahakkuk kaydı
-Safha (evre) Maliyet sistemi
-Kapsamına göre maliyet sistemleri - Tam/Değişken-Normal..

Bu konulara hakim olunsa geçilir diye düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı bakalım.
Kitap olarak da;Türmob kurucu başkanı prof. dr. Kamil Büyükmırza öneririm. Maliyet Muhasebesi konusunda duayendir. Biyografisini okuyun hak verirsiniz. Kitabın anlatım dili çok sade açık ve anlaşılır. Konu hakkında bilgi verirken verdiği örnekler konuyu pekiştirmek adına çok yararlı oluyor.

Geçen dönem arkadaşlar girmem için çok ısrar etti, ben sona bırakıp sağlam çalışıp gireceğim diyerek dinlemedim pişmanım şuan çoğunluğu ruhsat aldı:) SMM Tablosu/Gelir Tablosu ve Matematiksel dağıtım çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Benzer ağırlıkta bir sınav olur umarım bu dönem. Fazla abartmazlar.

Yıllar itibariyle çıkmış sorulara bakıldığında en fazla sordukları;
-Dağıtımlardan 1. Dağıtım verilip Kademeli ve Matematiksel yada 1. dağıtımı hesaplayın diyerek kademeli ve matematiksel sormuşlar.
-Sapmalar/farklar (süre/ücret/miktar vs)
-SMM Tablosu Faaliyet Kar/Zararına kadar
-Stoklama mettdları FIFO/LIFO/Ağırlıklı Ortalama/Hareketli Ortalama
-Maliyet Hesaplarına ilişkin Muh. kayıtları / İşçilik Hesaplamaları / Ücret Tahakkuk kaydı
-Safha (evre) Maliyet sistemi
-Kapsamına göre maliyet sistemleri - Tam/Değişken-Normal..

Bu konulara hakim olunsa geçilir diye düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı bakalım.
Kitap olarak da;Türmob kurucu başkanı prof. dr. Kamil Büyükmırza öneririm. Maliyet Muhasebesi konusunda duayendir. Biyografisini okuyun hak verirsiniz. Kitabın anlatım dili çok sade açık ve anlaşılır. Konu hakkında bilgi verirken verdiği örnekler konuyu pekiştirmek adına çok yararlı oluyor.

bilgilendirme için teşekkürler

daha önce 4 kez girip geçememiştim.sınava çok az kaldı.acaba şimdi başlasam sıvana kadar yeterli olur mu? bu dönemi pas mı geçsem kararsımızm. ne dersiniz arkdaşlar.

daha önce 4 kez girip geçememiştim.sınava çok az kaldı.acaba şimdi başlasam sıvana kadar yeterli olur mu? bu dönemi pas mı geçsem kararsımızm. ne dersiniz arkdaşlar.

O hatayı ben geçen dönem yaptım tavsiye etmiyorum :) 4 dönemlik sınav tecrübesi varsa tekrar yapıp girmek lazım. Nick'inizi değiştirmekle başlayın işe bence :)

Bende sizin gibiydim maliyet resmen kabusum olmuştu fakat geçen sınav gerçekten kolaydı fakat hoca her zaman ki gibi sonuç odaklı bende 50 sınırda geçtim ama allaha hergün şükrediyorum.Haklarımız çogaldı o yüzden bence pas geçmeyin derim.Benimde vergi kaldı kursa giden arkadaşlar nerelerdesiniz soru tahminleri bekliyorum

Birde son olarak harcı yatırdık diyelim sınava girmezsek hakkımız yanıyor mu yani sınava girmiş sayılıyormuyuz?

Eminmisiniz ben yönetmelik değişmeden kullandım haklarımızın çoğaldığını biliyorum ama yanlış yönlendirmiş olmayım en iyi cevap tesmer o zaman

evet arkadaşlar hak yanıyor. yani şöyle; sınava girseniz de girmeseniz de bir hak gidiyor. Staja başlama sınavı gibi oldu hak durumları. 1+9 toplamda on kez fakat sizler öteden beri devam ettiğiniz için, sınav hakkınızı on gibi düşünmeyin yanılırsınız.
Teos tesmer sitesinden kalan haklarınızı kontrol edin gerekirse tesmeri arayıp öğrenin. bu konu çok önemli !!!

kesinlikle gir derim. girsende girmesende hak gidecek. zamanlama açısında geç kaldıysan en azından çıkması muhtemel konulara çalış ve bol soru çöz.
ben geçen sınav aynı durumda iken smm tablosu ve gelir tablosuna baktım sınavdan önce ve geçtim. birazda matematiksel dağıtımdan bişeyler yaptım.
biraz şans oldu gelen sorular.
sınavda başarılar şimdiden.