270 Saat Fazla Mesai Hk.

tanufuk

Katkı Sunan Üye
Değerli Forum üyeleri,
Bilindiği üzere;İş kanuna göre 270 saate kadar her yıl işçiden alınan muvafakatname ile fazla mesai yaptırılabilmektedir.
1-270 saat fazla mesaiyi aşan bir personelin istemesi durumunda fazla mesai yapmaya devam edebilir mi? tekrar muvafakatname almaya gerek var mıdır?
2-Yoksa 270 saat sınırı üzerinde her harükarde fm yaptırılamaz mı?
3-Yaptırılması durumunda bu yıl ki idari para cezalarında konuya muhatap her personel için 270TL idari para cezasını denetleme olma durumunda ödenmesi ile 270 saat üzerinde mesai yaptırılabilir mi?
4-Ayrıca,Haftanın tüm günleri makul süre kapsamında en fazla kaç ay fm mesai yaptırılabilir ve hafta tatili verilmeyebilir?

Cevap ve yorum ve görüşleriniz için teşekkürler.

270 saat yasal sınırını aşma durumunda eskiden bir idari para cezası uygulanmamakla birlikte artık denetimlerde yasal sınırın aşılmış olması nedeniyle ücretinin ödenmiş olmasına bakılmaksızın idari para cezası kesilebiliyor.İzmirde benim çalıştığım firmada böyle bir cezai işlem yapıldı ve aşılmamasına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.
Çözüm olarak ta; 270 saat yıllık sınır / 12 ay=22,5 saat aylık fazla çalışma sınırı getirildi kişisel olarak. Yani artık aylık 22,5 saatten fazla kimse fazla çalışma yapamıyor.

Muvafakat zaten istekle olan şeydir, kendi isteğiyle kabul ettiğinin beyanı,
270 saate kadar olan için dahi muvafakat verme zorunluluğu yok, 270 saat üzeri içinse alacağınız muvafakatin bir anlamı yok.
Muvafakat vermemesi ne için esaslı neden olur mu diye sordunuz anlayamadım. Eğer yıllık 270 saate kadar fazla çalışma yapmak veya 270 saat aşıldıktan sonra fazla çalışma yapmak için muvafakat vermemesinin işveren açısından fesih için esaslı neden olup olmayacağını soruyorsanız,
işveren için esaslı neden olarak kabul edilemez.

270 saat yasal sınırını aşma durumunda eskiden bir idari para cezası uygulanmamakla birlikte artık denetimlerde yasal sınırın aşılmış olması nedeniyle ücretinin ödenmiş olmasına bakılmaksızın idari para cezası kesilebiliyor.İzmirde benim çalıştığım firmada böyle bir cezai işlem yapıldı ve aşılmamasına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.
Çözüm olarak ta; 270 saat yıllık sınır / 12 ay=22,5 saat aylık fazla çalışma sınırı getirildi kişisel olarak. Yani artık aylık 22,5 saatten fazla kimse fazla çalışma yapamıyor.

Cezanın miktarı ne kadar? Ve neye istinaden kesilebiliyor?

104. Maddedeki calisma surelerine ve bu konudaki yonetmelik hukumlerine uymamaya dayandirmislar.

270 saat aşıldı diye 104. md istinaden ceza kesilemez. 104. md 63-68-69-71-72-73-74-75-76 md ile ilgilidir ve bu md 270 saat sınırlaması söz konusu değildir. 270 saat 41.md yazmaktadır ve cezası 102/c tanımlanmıştır. Bu md 270 saate uymama ile ilgili ceza bulunmamaktadır.

270 saat aşıldı diye 104. md istinaden ceza kesilemez. 104. md 63-68-69-71-72-73-74-75-76 md ile ilgilidir ve bu md 270 saat sınırlaması söz konusu değildir. 270 saat 41.md yazmaktadır ve cezası 102/c tanımlanmıştır. Bu md 270 saate uymama ile ilgili ceza bulunmamaktadır.
Haklısınız, ama buyrun bunu bir de 300 üzeri çalışanın olduğu bir işletmeyi denetime gelen müfettişlere anlatın isterseniz.
Ceza için atıfta bulundukları madde 104,

Personel-İK -Muhasebe bölümü çalışanı olmadığımdan bir şey yapma şansım yok.
Aynı şeyi önerdim, yargıtayın 270 saat sınırının aşılması durumunda herhangi bir ceza tanımlanmamış olduğu için ceza uygulanamayacağı yönünde kararları olduğunu da belirttim.
İdarenin takdiri, ters düşüp olmayacak bir yerden gol yemektense, cezayı kabul etmek yönünde oldu.

Ceza miktarı 104.maddeye dayandırılması durumunda 1.478.-TL olduğu gözüküyor bu yıl için.

c)Madde 102 -
41 inci maddesinde belirtilen fazla çalışmalara ilişkin ücreti ödemeyen, işçiye hak ettiği serbest zamanı altı ay
zarfında kullandırmayan, fazla saatlerde yapılacak çalışmalar için işçinin onayını almayan işveren veya işveren vekiline, bu
durumda olan her işçi için ikiyüzyirmi Türk Lirası idari para cezası,
Verilir.

Fazla mesai sınırının aşılmasının cezai bir yaptırımı yoktur. Cezanın nedeni işçilerin her yıl yazılı muvafakatının alınmamasıdır.

Benim bildiğim kadarıyla konuyla alakalı olarak kanunlarda tanımlı bir ceza bulunmamaktadır. Ama günlük çalışma süresinin maksimum 11 saat olduğu açıktır. 11 saati aşan fazla mesai hallerinde oluşabilecek iş kazalarında işveren her türlü önlemi almış olsa da işçi kazada %100 kusurlu olsa da kabahatli işveren olmaktadır. Bu durumda ciddi iş kazalarında işveren yüksek miktarda maddi ve manevi tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Fazla mesai sınırının aşılmasının cezai bir yaptırımı yoktur. Cezanın nedeni işçilerin her yıl yazılı muvafakatının alınmamasıdır.
İşçi muvafakatname vermese, fm yaptırılabilir mi? Fm yaptırılması durumunda muvafakatname yoksa ve bir denetim esnasında tespiti durumunda ceza olduğu anlaşılıyor?

Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.
1.)45 sati aşan haftalık çalışma süresi,
2.)Bu süreler aşıldığında Fazla Mesai Kavramı ortaya çıkar,
3.)Bunun karşılığında %50 artırımlı ücret ödenir.

Ortak Hükümler:
1.)Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.
2.) Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz.
3.)Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.İşçi hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında, çalışma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır.Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz. Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yılbaşında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır.
** Mutlaka her yıl başında fazla çalışma yaptırmak için işçiden yazılı ve imzalı bir belge alınız, zorunlu ve olağanüstü hallerde bu belgeye ihtiyaç yoktur.
Önemli bir konudur, tespitinde ceza ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Cemal Kadan
SMMM-KGK Bağımsız Denetçisi

Son düzenleme:
Çok net konuşmuşsunuz , sanki olaya şahit olmuş gibi.
En başta da soyledim, 270 saat aşıldıgında ceza ongorulmemiş olmasina ragmen, bu sekilde bir ceza kesildigini.
Dayanak 104. maddedeki çalışma surelerine riayet edilmemesi. İtiraz edilebilir mi? Elbette edilebilirdi. İtirazin getirecegi / götürecegi kiyaslamasi sonucunda yonetim itiraz etmemeyi uygun görmüş.
Uye adinizdan anladigim buro sahibi/calışanısınız.
İşletmelerde durum malesef ezbere bildiklerimiz gibi olmayabiliyor.

Kisa bir bilgi vermek istiyorum,
Fazla calisma onayi, istisnasız tum personel icin isteniyor.
Kendi bunyemizde gelistirdigimiz bir yardimci programla, gunluk fazla calisma yapacak personeller her birim amiri tarafindan sisteme giriliyor.
Bu bilgilere istinaden servis, yemek ayarlamalari otomatik olarak yapiliyor. Oyle ki diabet- tansiyon hastalari gibi ozel durumu olanlar icin ayri bir liste cikartiyor, yemekleri farkli hazirlaniyor. Bu bilgiler idari amir, personel,yemekhane ve guvenlige otomatik olarak bildiriliyor.
O cezadan sonra yapilan ilave ile artik;
- hic kimse aylik 22,5 saatin uzerinde mesaiye kalamiyor, ismi girildiginde 22,5 aşiliyorsa,uretim muduru onayi olmadan sistem izin vermiyor o ismi girişe.
- Akşam çıkışta fazla calışma yapacaklar listesi, cikiş yapan listesiyle kiyaslaniyor ve fark listesi guvenlige gidiyor.guvenlik o listedeki isimleri fabrika dışına cikartiyor. Bu islem sonrasi idari amir servislerin kalkışına izin veriyor.
Bu noktaya kadar fatkettiniz mi bilemiyorum ama sadece son aşamada guvenlik gorevlisi ve idari amir olaya dahil oluyor. Oldukca iyi kurulmuş bir takip sistemimiz mevcut.

Son düzenleme:
İşçi muvafakatname vermese, fm yaptırılabilir mi? Fm yaptırılması durumunda muvafakatname yoksa ve bir denetim esnasında tespiti durumunda ceza olduğu anlaşılıyor?
Her durumda yazili muvafakat aranmayabiliyorda.
Ornegin muvafakat olmamasina ragmen 8 ay boyunca itirazsiz her gun fazla calismaya kalan calisanin, ortülü muvafakati oldugu kabul edilebilmekte.

Çok net konuşmuşsunuz , sanki olaya şahit olmuş gibi.
En başta da soyledim, 270 saat aşıldıgında ceza ongorulmemiş olmasina ragmen, bu sekilde bir ceza kesildigini.
Dayanak 104. maddedeki çalışma surelerine riayet edilmemesi. İtiraz edilebilir mi? Elbette edilebilirdi. İtirazin getirecegi / götürecegi kiyaslamasi sonucunda yonetim itiraz etmemeyi uygun görmüş.
Uye adinizdan anladigim buro sahibi/calışanısınız.
İşletmelerde durum malesef ezbere bildiklerimiz gibi olmayabiliyor.

Dayanak olarak 104. madde gösterilmiş,sizde yorumlarınızda bunu rehber edinmişsiniz. 104. madde ile getirilen yaptırım çalışma sürelerine ilişkin yönetmeliğe muhalefet etmektir. Çalışma sürelerine ilişkin yönetmeliği okudunuz mu bilmiyorum ? Yönetmelikte "Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz." deniyor. Yönetmelikte getirilen sınırlama günlük fazla mesai ile ilgilidir. Hafta tatili ve Genel tatil mesaileri ile birlikte pek tabidir ki yılda bir 270 saati aşabilir. Bu fazla mesailere ilişkin ücretler katları il birlikte ödeniyorsa yönetmeliğe aykırılık teşkil etmeyecektir. Evet ben meslek mensubuyum bağımlı yada bağımsız her meslektaşım belirli bir donamıma sahip olduktan sonra bu unvana hak kazanmaktadırlar. Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de elmalarla armutları karıştıranlar olacaktır.

Dayanak olarak 104. madde gösterilmiş,sizde yorumlarınızda bunu rehber edinmişsiniz. 104. madde ile getirilen yaptırım çalışma sürelerine ilişkin yönetmeliğe muhalefet etmektir. Çalışma sürelerine ilişkin yönetmeliği okudunuz mu bilmiyorum ? Yönetmelikte "Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz." deniyor. Yönetmelikte getirilen sınırlama günlük fazla mesai ile ilgilidir. Hafta tatili ve Genel tatil mesaileri ile birlikte pek tabidir ki yılda bir 270 saati aşabilir. Bu fazla mesailere ilişkin ücretler katları il birlikte ödeniyorsa yönetmeliğe aykırılık teşkil etmeyecektir. Evet ben meslek mensubuyum bağımlı yada bağımsız her meslektaşım belirli bir donamıma sahip olduktan sonra bu unvana hak kazanmaktadırlar. Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de elmalarla armutları karıştıranlar olacaktır.
Sadece o cezayı düzenleyen denetmenin baktığı gözle bakmaya çalışarak aklıma gelen soruları soruyorum sn. SMM01;
11 saat nedir?
270 saat nedir?
11 saatin aşılması nedir?
270 saatin aşılması nedir?
Düz mantıkla , yorum yapmadan tanımlamanızı rica ediyorum.

İş kanununda fazla mesai için 270 saatin aşılmasında bir yaptırım yok ama iş sağlığı güvenliği kanunu açısından sıkıntı bulunmakta. Zira 270 saat fazlası fazla mesai yaptırılan için olası bir iş kazasında işverenin kusur oranı artacaktır.