fonradar

Yetim Aylığı

Merhaba
Ben anne ve babami ayni gun yani 17.08.1999 tarihinde kaybettim. Babam bag-kur annem ssk liymis bildigim kadari ile. Ben sadece babamin uzerinden bagkur 4b emeklisi olarak yetim ayligi alıyorum. Ancak gectigimiz ay asgari ucretli sigortali bir ise girdim. Ilk ay maasim 910 lira olarak yatti. Babamdan aldigim yetim ayligi ise kesilmedi bu ayda yatmis olarak gozukuyor. Arastirdigimda 2 farkli cevap aldim. Kimisi ise basladigin icin ayligin kesilir diyor kimisi ise 2000 yili oncesi vefat ettikleri icin toplam gelirin brut asgari ucretin altinda olursa kesilmez diyor.

Ve arastirirken okudugum kadari ile anne baba 1 ekim 2008 oncesi vefat etti ise ve biri ssk biri bagkurlu ise ikisindende yetim ayligi alabilmem mumkunmus. Ben bu zamana dek sadece babam uzerinden aldim ayligimi.
Bu iki konuya bir aciklik getiremedim ben kendi cabam ile. Sgk yi ariyorum net bir cevap veremiyolar sgk ya gitmeniz lazim diyorlar.Vakit bulup sgk ya da gidemiyorum mesai saatleri icerisinde. Bir fikriniz oneriniz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim
Tesekkurler

Yetim aylığı almanın şartlarından biri oldu her dönemde '' kendi çalışmasından dolayı gelir elde etmemek'', yani çalışmıyor olmak.
Çalışmaya başlama tarihinizden sonra ödenen aylıkları kuruma iade edip, çalışıyor olduğunuzu bildirmeniz gerekir. Kurum kayıtlardan durumu farkettiğinde sizden faiziyle talep edecektir.

babanızın vefat tarihi 17.08.1999 olduğu için, kendi çalışmanızdan dolayı emekli maaşınız kesilmez
babanızdan kalan bağkur maaşının kesilebilmesi için aylık gelirinizin bürüt asgari ücretten fazla olması gerekir. yani 910 TL aylık geliriniz var sa babanızın maaşı kesilmez, 2013/26 Sayılı Genelgenin 8.3 bölümünde belirtilen tablo ve sonrasında belirtile paragrafı bakablirsiniz
anne ve babanız farklı sigorta kollarına tabi olduğu için (biri ssk diğeri bağkur) her ikisinden de ölüm aylığı alabilsiniz, ancak çalıştığınız için ssk dan ölüm aylığı alamazsınız. eğer işten ayrılırsanız annenizden dolayı emekli aylığı almak için başvurun.
emekli aylıklarında 5 yıllık zaman aşımı olduğu için geçmiş dönem annenizden dolayı ssk ölüm aylığı için başvurun, 5 yıllık toptan maaş alırsınız

Allah bir daha 17 Ağustoslar yaşatmasın.

babanızın vefat tarihi 17.08.1999 olduğu için, kendi çalışmanızdan dolayı emekli maaşınız kesilmez
babanızdan kalan bağkur maaşının kesilebilmesi için aylık gelirinizin bürüt asgari ücretten fazla olması gerekir. .

eski 506 sayılı kanuna göre ;
''...
Eş ve çocuklara aylık bağlanması:

Madde 68- (Değişik: 21/06/1973-1753/2 md)

Ölen sigortalının aylık bağlanmasına hak kazanan kimselerine aşağıdaki hükümlere göre aylık bağlanır.

I- Ölen sigortalının 67 inci madde gereğince tespit edilecek aylığının;

A) (Değişik: 20/03/1985-3168/2 md.) Dul eşine %50'si , aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşine % 75'i,

B) (Mülga: 20/03/1985 -3 168/6 md.)

C) Çocuklardan:

a) 18 yaşını , ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan veya çalışamayacak durumda malül bulunan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan ( erkek ibaresi 29.07.2003 - 4958 / 35 md. ile metninden çıkarılmıştır. Y.T. 06.08.2003) çocuklarla yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi bir işte çalışmayan, buralardan gelir ve ya aylık almayan kız çocukların her birine % 25'i , ...''

şeklinde iken, kişinin kendi çalışmasından dolayı almakta olduğu yetim aylığının kesilmeme sebebi nedir sn.bilmezkişi??

sayın keremcem,
ölüm aylığı alan kız çocuğunun çalışmasından durumunda aylığın kesilmesi ssk, bağkur ve emekli sandığına göre değişkenlik göstermektedir.
senin bahsettiğin ssk dan emekli olan kişinin hak sahiplerine aylık bağlanmasının şartlarını paylaşmışsın,
bağkurdan ölüm aylığının bağlanma şartları tamamen farklılık arz etmedir. sn. sumefe de babasının bağkur'lu olmasından dolayı ölüm aylığı 506 sayılı kanununa göre değil 1479 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu göre ölüm aylığı bağlanacaktır.
bağkurdan ölüm aylığı bağlanma şartaları 1479 Sayılı Kanununda bazı yıllarda değişiklik yapıldığı için, vefat eden bağkur sigortalısının ölüm tarihine göre de ölüm aylığı bağlanma şartlarıda değişmiştir.
Bağkurdan ölüm aylığı (yetim aylığı) alma şartaları
bağkur sigortalısı ölüm tarihi 01.10.1972-03.2000 arasında ile 08.08.2001-01.08.2003 tarihleri arasında ise; hak sahibi kızı, çalışabilir başka kurumlar emekli aylığı alabilir, ancak kişinin aylık geliri asgari ücretin bürüt tutarından fazla olmayacak.
bağkur sigortalısının ölüm tarihi 04.10.2000-07.08.2001 ile 01.08.2003-01.10.2008 tarihleri arasında ise; hak sahibi kız çalışması durumun da veya başka kurumlardan emekli aylığı durumlarında maaşı direk kesilir.