Pazarclık Faaliyeti

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
toptan kumaş satan mükellefim, pazarcılık da yapmaya başladı. Seyyar pos cihazı alacakmış.

yazar kasa almasına gerek olmadığını düşünüyorum.

perakende satış fişi mi yaptırmalıyım.?

Pazarcılık yapmaya başladığına göre perakende satış yapacak bu durumda yeni nesil ökc almalı.

Sayın aşkınbulduk,

Pazar'da yapılan mal satışlarında ökc kullanma mecburiyeti bulunmamaktadır,aynı toptan kumaş satış yaptığı gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.VUK hükümlerine uyarak fatura ve/veya perakende satış fişi düzenlenmesi durumunda yeni nesil ökc kullanma ve alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

İsterseniz mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine dilekçe ile başvurun aynı sonuçlu cevabı alacaksınız.

Her ne kadar pazar işi için almama durumu olsa da sadece pazar faaliyeti yok bu durumda merkezin toptan satış nedeni ile almama hakkı düşeceğinden ökc alma zorunluluğu doğar. Ayrıca seyyar pos için elektrik sağlayabileceğine göre yeni nesil ökc çalıştırabilir. Pos çek git perakende fiş kes derdiyle uğraşmaktansa yeni nesil alıp pos çekilince iki işi de bir kerede yapmak daha mantıklı değil mi?

sayın merkür2,

Buradaki ince ayrıntı şu şekilde.
Mükellef toptan satışlarını EFT-POS cihazı ile yapıyor ise bu işlemlerde yeni nesil ökc kullanılması zorunlu değildir.
Mükellef hem toptan satış hem de perakende satış yapıyor ise ve bu perakende satışlarını EFT-POS cihazı ile yapıyor ise bu durumda yeni nesil ökc kullanması zorunludur.Perakende satışlarını EFT-POS cihazı ile yapmıyor ise yeni nesil ökc kullanması gerekmediği gibi VUK hükümlerine uyarak fatura ve/veya perakende satış fişi düzenlenmesi durumunda yeni nesil ökc kullanma ve alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Merkür ve Demiral üstada teşekkür ederim,

burada bankadan seyyar pos cihazını bedava alacak. Ancak yeni nesil alsa para ödeyecek...Ondan kaçmak için..

ben perakende satış fişi ile olabileceğini düşünüyorum.

sayın merkür2,

Buradaki ince ayrıntı şu şekilde.

Mükellef hem toptan satış hem de perakende satış yapıyor ise ve bu perakende satışlarını EFT-POS cihazı ile yapıyor ise bu durumda yeni nesil ökc kullanması zorunludur.Perakende satışlarını EFT-POS cihazı ile yapmıyor ise yeni nesil ökc kullanması gerekmediği gibi VUK hükümlerine uyarak fatura ve/veya perakende satış fişi düzenlenmesi durumunda yeni nesil ökc kullanma ve alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sayın aşkınbulduk,

Altlarını çizdigim kısımları tekrar okuyunuz ben yeni nesil ökc nasıl kullanılıp / kullanılmayacagını yazdım.
Perakende satışlarında EFT/POS kullanacak ise yeni nesil ökc şart.