Kısmi Süreli İş Sözleşmesi

Merhabalar.

İş yerimizde hergün 2 saat dış işlerimizi yapacak bir işçi ile kısmi süreli iş sözleşmesi imzalayabilir miyiz?
Sözleşmeye şu şekilde yazsak olur mu?

"Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe , Cuma, Cumartesi günlerinde, gün içinde İşçinin belirlediği saatlerde günlük 2 saat"

bu ibareyle 06 lı yi seçerek işlemimizi yapabilirmiyiz ? Şirketimzde 10 dan az işçi çalışıyor. Sözleşme örneğini her ay sgk vereceğimizden bu sözleşme ile bir sorun çıkar mı ?

Son düzenleme:
Kısmi süreli sözleşme düzenleyebilirsiniz ve eksik gün nedeni 06-kısmi istihdam olabilir,ANCAK "işcinin belirlediği saatlerde"ibaresini çıkarınız,böyle diyip kendinizi bağlamayın,zaten bu cümleye de gerek yok,ücret maddesine saat ücret diyiniz.

Kısmi süreli sözleşme düzenleyebilirsiniz ve eksik gün nedeni 06-kısmi istihdam olabilir,ANCAK "işcinin belirlediği saatlerde"ibaresini çıkarınız,böyle diyip kendinizi bağlamayın,zaten bu cümleye de gerek yok,ücret maddesine saat ücret diyiniz.
Merhabalar,
Bu ibareyi kullanmak istememin sebebi, hem vercekten isci kendine uyan saatlerde gelecek, hemde kismi sureli sozlesmelerde saat ve gunlerin onceden belli olmasi gerekmiyormu? Belli olmazsa iscinin baska yerde is yapmasini engellendigi dusunuldugunden kismi sureli olmaz diye bir ibare okumustum bir makelede.

Bu şekilde çalıştırılan işçiye pazar günü hafta tatili diye 2 saatlik prim ödemek gerekirmi? İdare haftanın 6 günü çalıştırıldığı için pazar günüde prim ödemen gerekir diye idari yaptırımda bulunabilir mi?
Şuan için asgari ücrete göre saatlik brüt ve net ücret na kadardır ?

Günlük çalışma saatlerini işci de belirlese ,işverende belirlese bu işçinin yine kısmi olarak başka işyerlerinde çalışması engellenemez,kısıtlanamaz,zira yönetim Hakkı çerçevesinde nerde,hangi işlerde,kimlerin,kaç saat çalışacağına işveren karar verir,işci işverene bağlı,işveren işçiye bağımlı değildir ve olamaz.bu işçinin iş günleri ve çalışma saati başlangıcı ve sürelerinin önceden belirlenmiş olması yerinde olur ki öbür tarafdan bu durum eksik gün bildiriminde de 06 kod una uygun düşer zaten.Kısmi süreli çalışanlarda h.tatili ücretine hak kazanır,bunun hesabında tam zamanlı çalışana göre calışma süresi dikkate alınarak orantı yapılır tekabül eden ücret ödenmeli düşüncesindeyim.Ayrıca yeni asgari ücretle ilgili tüm bilgileri ihtiyacınıza göre net den .öğrenebilirsiniz

İscinin baska yerde calismasini engellemek degil de demek istedigim su sekilde. Makalede diyorki isciye sozlesmede zaman belirtilmezse, istedigin zaman gelmesini istersen bununla iscinin baska yerde calismasini istemesende kisitliyorsun.
Bizim icin saati iscinin belirlemesi daha isabetli olacak. Yani musait oldugunda gün icinde gelecek isimizi halledecek. Bu kanunen bir sorun yaratir mi?
Ayrica ornek subat ayinda hergun calisma oldugunda ( haftanin 6 gunu calisma + 1 gun hafta tatili) saat hesaplamasinda 29 gun x 2 saat mi yapacagiz, yada tam sureler gibi 30 a mi tamamlayacagiz ?

Son düzenleme:
Sn murathanouz
a-endişeniz olmasın dediğim gibi ama siz isterseniz ifade ettiğiniz gibi de olmaz değil,merak etmeyiniz sorunda çıkmaz.
b-biliyorsunuz h.tatilinde çalışma süresi 45 saat önemli,bu noktadan yola çıkarak bazı yazarlar kısmi çalışan h.tatili ücretine hak kazanamaz diyor oysa tam zamanlıya göre örneğin,
tam zamanlı 45 saat çalıştığında bir iş karşılığı olmaksın 90 tl.alıyorsa,en çok haftada 30 saat çalışmış olan kısmi süreli işci 60 tl.alır,siz hesabı buna göre yapınız,hatta yıllık izin Hakkı bile doğar.

Ek,
Sigortalı gün sayısı ise haftalık çalışma süresi/saat:7.5=.... Şeklinde olup,yarımlar tam a İblağ olunur

Şeref bey,
hafta tatili ücretini düzenleyen 46.madde de 45 saatten bahsedilmemekte, 63.maddedeki çalışma süresine atıfta bulunulmaktadır.
63.maddede ise ''Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. '' denmektedir.
Kısmi süreli iş sözleşmesi ile aksi kararlaştırıldığına göre, sözleşmede belirtilen günlerde belirtilen süre kadar çalışmış olmak , sizin de dediğiniz gibi hafta tatili ücretine hak kazanmaya yeterlidir.

Sn murathanouz
a-endişeniz olmasın dediğim gibi ama siz isterseniz ifade ettiğiniz gibi de olmaz değil,merak etmeyiniz sorunda çıkmaz.
b-biliyorsunuz h.tatilinde çalışma süresi 45 saat önemli,bu noktadan yola çıkarak bazı yazarlar kısmi çalışan h.tatili ücretine hak kazanamaz diyor oysa tam zamanlıya göre örneğin,
tam zamanlı 45 saat çalıştığında bir iş karşılığı olmaksın 90 tl.alıyorsa,en çok haftada 30 saat çalışmış olan kısmi süreli işci 60 tl.alır,siz hesabı buna göre yapınız,hatta yıllık izin Hakkı bile doğar.

Seref beyin bana cok yardimi oldu hatirlarsiniz beni seref bey part time yemek ucreti icin dava acmami soylemistiniz.

Simdi bu yorumunuz dikkatimi cekti haftalardir burda derdimi anlatmak istedim ama bir turlu anlatamadim.

Bende part time calisiyorum haftalik 30 saat aylik 120 saat fuul calisan aylik 180 haftalik 45 saat calisiyor. Ama bu gunluk ucret belirlenirken full calisani 225 saat ten hesapliyorlar ve gunluk 5.44 gibi bir rakama denk geliyor rakamda oynama olabilir . neyse efendim ama duz mantik bakildiginda bu calisanlar aylik 180 saat net calismiyormu calisiyor 180 saatin saatlik ucreti 7.2 olmuyormu oluyor. Peki part time calisanin gunluk saatlik ucreti neden 7.2 olmuyormu. Tamam 7.2 ama brut olarak 7.2 oluyor bunun net olmasi lazim degilmi cunku aylik 180 saat calisan birinin net saati 7.2 ye denk geliyor ki bu rakamda asgari ucrete tamamlaniyor. Biz yari yariya calismiyoruz yari yariya calissak 650. Tl almamiz lazim 650.650=1300 tl olsun biz 3\2 calisiyoruz . yani kisaca yorumunuzdan yola cikarak soruyorum size 90. 60 hesabi yapmissiniz bu cok dogru bi hesaplama beki benim maasim agi icinde 864 tl olmasi gerekirken neden 760 tl aliyorum bu 225 saat hesaplamasi bizim hakkimizi yemiyormu sonucta bende 4 gunumu isime harciyorum 8 saat calisarak

Aylık ücret, ücretli hafta tatili dahil 30 gün, günlük 7,5 saat için kabul edilir.
Bu durumda da aylık ücretin karşılık geldiği süre de 30 gün x 7,5 saat =225 saat yapar.
Saat ücreti de aylık ücret / 225 saat tir.
1300TL asgari ücret AGİ dahil asgari ücrettir. Saat ücreti hesaplanırken AGİ dahil edilmez.
Bekar-çocuksuz çalışan için AGİ 123TL,
1300-123=1177TL AGİ hariç asgari ücrettir.
1177/225 = 5,23TL NET saat ücretidir.
Yukarıdaki hesabı tersten yapar 5,23TL ile 225 saati çarpar üzerine AGİ yi eklerseniz 1300TL yi bulursunuz zaten.

Siz 4 gün 7,5 saatten haftalık 30 saat çalışırken, tam zamanlı çalışan 6 gün 7,5saatten 45 saat çalışır.
Bu çalışmalar sonunda siz hafta tatili ücreti olarak 5 saatlik ücrete hak kazanırken, tam zamanlı çalışan haftalık 7,5 saat hafta tatili ücretine hak kazanır. 3 haftada 1 tam günlük ücret farkı olur hafta tatili ücretinde.
Düz mantık bakıldığında, 1 hafta 7 gün, 1 ay 30 gün olduğunda , 1 ay tam 4 hafta değildir, artan günler vardır.Yani tam zamanlı çalışan 180 saat çalışıyor değildir aylık olarak. 4 hafta tatili varsa ayda , 4x7,5 = 30 saat hafta tatili, 225 -30 da = 195 saat çalışma süresi yapar tam zamanlı çalışanda.
Tam zamanlı çalışanın aldığı ücret o ay 28 de çekse 31 de çekse aynıdır, çünkü saat ücreti üzerinden hesaplanmaz aylık ücreti.
Siz ay 28 de çekse, 31 de çekse, o ayın tüm haftalarında 4 gün çalışırsınız, 4 gün x 7,5 saat x 4 hafta ücreti alırsınız. Çünkü sizin ücretiniz orada çalışarak geçirdiğiniz süreye göre hesaplanır.

Son düzenleme:
Keremcem bey ben asgari ucret uzerindrn calisiyorum .120 saat olarak bana haftalik izin dahil agi dahil net almam gereken ucreti zahmet olmazsa soyleyebilirmisiniz

Hesaplama konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır sanırım, bu konuda bilgi sahibi degilim.