Benzersiz Bir Soru

Özel sektörde faaliyet gösteren bir işyerinde bir süre sistem yöneticisi ve eğitmen olarak çalıştım. Bu dönem içerisinde bireysel, kurumsal eğitimlerde ve projelerde yer aldım. İşyerinden ayrıldıktan yaklaşık 6 yıl geçtikten sonra şahsımı ilgilendiren bir durumu farkettim.

Kısaca izah etmek gerekirse, yetkinliğine sahip olduğum Microsoft, yetkili eğitim merkezlerinde verilen her eğitimden sonra öğrencilerin eğitmenle, eğitim merkezi ile ve dokümanların kalitesi ile ilgili yorumlarını, MTM adı verilen bir uluslararası uygulamaya girmelerini zorunluluk olarak uyguluyor. Her eğitim için bu uygulamada sınıf kaydı, eğitmen bilgisi ile açılıyor.

Sorun da burada başlıyor. Benim işyerim ile ilgili hiçbir bağım kalmamasına rağmen işyerim farklı tarihlerde kısa dönemli ya da birkaç aylık eğitimler olacak şekilde tam 5 kez bu sistemde kayıt açmış. Eğitmen olarak adım geçiyor. Verdiğim eğitimler olarak Office ürünleri gibi Microsoft ürünleri var. Öğrencilerimden tam puan almışım.

Durumu farketmem MTM uygulamasından gelen bildirimler sayesinde oldu. İlgili işyerinin anket sonuçlarını sisteme elle girdiğini düşünüyorum.
Bence İşyeri yetkin olmayan şahıslara eğitim verdirmiş ve anket sonuçlarında yetkinlik belgesine sahip olduğumdan adımı kullanarak ticari kazanç elde etmiş.

Durum böyleyken bu işletmeye karşı tazminat davası açabilir miyim? Bir arkadaşıma sordum, "sen bu işten tazminat alamazsın ama işyeri ceza alır" dedi. Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunmamı tavsiye etti.

Aynen öyle, siz bu işten tazminat alamazsınız ama işyeri ceza alır.
Diğer yönü ise, suç duyurusunda bulunmazsanız, kursiyerlerden bir veya birkaçının olası şikayeti sonucunda bu durum yasal yollarla tesbit edilirse, yetki belgenizi usulsüz olarak kullandırdığınız için size yönelik te bazı sıkıntılar doğacaktır. ( yetki belgenizin iptali sıkıntının en masumu olur)

Son düzenleme:
Aynen öyle, siz bu işten tazminat alamazsınız ama işyeri ceza alır.
Diğer yönü ise, suç duyurusunda bulunmazsanız, kursiyerlerden bir veya birkaçının olası şikayeti sonucunda bu durum yasal yollarla tesbit edilirse, yetki belgenizi usulsüz olarak kullandırdığınız için size yönelik te bazı sıkıntılar doğacaktır. ( yetki belgenizin iptali sıkıntının en masumu olur)

Cevabınız için teşekkürler. Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağım. Mevcut durumu Türkiye Noterler Birliği sayfasından tespit ettirdim.

Ayrıca elimde başka bir kanıtta mevcut. Eğitim alan kurumlardan biri eğitim merkezine teşekkür mektubu yazmış ve %97 memnuniyet oranını dile getirmiş. Sitelerinde bu teşekkür mektubunu yayınlamışlar. Oysa ki MTM sisteminde memnuniyet oranı %99 olarak gözüküyor. Anladığım kadarıyla kursiyerlere anketler kağıt formda verilmiş ancak MTM sistemine giriş başka biri tarafından elle yapılmış. Zaten konusu geçen tüm öğelerin tam puan almasından belli.