Meslek Sırları Maddesi

Arkadaşlar.

Meslek kanunumuzda ; meslek mensupları ve onların yanlarında çalışanlar , işleri dolayısı ile öğrendikleri sırlar ifşa edemezler açıklayamazlar. Açıklasalar bile muhbirlere tanınan hak ve faydalardan faydalanamazlar diyor.

Ülkemizde şirketlerin bilgilerini ellerinde bulunduran sadece meslek mensupları. onlarda mükelleflerinden yeterince para kazanıyor . Hele vergi kaçıranlar sussun diye daha fazla verir. Kim şikayet edecek bu firmaları.

Benim sorum şu, Sm ruhsatım var. Bir şirkette sigortalı çalışıyorum. İşverenimin ortak olduğu farklı bir şirkette çok yüksek miktarlarda vergi kaçırılıyor. Ben bu şirketi şikayet etsem. Meslek kanunundaki maddeye girer miyim.

Arkadaşlar.

Meslek kanunumuzda ; meslek mensupları ve onların yanlarında çalışanlar , işleri dolayısı ile öğrendikleri sırlar ifşa edemezler açıklayamazlar. Açıklasalar bile muhbirlere tanınan hak ve faydalardan faydalanamazlar diyor.

Ülkemizde şirketlerin bilgilerini ellerinde bulunduran sadece meslek mensupları. onlarda mükelleflerinden yeterince para kazanıyor . Hele vergi kaçıranlar sussun diye daha fazla verir. Kim şikayet edecek bu firmaları.

Benim sorum şu, Sm ruhsatım var. Bir şirkette sigortalı çalışıyorum. İşverenimin ortak olduğu farklı bir şirkette çok yüksek miktarlarda vergi kaçırılıyor. Ben bu şirketi şikayet etsem. Meslek kanunundaki maddeye girer miyim.

Bu tarz işverenleri ihbar etmek bir vatandaşlık borcudur.
Hak ve menfaatleri alamazsın ancak işverene gereken cezalar kesilir.
Delillerin sağlam ise başkası üzerinden şikayet edebilir ona şahitlik edersen bu sırrın ifşası sayılmaz.
Şahsi fikrimdir.

Belgemi aldığımız an Meslek Mensubu mu sayılıyoruz. Defter tutmasak bile. Diyelim belgemi aldım market işletiyorum. Market işletirken böyle şeyi yakaladım. O zamanda mı ifşa sayılıyor.

Belgemi aldığımız an Meslek Mensubu mu sayılıyoruz. Defter tutmasak bile. Diyelim belgemi aldım market işletiyorum. Market işletirken böyle şeyi yakaladım. O zamanda mı ifşa sayılıyor.

Evet mesleği fiilen icra etmeniz gerekmiyor tabi ki belgeyi aldığınız an meslek mensubusunuz.
Yukarıda da belirttiğim gibi sadece hak ve menfaatlerden yararlanamazsınız başınıza her hangi bir iş gelmez.
Tedirginliğiniz ödülü alamamak mı yoksa farklı bir şey mi açık anlatırsanız daha kolay yardımcı olabilirim.

Açık konuşmak gerekirse ödül alamamak. Çünkü ben bir ihbar yapacağım. Ve devlet bir hak tanımış hakkımı kullanmak istiyorum. Ancak çok saçma bir madde var. Vergi kaçırdığını açıklamak meslek sırrı sayılıyor. Bunu o kişinin muhasebecisi olmasa bile. Bu mahkeme kararı ilede bağlanmış bir konu.
Çok ama çok saçma bir karar.

Açık konuşmak gerekirse ödül alamamak. Çünkü ben bir ihbar yapacağım. Ve devlet bir hak tanımış hakkımı kullanmak istiyorum. Ancak çok saçma bir madde var. Vergi kaçırdığını açıklamak meslek sırrı sayılıyor. Bunu o kişinin muhasebecisi olmasa bile. Bu mahkeme kararı ilede bağlanmış bir konu.
Çok ama çok saçma bir karar.

Evet karar gerçekten tartışılır.
Devlet eliyle bu bilgiler istendiğinde bildiğim kadarıyla yapılan tanıklıklar sırrın ifşası sayılmıyor.
Ancak ihbarda bulunduğunuzda bu sır ifşası olmuş oluyor. Kanunda bazen böyle paradokslar olabiliyor.
Dediğim gibi güvendiğiniz kardeşiniz, anne, babanız veya bir yakınınız adına bu başvuruyu yapabilirsiniz.
Başvuru bilgileri tümüyle gizli tutulmaktadır.

Tanıklıkta bir nevi ihbarın sağlamlaştırılması gibi birşey yani oda bence ihbar. Evet ihbar etmiştir. Şİkayet edenin verdiği bilgiler doğrudur diyor. Bizim kanunlarımız gerçekten saçma

Bu devirde kardeşine bile güvenmeyeceksin.Anneme desem mahallede konuşcak, Babama desem kahvede, kardeşim para gelsek diye sevincek rahat hareket edip burdan para gelecek diyecek.

Ben yakınımda soracağım kişilerde var bu konuyu ancak sormadım. İstanbul Mali Müşavirler odası hukuk bölümünden görüş istedim. Ordan gelecek görüşe göre hareket edeceğim.

Sayın Marine bir sorum daha olacak; benim şikayet etme davranışım başıma iş getirmez ancak bu şikayet değerlendirilirse bir sürü kişi işsiz kalır. Onlar benim vebalim olur mu. Yane ben vicdan azabı çekecek birşey yapıyor muym

3568 Sayılı Kanunun 2. Maddesi

Mesleğin Konusu

Madde 2-A) Muhasebecilik ve malî müşavirlik mesleğinin konusu:

Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;

a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, malî mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci malî müşavir denir.

B) Yeminli malî müşavirlik mesleğinin konusu:

(A) fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yazılı işleri yapmanın yanında Kanunun 12 nci maddesine göre çıkartılacak yönetmelik çerçevesinde tasdik işlerini yapmaktır.

Yeminli malî müşavirler muhasebe ile ilgili defter tutamazlar, muhasebe bürosu açamazalar ve muhasebe bürolarına ortak olamazlar.''

Ben buna göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir değilim.

3568 Sayılı Kanunun 2. Maddesi

Mesleğin Konusu

Madde 2-A) Muhasebecilik ve malî müşavirlik mesleğinin konusu:

Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;

a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, malî mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci malî müşavir denir.

B) Yeminli malî müşavirlik mesleğinin konusu:

(A) fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yazılı işleri yapmanın yanında Kanunun 12 nci maddesine göre çıkartılacak yönetmelik çerçevesinde tasdik işlerini yapmaktır.

Yeminli malî müşavirler muhasebe ile ilgili defter tutamazlar, muhasebe bürosu açamazalar ve muhasebe bürolarına ortak olamazlar.''

Ben buna göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir değilim.

Bunlar mali müşavirlik mesleğinin konusu.
Siz meslek mensubusunuz.
3568 sayılı kanunun 4. maddesinde yer alan genel şartları ve yine aynı kanunun 5. maddesinde yer alan özel şartları sağladığınızdan bu sıfatı kazanmış sayılıyorsunuz.
Fiilen bu işleri yapmanız gerekli değil.
Siz bir meslek mensubusunuz ve bu konuları benden daha iyi bilmeniz gerekli :)
Vicdan azabı konusunda söyleyecek sözüm yok.
Herkes işini düzgün yapsın yasalar ve mevzuatlara uygun parasını kazansın buna kimse karışmaz.
Eminim bahsi geçen şirket elemanlarının haklarını hiçbir zaman tam karşılamamıştır.
Ancak konu kendi ceplerini doldurma konusuna gelince yapılmayacak tüm pis işleri yaparlar.
Karar sizin söyleyecek başka bir şey yok.