fonradar

Smmm Belgesi Olmadan

elit

Katkı Sunan Üye
smmm yeterlilik sınavını geçerek ruhsat almaya hak kazanım.büroda maaşlı olarak smmm'ye bağlı çalışıyorum ayrıca kendi defterlerimi tutma imkanımda var.harçlar pahalı olduğu için bir müddet ruhsat almayacağım.meslek odasına da kayıt yaptırmayacağım.bu durumda bağımlı çalıştığım büroda tabela asma, karvizit bastırma işlemlerini yapabilirmiyim?

Son düzenleme:
smmm yeterlilik sınavını geçerek ruhsat almaya hak kazanım.büroda maaşlı olarak smmm'ye bağlı çalışıyorum ayrıca kendi defterlerimi tutma imkanımda var.harçlar pahalı olduğu için bir müddet ruhsat almayacağım.meslek odasına da kayıt yaptırmayacağım.bu durumda bağımlı çalıştığım büroda tabela asma, karvizit bastırma işlemlerini yapabilirmiyim?

II- SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR OLABİLMENİN ÖZEL ŞARTLARI

3568 sayılı Yasanın 5. maddesine göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olabilmenin özel şartları şunlardır:

a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı Yükseköğretim Kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer yükseköğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

b) En az üç yıl staj yapmış olmak.

c) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavını kazanmış olmak.

Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavında başarılı olduktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş olanlarda, serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olma şartı aranmaz.

d) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsatını almış olmak.”

5786 sayılı Yasanın 3. maddesi ile, 3568 sayılı Yasanın 5. maddesinin (b) bendi ve (c) bendinin ikinci paragrafı değiştirilmiştir. Bu değişikliklerin uygulamada yaratabileceği sıkıntılar dikkate alınarak aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunlu görülmüştür.

Sınavı kazanmak unvanı kullanma hakkı vermiyor maalesef. Kayıt olmadan kartvizit vb. gibi faaliyet içinde olursanız tespit halinde ceza uygulanır.