fonradar

Dahilde İşleme İzin Belgesi

Cemmm

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar. Şu dahilde işleme izin belgesi (diib) oldukça kafamı karıştırıyor. Bayan üst giyim imalat ve ihracatı yapıyoruz. Yurtiçi satışımız yok. İmalatımızın hepsi yurtdışı, özellikle Almanya. Bütün malzemeleri biz burada alıp işliyor ve bluz halinde satışını yapıyoruz. Kumaşların çoğunu yurt içinden alıyoruz fakat bazı kumaşları da yurtdışından (özellikle İtalya) alıyoruz. Aldığımız bu kumaşlar 60 gün vadeli. Bazı yurtdışı kumaşlarını da müşterimiz alarak bize bedelsiz gönderiyor. Bu ithalatlarda bankadan teminat mektubu alıp gümrüğe veriyoruz. Böylece gümrüğe nakit yatırmamış oluyoruz. Fakat vadeli aldığımız kumaşlarda kdv ve masrafları nakit ödüyoruz. Bu da bize büyük bir külfet oluyor. Zira bazı kumaş alımları çok yüksek. Mesela yakında 60.000 euro luk kumaş alımımız olacak. dolayısıyla kdv si ve masrafları falan bu ithalata 20.000 TL ye yakın para ayırmamız lazım. Zaten biz bu kumaşı alıp bluz haline getirip Almanya'daki müşterimize ihraç edeceğiz. Bu kapsamda DİİB 'nden yararlanamaz mıyız? Teminat mektubu verip de bu nakit para yatırmaktan kurtulamaz mıyız? Sonuçta ben aldığım kumaşı yurtiçine satmıyorum. yine ihraç edeceğim. Nasıl bir yol izlememiz lazım. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler

İhraç kayıtlı hammadde alışı hakkında bilgim yok ama internette işlem yapmadan satılması lazım diyor. Biz kumaşı alıp kesip dikip bluz yapıp ihraç ediyoruz. Ama diib nasıl işliyor? Ne yapmamız lazım kdv ödememek için bilmiyorum.