fonradar

Prim Ödenmemesi Nedeniyle İşten Ayrılma

Merhabalar,
1,5 yıldan fazla çalıştığım şirketten istifa dilekçem sözel olarak uygun bulunmadığı belirtilerek reddedildi. Tekrar istifa dilekçemi kariyer hedeflerim doğrultusunda diye belirterek istifamı sundum ve iş akdimin feshini ve gereğini istedim. İş yerinden kötü ayrılmak istemediğim için uygun bir şekilde ayrılmak amacım.
Ancak, işverenim tekrar istifamı reddedecek olursa sorum şu: ödenmemiş primlerimi (anlaşmam maaş + sabit prim) mazeret göstererek, iş kanunun 24. 2.e maddesine göre iş akdimi ihbar öneli çalışmadan fesh ettirebilir miyim? (iş verenden tazminat da istemiyorum. yeterki iş çıkışım yapılsın.)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,
a.1,5 yıldan fazla çalıştığım şirketten istifa dilekçem sözel olarak uygun bulunmadığı belirtilerek reddedildi.............neden,ne yazmıştınız da reddedildi?
b.Tekrar istifa dilekçemi kariyer hedeflerim doğrultusunda diye belirterek istifamı sundum...............tamam belki olumlu karşılar işveren!..
c.ve iş akdimin feshini................istifada olsa sözleşmeyi fesheden/feshedecek olan sizsiniz,işveren değil,
d.ve gereğini istedim.............tamam,fesih ve fesih nedenine bağlı olarak gereğini yapacak olan işverendir,tamam,
e.İş yerinden kötü ayrılmak istemediğim için uygun bir şekilde ayrılmak amacım.........uygun,
f.Ancak, işverenim tekrar istifamı reddedecek olursa sorum şu: ödenmemiş primlerimi (anlaşmam maaş + sabit prim) mazeret göstererek, iş kanunun 24. 2.e maddesine göre iş akdimi ihbar öneli çalışmadan fesh ettirebilir miyim? (iş verenden tazminat da istemiyorum. yeterki iş çıkışım yapılsın.)........ evet haklı fesih yoluna gidebilir,koşulları oluşmuş ise tazminat bile hakedebilirsiniz! ama bu noktayı irdelemek lazım.....
sorular:
1-yani sözleşme üzerinde maaş+prim şeklinde mi anlaşmıştınız?
2-sonra işveren haketmenize rağmen bu primleri ödemedi mi?
3-işveren kaç aydır ödemiyor?
4-ödemediyse bu durumu mahkemede ispat edebilir misiniz?
5-her ay özellikle prim alamadığınız aylarda maaşınızı aldıktan sonra bordro veya ücret pusulası imzalıyormuydunuz?

Diğer yönden ve esasen,
-siz istifa edip güzellikle gideyim diyorsunuz ama işveren kabül etmiyor,çünkü siz dilekçelerinizde, haklıda olsanız,işverenin aleyhine olabilecek cümleler kuruyor/kurmuş olabilirsiniz,bu nedenle işveren haksız da olsa yeniden dilekçe yazmanızı istiyor gibi!...
-merak etmeyin uygun dilekçe yazabiliriz,yeter ki işiniz çözülsün,ayrılın,yeni işinize başlayın.
Başkaca yönden,
sözleşmenizde cezai şart,rekabet yasağı gibi hükümler yok ise (ihbar konusu hariç)rahatca istifa ederek ayrılmanız daha uygun sizin için çünkü yeni işi kaçırmak istemiyorsunuz,bu durumda son verdiğiniz dilekçenin sonucunu bekleyiniz,
Ayrıca durumunuzla ilgili olarak,işe gitmeyin işveren devamsızlık nedeniyle fesi yapsın diyeceğim ama buna da gerek yok,tabi gerekirse de olmaz değil.

Son düzenleme:
şeref aydemir,
zaman ayırıp konuyu irdelediğiniz ve cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

ilk istifa dilekçemde ikincisi gibi kariyer hedeflerimi gerekçe göstermiştim. en basit ve yalın haliyle istifa ettim. husumet işverin gideceğim kurumu öğrenip gurur/ego yapmasından kaynaklı biraz. fakat bu hukuki olarak bir mazeret teşkil etmez diye düşünüyorum.
prim konusu da şöyle: sözleşme örneğini verilmemişti ki bu da yasaya aykırı sanırım, ama sözel bile olsa işveren bundan sorumlu der iş kanunu diye biliyorum. ben işe başladığımda bu durum böyleydi ve tüm departman aynı şekilde prim almaktaydı. sonra yazılı beyan olmadan bunu iyi yönde değiştireceklerini gerekçe gösterip sistemi değiştirdiler. 2015 yılında bir sorun yoktu. ancak 2016 yılında 9 ayın 6sında prim almadım. burada da iyiniyet kurallarına (24. madde II.a ve II.e) uygunsuzluk hükmü çıkabilir diye düşünüyorum. niyetim kesinlikle bir gedik bulup tazminat hakkına konmak değil. sadece iş çıkışım biran önce yapılsın istiyorum. ve evet ispat edilebilir her ay bordolar şahsi mail hesaplarımıza gönderilir şirket yetkilisi tarafından ve burda prim alınıp alınmadığı anlaşılabiliyor.

saygılar.

şeref aydemir,
zaman ayırıp konuyu irdelediğiniz ve cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim..........rica ederim kardeşim.

ilk istifa dilekçemde ikincisi gibi kariyer hedeflerimi gerekçe göstermiştim. en basit ve yalın haliyle istifa ettim. husumet işverin gideceğim kurumu öğrenip gurur/ego yapmasından kaynaklı biraz. fakat bu hukuki olarak bir mazeret teşkil etmez diye düşünüyorum..................hukuken bağlayıcılığı olmayan bu "gurur"noktası sorun değil,

prim konusu da şöyle: sözleşme örneğini verilmemişti ki bu da yasaya aykırı sanırım,...........evet ama bu nokta ilgisi gereği şu an konumuz değil,
ama sözel bile olsa işveren bundan sorumlu der iş kanunu diye biliyorum.................sözlü de anlaşma yapılabilir lakin ihtilaf halinde sorunludur,
ben işe başladığımda bu durum böyleydi ve tüm departman aynı şekilde prim almaktaydı.................sözleşmede yazılı olsun veya olması bu işyeri uygulamasıdır,çalışma koşullarını oluşturur,
sonra yazılı beyan olmadan bunu iyi yönde değiştireceklerini gerekçe gösterip sistemi değiştirdiler...........tek taraflı işveren değişiklik yapamaz,yapabilmesinin kuralları var ama işverenin yaptığı o değişikliği zamanında işcinin kabül edip-etmediğine dair bir girşimi de olmamış,değişen bu yeni şartlarda sessiz kalıp çalışmaya devam etmiş olduğu için zimnen kabül anlamına gelebilecek bir durumda sözkonusu,bu noktada çözüm yeri mahkeme olacaktır.
2015 yılında bir sorun yoktu. ancak 2016 yılında 9 ayın 6sında prim almadım. burada da iyiniyet kurallarına (24. madde II.a ve II.e) uygunsuzluk hükmü çıkabilir diye düşünüyorum.............evet ama yukarıda dediğim gibi bu noktada kesin olarak şudur diyemeyiz,kesin hüküm verilebilmesi için bu konunun detaylı olarak incelenmesi gerekir.bu yönde pek çok yargı kararı var,lakin her bir kararın kendine özgü koşulları ve sonuçları sözkonusu.
niyetim kesinlikle bir gedik bulup tazminat hakkına konmak değil. sadece iş çıkışım biran önce yapılsın istiyorum......haklısınız
ve evet ispat edilebilir her ay bordolar şahsi mail hesaplarımıza gönderilir şirket yetkilisi tarafından ve burda prim alınıp alınmadığı anlaşılabiliyor...............detay inceleme şart,bazı aylar alınıp,bazı aylarda alınmamış olmasınında yeni duruma göre yani yapılan değişikliğe göre özel nedenleri olabilir!..dediğim gibi inceleme şart.
saygılar.
Sonuç olarak;
a-eğer sözleşmede cezai şart yok ise istifa ediniz gidiniz ve işe gelmeyiniz,ihbar tazminatı dışında sorun doğmaz,
b-yukarıda "gurur","ego"dediğiniz nokta da aklıma gelen,yeni işyeri ile şimdiki işyeri aynı iş-iş kolunda faaliyet göstermiyorsa "rekabet yasağı"bağlamında da sorun teşkil etmez,tersi ise eder,sanırım tersi bir durum yok,yok ise istifanızı yalın ifadelerle yani işvereni sıkıntıya sokmayacak şekilde vermişsiniz zaten.
Ne zaman verdiniz hangi tarih de ayrılıyorsunuz?