İşsizlik Maaşı İşten Çıkış Kodu

Arkadaşlar merhaba;

15 Gün önce 5 yıldır çalıştığım işimden sağlık nedeni ile ayrılmak zorunda kaldım. İnternette araştırdığım kadarıyla sağlık nedeniyle işten çıkışlarda işsizlik maaşı alınabiliyormuş. Google de bulduğum bir hesaplama sitesinde de (link vermek yasak) çıkışımı '' 24 işçi tarafından sağlık nedeniyle fesih'' yapıp hesapladığımda maaş almaya hak kazandığımı görüyorum.

Bu gün işkur a gittim ve bana işten çıkışımı istifa olarak verdiklerini bu nedenle işsizlik maaşı alamayacağımı fakat işten çıkış kodumu değiştittirebilirsem alabileceğimi söylediler.

Sorum şu: İşverenim bu kodu değiştirebilir mi değiştirebilirse ceza öder mi? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İşten çıkış kodu 10 gün içerisinde sistemlerden güncellenebilir. 10 günü geçer ise hem ssk hem işkur'a dilekçe ile müracaat edilmesi lazım. herhangi bir ipc'si yok.

İşten çıkış kodu 10 gün içerisinde sistemlerden güncellenebilir. 10 günü geçer ise hem ssk hem işkur'a dilekçe ile müracaat edilmesi lazım. herhangi bir ipc'si yok.
Sadece işsizlik maaşınıza imkan tanıyacak bir sebep belirtildiğinde , işverenin de kıdem tazminatı ödeme zorunluluğu doğduğundan, bu isteğinize pek sıcak bakmama ihtimali oldukça yüksektir.