6736 Kapsamında Yapılandırılmış Vergi Borcunu Komple Tek Seferde Ödeme

Merhabalar 12 ay önce terkini verdigim şahıs firmama ait vergi borcunun olduğunu bugun sorgulamada farkettim muhasebeci ile görüstüm matrah artırımı necicesinde ki vergi borcu oldugunu söyledi bu borcu muhasebecim 3736 kapsamında yapılandırmış 18 taksit ve her taksit 2 ayda bir ödenecek şekilde bütün taksitlerin toplamı 2450 tl tutuyor Resimdeki sekilde
6rX8mN.jpg

Sorularıma gelince
1- Firma kapananı bir sene olmus bu vergi borcu neden cikar pek anlamadım
2-Bu Borcu taksit halinde değilde hepsini birlikte ödeme şansim var mı 3 sene taksitlerle ugrasmak istemiyorum bana sormadan yapmış
3- pesin ödeme imkanım varsa faizler silinirmi cünkü ana borc 2000 tl görünüyor.
4- firma kapandıktan sonra geldi bu vergi borcu bir daha vergi borcu gelmeye devam edermi Aralık 2015 terki verilmis bir firma

Cevap veren arkadaslarıma tsk ederim

Son düzenleme:
İsteseniz kalan taksitlerin tamamını bir miktar indirim ile ödeyip kapatabilirsiniz.

6736 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendinde “b) İlk taksit ödeme süresi içerisinde tamamen ödenmesi hâlinde, fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarı (bu Kanunun 4 üncü maddesine göre fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ile birlikte hesaplanan gecikme faizi dâhil) üzerinden ayrıca %50 indirim yapılır.” hükmü yer almaktadır.
Buna göre, yapılandırılan tutarın tamamının ilk taksitin ödeme süresinin son gününe kadar (Kasım/2016 ayı içerisinde) ödenmesi halinde peşin ödeme indirimden yararlanılması mümkün bulunmaktadır. Bu tarihten sonra yapılacak ödemelerde peşin ödeme indiriminden yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.