fonradar

Muhtasar da Kıdem/İhbar Kodu Hatası

Merhabalar, geçen ay işten çıkartılan personelin kıdem ve ihbar tazminatını ayrı kollarda belirtmeyi unutmuşum. Yani vergisel bildirimlerde hata yok ama diğer ücretliler içinde göstermiş kıdem ve ihbar için ayrı kodlarda yazmamışım. Bu durum. Düzeltme beyannamesi gerektirir ama özel onayda neyi secmeliyim emin olamadım. KSS ve DZL mi secmeliyim ve bunun için bir ödeme cikarmi bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim

Son düzenleme:
Tesekkur ederim cevabiniz icin subat beyannamesi ile ilgili oldugu icin kanuni suresinden sonrayi secmem gerekir diye dusunmustum

Dv muaf secilen beyanlar icin vegi dairesi mukelleflere donus yaparak aciklama istiyormus diye duydum o yuzden tereddutte kaldim birde aciklama alanina acikca kodlarin sehven yanli secilmesi demem uygun olur mu acaba

Dv muaf secilen beyanlar icin vegi dairesi mukelleflere donus yaparak aciklama istiyormus diye duydum o yuzden tereddutte kaldim birde aciklama alanina acikca kodlarin sehven yanli secilmesi demem uygun olur mu acaba

açıklama alanında durumu belirtmenizde fayda var. bu şekilde yazarsanız bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.

Soru tarihi nisan, geçen ay mart siz şubat beyanı yazmışsınız...
Süresi dolan beyanda "kss"-"dzm" seçerek ve kodlama hatasının düzeltilmesi olarak verebilirsiniz.

Evet sayın Merkür geçen ay derken geçen ayki beyannameyi kastetmiştim ama yanlış anlaşıldığımı farkedince düzelttim bir sonraki yazımda.Şubat ayında verilmiş olan beyanname için sorum. Yani KSS-DZM seçilecek anladığım kadarıyla teşekkür ederim bilgi için.
Peki bu durum usulsüzlük cezası gerektirimi acaba. DV dışında bir ödeme çıkar mı düzeltme verdiğimde.

Aynı zamanda şimdi farkediyorum ki Ocak ve Şubat bey. Gayrisafitutar da yanlış yazılmış. Yine vergisel bir hata yok değişecek bir vergi tutarı da yok ama Gayrisafi tutar yüksek olduğu için azaltıcı bır etki yaratacak duzeltmek.

Özetle Ocak ve Şubat Gayrisafi tutarlar yanlış ayrıca şubat gayrısafi tutarın kod dağılımı da yanlış. Bunların hiç biri vergi tutarımı değiştirmiyor. Acaba bunlar için usulsüzlük kesilirmi. Hiç düzeltmemek nasıl olur.Fikrinizi almak çok sevindirir beni.
Teşekkürler,