Basit Usul Defter Beyan

mustafakutlu

Katkı Sunan Üye
Günaydın üstadlar 31.10.2018 tarihine kadar başvurusu yapılmış gelir gideri Girilmemiş basit usulün cezası ne kadar?tebliğde böylebişey görmedim

1 tane aynı durumda mükellefte bana geldi. Tebliğde bende göremedim, vergi dairesi de bilmiyor. Daha fazlada araştırmadım bir şey gelirse gelir artık

Günaydın üstadlar 31.10.2018 tarihine kadar başvurusu yapılmış gelir gideri Girilmemiş basit usulün cezası ne kadar?tebliğde böylebişey görmedim

Mükerrer Madde 355
2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basıt usulde tespit edilenler hakkında 500 (490 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2018'den itibaren 800 TL) Türk Lirası,

Arkadaşlar malumunuz 31.12.2018 tarihine kadar Defter Beyan sistemine başvuru yapılması gerekmektedir.
Halihazırda işletme defterine tabi olup 01.01.2019 tarih itibari ile Basit Usul e tabi olacak mükellef vergi dairesine başvurusunu yapmıştır.
Defter Beyan sistemine başvuru nasıl hangi şekle göre yapılacaktır...? (Basit Usul seçeneği sistemde şu an pasif konumdadır.)

Arkadaşlar malumunuz 31.12.2018 tarihine kadar Defter Beyan sistemine başvuru yapılması gerekmektedir.
Halihazırda işletme defterine tabi olup 01.01.2019 tarih itibari ile Basit Usul e tabi olacak mükellef vergi dairesine başvurusunu yapmıştır.
Defter Beyan sistemine başvuru nasıl hangi şekle göre yapılacaktır...? (Basit Usul seçeneği sistemde şu an pasif konumdadır.)

Merhaba Vimer ile yaptığım görüşme neticesinde 31.12.2018 tarihine kadar yapılacak başvuruda mecburen İşletme Defteri seçeneği seçilecek. Sonrasında 2019 takvim yılında Basit Usule geçtiği anda sistem üzerinden gerekli değişiklik yapılacaktır diye geri dönüş aldım.
Konu ile ilgili durumları olan arkadaşlara yardımcı olur umarım.
Şimdiden herkeze iyi yıllar dilerim.

Üstadlar şimdi işletme defteri açılışlarında açılış tarihinden itibaren 7 gün içinde mükellefi defter beyan sistemine kayıt ediyoruz ve başka bir işlem yapmamıza gerek kalmıyor doğru mudur ? Vergi dairesi süre ile ilgili bilgiye sahip değil henüz nasıl oluyorsa

Üstadlar şimdi işletme defteri açılışlarında açılış tarihinden itibaren 7 gün içinde mükellefi defter beyan sistemine kayıt ediyoruz ve başka bir işlem yapmamıza gerek kalmıyor doğru mudur ? Vergi dairesi süre ile ilgili bilgiye sahip değil henüz nasıl oluyorsa

Eski usulde nasılsa uygulama aynı şekilde yapılmasını tavsiye ederim. Nihayetinde başvuru çok zaman alan bir uygulama değil. Açılış tarihi itibari ile defter beyan sistemine kayıt olunmalıdır.

Başvurumu yaptım üstad fakat 7 gün olarak okuduğum bilgiyi daireden teyit etmek istedim amma velakin yapamadım :)

Selamlar arkadaşlar bugün itibariyle defter beyana hiç başvurusu olmamış basit usül mükelleflerine verilecek ceza nedir?Usülsüzlük cezasımıdır?

Selamlar arkadaşlar bugün itibariyle defter beyana hiç başvurusu olmamış basit usül mükelleflerine verilecek ceza nedir?Usülsüzlük cezasımıdır?

üstadım çok fazla geç başvuru oldu.Fakat her hangi bir ceza tahakkuk etmedi.Şuan tutar belli değil.Bende öğrenirsem bilgi veririm.

üstadım çok fazla geç başvuru oldu.Fakat her hangi bir ceza tahakkuk etmedi.Şuan tutar belli değil.Bende öğrenirsem bilgi veririm.

Tebliğde "Defter-Beyan Sistemini kullanmak mecburiyetinde olmakla birlikte Tebliğde öngörülen süreler içerisinde başvuru yapmayan, başvuru yapmakla birlikte belirlenen sürelerde kayıt yapma, defter tutma, beyanname, bildirim ve dilekçe gönderme, belge düzenleme ve benzeri yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükelleflere 213 sayılı Kanunun ilgili ceza hükümleri tatbik olunur" ibaresi var fakat baktığımız zaman defter beyan sistemine süresinde kayıt yapmayanlar hakkında Vergi Usul Kanununun hangi ceza hükümlerine göre bir yaptırım yapılacağı açık ve net bir şekilde belirtilmediğinden kanuni herhangi bir düzenleme yapılmadan verilebilecek ceza veya yaptırım hukuka aykırılık teşkil edecektirde denilmektedir.