Muhasebe ve Raporlama için Yazılım ve Yetkinlik

Merhaba,

Genel olarak büro süreci ile ilgili sorularımı birkaç madde hakkında aşağıda paylaştım. Amacım sadece bürosu olanlardan değil herkesten bir fikir alabilmek.

Mali müşavirlik mesleğinin çok geniş bir tanımı var ve insanların bu geniş skala da kendilerini nasıl konumlandırdıklarını veya konumlandırmak istediklerini öğrenmek isterim. (Kimseden ticari sırlarını açıklamasını veya ince ayrıntılara girmesini beklemiyorum, sadece genel hatları ile fikrinizi almak ve burada tartışılması/paylaşılması için açtı

Hem vaktini ayırıp bu mesajı okuyan hem de hepsini olamasa bile bir kısmında fikir ve görüşlerini paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Merak ettiklerim;
1- Müşterilere ağırlıklı olarak muhasebe ve raporlama konusunda hizmet verecek bir büroda hangi yazılım veya yazılımları kullanmalıyız (artı ve/veya eksileri)
2- Bu büroda işe alınacak kişiler için hangi yetkinlikler daha önemlidir, örneğin; yazılım ve programları efektif kullanması, İngilizce, vergi mevzuatı, muhasebe mevzuatı, iletişim gücü, vs
2a - Bu yekinliklerin hepsini karşılayacak çalışanın ücreti büyük ihtimal yüksek olacağı için hangilerine öncelik verip hangilerini iş sırasında bürodan öğrenmesi sizce daha doğru olur
2b - Çalışanlar nasıl seçilmeli, nelere dikkat ediyorsunuz veya ederiniz? (Alım yapmayacağım zaten halen stajım var)
3- Büronun insan gücünden sonra gelen en büyük gideri ne olmalıdır ve belirtebilirseniz nedeni
4- Çalışan kendini nasıl geliştirebilir ve şirket bu süreci nasıl destekleyebilir (veya piyasada destekleyen firmalar var mı, lafta değil icraat olarak)
5- Çalışanı yetiştiriyorsanız elinizden kaçırmanın maliyeti var mıdır, işlere etkisi nasıl olur, kaçırmamak için nelere dikkat edilmeli (çok ütopik oldu, sanırım bende bir çalışan olduğum için)

(Not: Eğer konuyu yanlış başlığa açtı isem kusura bakmayın ve bana doğru başlığa taşımam için yardım edin lütfen)

Saygılarımla,

Merhaba,

Genel olarak büro süreci ile ilgili sorularımı birkaç madde hakkında aşağıda paylaştım. Amacım sadece bürosu olanlardan değil herkesten bir fikir alabilmek.

Mali müşavirlik mesleğinin çok geniş bir tanımı var ve insanların bu geniş skala da kendilerini nasıl konumlandırdıklarını veya konumlandırmak istediklerini öğrenmek isterim. (Kimseden ticari sırlarını açıklamasını veya ince ayrıntılara girmesini beklemiyorum, sadece genel hatları ile fikrinizi almak ve burada tartışılması/paylaşılması için açtı

Hem vaktini ayırıp bu mesajı okuyan hem de hepsini olamasa bile bir kısmında fikir ve görüşlerini paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Merak ettiklerim;
1- Müşterilere ağırlıklı olarak muhasebe ve raporlama konusunda hizmet verecek bir büroda hangi yazılım veya yazılımları kullanmalıyız (artı ve/veya eksileri)
2- Bu büroda işe alınacak kişiler için hangi yetkinlikler daha önemlidir, örneğin; yazılım ve programları efektif kullanması, İngilizce, vergi mevzuatı, muhasebe mevzuatı, iletişim gücü, vs
2a - Bu yekinliklerin hepsini karşılayacak çalışanın ücreti büyük ihtimal yüksek olacağı için hangilerine öncelik verip hangilerini iş sırasında bürodan öğrenmesi sizce daha doğru olur
2b - Çalışanlar nasıl seçilmeli, nelere dikkat ediyorsunuz veya ederiniz? (Alım yapmayacağım zaten halen stajım var)
3- Büronun insan gücünden sonra gelen en büyük gideri ne olmalıdır ve belirtebilirseniz nedeni
4- Çalışan kendini nasıl geliştirebilir ve şirket bu süreci nasıl destekleyebilir (veya piyasada destekleyen firmalar var mı, lafta değil icraat olarak)
5- Çalışanı yetiştiriyorsanız elinizden kaçırmanın maliyeti var mıdır, işlere etkisi nasıl olur, kaçırmamak için nelere dikkat edilmeli (çok ütopik oldu, sanırım bende bir çalışan olduğum için)

(Not: Eğer konuyu yanlış başlığa açtı isem kusura bakmayın ve bana doğru başlığa taşımam için yardım edin lütfen)

Saygılarımla,
Merhaba ; öncelikle h8c ofis deneyimim olmadığını fakat meslekte uzun yıllar bir-çok alanda çalıştığımı bildirerek başlayayım ve kişisel düşüncelerimi paylaşayım.
1.Aslında bu tercih musteri portföyünün ayırt edic8 özellikleri ile ilgili.Örnegin hizmet sektörü daha az detaylı yada ana başlıkları belli konularda raporlama isterken üretim sektöründe maliyet muhasebesi başlı başlına bir dal.Genel olarak defter tutan ofisler micro luca gibi bir ekranda çok kayıt yapabilen programları tercih ederler zaman kullanımı acısından. Belirtmek isteri yeni nesil ERP programlarını kullanmak çok zor olmasına rağmen raporlama konusunda yada doğru kayıtlar acısından klasik programlara fark atar .
2.Yetkinlikler acısından kesinlikle muhasebe deneyimi ve muhasebe ile ilgili hedefi olmalı.stajer staj başlatma vs.gibi.Ingilizce yine portföye göre değişir.ücret konusunda çok adaletsiz bir dağıtım var maalesef 3000 tl ye çalışan stajını yapan deneyimli arkadaşlarım var.Ben bir çalışan almak istesem öncelikle uyum sağlayabilme öğrenmeye açıklık kriz yönetebilme gibi yeteneklerini sorgulardım.ayrica kendi hedefleri olması adına sene sonu kazanç portföy değeri üzerinden bir yüzde belirler gerçekleşirse (ki yeni mükellefler bulma acısından kendiside aktif rol alabilsin ve işi sahiplendin diye)prim yada yüzde vermeyi teklif ederdim.
3.bence Kira ve yazılım
4.Çalışan kendini geliştirmek konusunda bir üst eğitim olanaklarını ve diğer dallardaki uzmanlık eğitimlerini takip edebilir.Sirket bu süreçte maddi olarak destek verebileceği gibi örn.yuksek lisans okuyanın eğitim masrafını yüzde 20 karşılarım gibi.Yadakonusunda uzman kişilerden sirket8c8 eğitimler alarak yadakendiniz gerekli gördüğünüz konularda içerikler oluşturup eğitim günleri oluşturabilirsiniz.
5.çalışan kişiler sizin beşeri sermayenizdir.onlarin ihtiyaçlarını gözetin .bu sadece maddi olarak değil terfi unvan eğitim destek sosyalleşme tecrübe eğilimini yükseltme gibi konulardan bahsediyorum.
Daha öncede söylendigim gibi Kişisel fikirlerimdir.
Umarım yardımcı olur.
Selamlar