fonradar

131 Hs. İçin Önceki Dönemde Hesaplanan Adat, Bir Sonraki Yılda Dahil Edilir mi ?

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhabalar sayın Üstadlarım;

Geçen sene 131 ortaklar hesabına adat hesapladım.31.12.2019 tarihinde Hesaplama sonucu ortak bakiyesi 303.000,00 TL oldu. Bu sene 31.12.2020 tarihi sonu ortaklar hesabı 569.000 TL gözükmektedir.

Şimdi adat hesaplaması yaparken Açılış bakiyesinde görünen 303.000 TL yi dikkate alınacak mıdır? Yoksa o tutar hariç olarak mı hesaplanacaktır?

Cevap için teşekkürler.

Adat gün bazlı açıkta olan alacak için hesaplanır;

Geçen yıl faiz tutarını hesaplayıp dahil ettiğiniz için 303.000 için 365 günlük faiz hesaplayacaksınız, geri kalan tutar (yıl içinde oluşan) için ise kaç gündür açıkta ise o kadar hesaplamanız gerekir.

Bu arada ortaklardan alacaklar yüksek ve tahsil edilmiyor ise örtülü kar payı dağıtımı olarak değerlendirilebilir diye hatırlıyorum ama detaylı bilgim yok.

2019 sonu bakiyesini alıyoruz 131 hesabım
Ancal 2019da işlettiğimiz faizi eklemeden olan bakiyeyi alıp 2020 de anapara üzerinden adat işletiyoruz

Adat gün bazlı açıkta olan alacak için hesaplanır;

Geçen yıl faiz tutarını hesaplayıp dahil ettiğiniz için 303.000 için 365 günlük faiz hesaplayacaksınız, geri kalan tutar (yıl içinde oluşan) için ise kaç gündür açıkta ise o kadar hesaplamanız gerekir.

Bu arada ortaklardan alacaklar yüksek ve tahsil edilmiyor ise örtülü kar payı dağıtımı olarak değerlendirilebilir diye hatırlıyorum ama detaylı bilgim yok.
2019 sonu bakiyesini alıyoruz 131 hesabım
Ancal 2019da işlettiğimiz faizi eklemeden olan bakiyeyi alıp 2020 de anapara üzerinden adat işletiyoruz
Bu durumda ödenmemiş faizler için adat işletmemiş oluyorsunuz. Faiz ödemesi zamanı içinde yapılmaz ise onu da adat hesaplamasında dikkate almanız gerekir. (Açıkta olduğu gün kadar)