Kiralama Faaliyeti Şahsi Aracın Çıkışında KDV Durumu

Merhabalar.
Bir mükellefim hem araç kiralama ve bunun yanında başka bir ek faaliyeti bulunmakta faaliyete başlamadan önce 3 adet araç alımı vardı bu araçları gider pusulası ile kayıtlarımıza aldım bunlardan sadece 1 tanesi araç kiralama faaliyetinde kullanılıp kabis sistemine bildirimi yapılacak. sorum şu ileride bu kiralama faaliyetimde kullandığım aracın çıkışını %18 ile çıkışını yapacağım fakat diğer şahsi ve diğer faaliyetimde kullandığım araçları %1 ile mi %18 ile mi yapmalıyım.

Diğer forumdaşlarında yorumlarını takip etmekle beraber aracın ticari yada binek olmasına bakılmaksızın %18 olarak uygulanacaktır diye düşünüyorum. Araçların kiralanmadığı yada başka şekilde işletilmediklerinin tespitini nasıl yapacağız....

Diğer forumdaşlarında yorumlarını takip etmekle beraber aracın ticari yada binek olmasına bakılmaksızın %18 olarak uygulanacaktır diye düşünüyorum. Araçların kiralanmadığı yada başka şekilde işletilmediklerinin tespitini nasıl yapacağız....
kiralama faaliyetinde kullanılan araçlar kabis sistemine kayıt olmak zorunda ve fatura kestiğimde plakaları faturaya yazıcam tespiti bu şekilde olabilirmi ayrıca vergi dairesine bir dilekçe yazsam şu aracı kiralama faaliyetimde kullanıp diğer 2 aracımı diğer faaliyetimde kullanıcam diye bilgi amaçlı

merhaba
evet kiralama için alınan araçların bildirimi kabis sistemi ile yapılır, kiralama için alınan araçların kdv'si indirim konusu yapılır ve normal amortisman ayırabilirsiniz, kiralama faturalarının üstüne plakalarını yazıp her araç için sözleşme yapmalısınız, kiralama araçlarını elden çıkarınca %18 kdv hesaplanır, diğer normal olarak aldığınız araç eğer binek ise ve kdv indirim konusu yapılmadı ise(yapılmaz) %1 ile çıkışını yapacaksınız ve masraflarını %70 %30 kkeg olarak işleyeceksiniz, kiralama araçları için dilekçe bende hiç vermedim, şu plakalı araç kiralama için alınmıştır diye, üstadlar cevaplarsa daha iyi olur bu konuyu. kiralama için alınan araçların masraflarını tamamen gider yazabilirsiniz.

merhaba
evet kiralama için alınan araçların bildirimi kabis sistemi ile yapılır, kiralama için alınan araçların kdv'si indirim konusu yapılır ve normal amortisman ayırabilirsiniz, kiralama faturalarının üstüne plakalarını yazıp her araç için sözleşme yapmalısınız, kiralama araçlarını elden çıkarınca %18 kdv hesaplanır, diğer normal olarak aldığınız araç eğer binek ise ve kdv indirim konusu yapılmadı ise(yapılmaz) %1 ile çıkışını yapacaksınız ve masraflarını %70 %30 kkeg olarak işleyeceksiniz, kiralama araçları için dilekçe bende hiç vermedim, şu plakalı araç kiralama için alınmıştır diye, üstadlar cevaplarsa daha iyi olur bu konuyu. kiralama için alınan araçların masraflarını tamamen gider yazabilirsiniz.
aynı dediğiniz şekilde yapıyorum bende. dilekçe hakkında bir özelge okumuştum şöyle (Buna göre, araç kiralama faaliyetinize ilişkin olarak satın aldığınız araçların, işletmenizin ana faaliyet konusu haricinde kullanılmaması ve ücret karşılığında yolcu veya eşya taşımacılığı faaliyetinde bulunulmaması kaydıyla, bu araçların alım ve satımının vergi dairesine bildirilmesi gerekmemektedir.) bizim ana faaliyet konusunda kullanmadığımızdan dolayı bildirmeyi düşünüyorum dilekçeyle

merhaba
sözleşme yaptığınız için damga vergisi mükellefiyeti açtırıyormusunuz damga vergisi kesiyormusunuz

tabiki bildirmeniz de bir sakınca olacağını sanmıyorum, bizim firma 2.el araç ticareti ve kiralama işi yapıyor, alım satım için aldığımız aracı 153 hesapta izliyoruz, kiralama için aldığımızı 254 hesapta izliyoruz, ben onun için iç dilekçe vermedim, hesap planlarında işlemleri farklı olduğu için gerek görmedim açıkcası, zaten 153 hesapta izlediğimiz elimizde 1 aydan fazla duran araçlar olmuyor, ama dilekçe ile bildirmek yine de mantıklı geldi bana.

tabiki bildirmeniz de bir sakınca olacağını sanmıyorum, bizim firma 2.el araç ticareti ve kiralama işi yapıyor, alım satım için aldığımız aracı 153 hesapta izliyoruz, kiralama için aldığımızı 254 hesapta izliyoruz, ben onun için iç dilekçe vermedim, hesap planlarında işlemleri farklı olduğu için gerek görmedim açıkcası, zaten 153 hesapta izlediğimiz elimizde 1 aydan fazla duran araçlar olmuyor, ama dilekçe ile bildirmek yine de mantıklı geldi bana.
evet sizin dilekçe yazmanıza gerek yok zaten kayıt ettiğinizde belli aracın durumu hem her ay dilekçe vermek zorunda kalırsınız