0 Araç kdv si ?

Merhabalar
Şirketimize 0 2011 wolsvagen binek araç alacağız bu aracın alımda ve satarken kdv oranı nasıl olacaktır teşekkür ederim.

Ynt: 0 Araç kdv si ?

Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,
Alım için %1 ödenecek, satışta %18 uygulanacaktır.

Üstad yanlış anlamadım dimi biz bu aracı alırken %1 kdv indireceğiz satarken %18 fatura keseceğiz?

Yalnız esas faaliyet konusu araç kiralama olmayan işletmeler binek araçların KDV ni indirim konusu yapamazlar.

mmuhasebe06 ' Alıntı:
Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,
Alım için %1 ödenecek, satışta %18 uygulanacaktır.

Üstad yanlış anlamadım dimi biz bu aracı alırken %1 kdv indireceğiz satarken %18 fatura keseceğiz?

Tamer Başkan ' Alıntı:
Pardon ters olmuş.
Doğrusu

Alımda %18
Satışta %1
:) üstad kalbime inecekti aracın faturasını hiç muhasebeye vermemeyi düşündüm bi an siz ters deyince
Kusura bakmayın ısrarla soruyorum ama şimdi 0 binek aracın şirkete giriş kdv oranı %18 çıkış kdv oranı %1 doğrumudur üstad

Tamer Başkan ' Alıntı:
Yalnız esas faaliyet konusu araç kiralama olmayan işletmeler binek araçların KDV ni indirim konusu yapamazlar.

Şimdi biz temizlik şirketiyiz aracı şirket işlerimizde kullanacağız kdvsını indiremezmiyiz yani üstad

binek araçların alış kdv 'si indirimi söz konusu değildir.

Hatırladığım kadarıyla transporter, kango,sterex gibi araçlar için idarenin uygulaması şöyle.

Aracın yük taşıma kapasitesi yolcu taşıma kapasitesinden fazla ise ve ticari iş yapmak için alınıyor ise ticari statüde görülüp alışta %18 KDV indirim konusu yapılabilir satışta ise yine %18 kdv ile fatura edlir.

Aracın yük taşıma kapasitesi yolcu taşıma kapasitesinden az ve hususi olarak kullanmak amacı ile alınıyorsa alışta KDV indirim konusu yapılmaz satışta ise %1 KDV ile fatura edilir.

0 binek araçlarda alırken kdv indirime konu yapılmaz,satarken % 1 hesaplanır

Yeni konu açmayı uygun görmedim. Umarım burdan yanıt alabilirim.

2011 Kasım ayında şirkete binek araç aldık ancak muhasebe işlemlerinde kdv indirilmemesi gerekirken indirilmiş. Şuan düzeltme beyanı verilmesi gerekiyor sanırım, düzeltme yaparsak ceza ödermiyiz ?

Düşülen kdv + %50si kadar vergi ziya diye birşey olabilir mi ?
Böyle bir duyum aldım epey canım sıkıldı açıkcası

Kanuni süresi geçmiş bulunan Düzeltme KDV'sinde ödeme çıkıyorsa. %50 oranında vergi ziyaı cezası kesilir.
Ödeme çıkmıyorsa Ceza kesilmez.
Diğer tarafdan ödeme çıksa dahi, VUK 371. madde hükümlerine göre Pişmanlık ile düzeltme beyannamesi verirseniz.
Vergi Ziyaı cezası hiç kesilmez. Ancak 15 gün içerisinde ödemek şartıyla. Diğer tarafdan Pişmanlık zammı adı altında Asıl verginin gecikme zammı hesaplanır.

@mohicans teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
ödeme çıkıyor, pişmanlık ile düzeltme verilecek ozaman.

son bir sorum olacak bu vergi ziyaı cezası,
düzeltme beyanı verildikten sonra çıkan kdv tutarı üzerinden mi %50
yoksa yanlış indirilen kdv tutarı üzerinden mi hesaplanıyor ?

Pişmanlıkla verilirse vergi ziyaı cezası uygulanamaz.
Pişmanlık harici verilirse Ödenecek KDV'nin %50 'si oranında uygulanır. Uzlaşma yolu veya 376 . maddeye göre indirimli ödeme yolu açık.