fonradar

1-2 Aralık Smmm Yeterlilik Sınavı Ders Konuları Hakkında Bilgi

az önce baktım son sınava bu kadarda basit sorulmaz dedim ama orada açılışı istemediğini anlayamayan ve kalan çok olmuştur.

son sınav cok mu basit geldi ? bana da tam aksine cok zor geldi sanki diğerleri daha basit gibi hissettim :) çoğu kaydı da yanlış yapmısım zaten.
ya bide arkadaşlar hangi durumlarda açılış fişi yapacağız hangisinde yapmayacağız yazabilir misiniz ?

yine mizan gelecek diyen arkadaşlar var mizan mı gelecek arkadaşlar kesin mi geçici mi anlayamadım son sınavda açılış yapmadım 10 doğru bilanço yetişmedi 41 vermiş belli kayıtlara bakıyorlar diye düşünüyorum

Son düzenleme:
arkadaşlar benim sınava girişim ilk kez 2013 temmuz ama finansal dersini bitridm. edindiğim tecrübelerden yola çıkarak size bir kaç konuda yardımcı olmak isterim.
1-bize soruda 2011 yılı kesin mizanını verdi. 2011 yılı kesin mizanı 2011 yılının kapanış bilançosudur. o nedenle direk 1. yevmiye 2012 yılının acılış kaydı yapılır. dönem net karı veya zararı geçmiş yıllara aktarılır . bu 2. yevmiye. 3. olarakta reeskontlar varsa bunların iptal kaydı yapılır. sonra bu 3 yevmiye kebirlere geçirilir. ve 1. sorudan başlanarak yapılır.
2- bize soruda 2011 bilançosu verdi. yine yukarıdaki söylediklerimin aynısı yapılıyor.
3- bize soruda 2012 yılı genel geçici mizanı verildi. adı üstünde geçici mizan yani yıl daha bitmeden işlemler bitmeden ara mizan verilmiş. pratikteki tecrübelerinizden düşünün. bankacı sizden eylül ayı mizanı istediğinde ekim ayı nın işlemlerini kaydederken bir daha açılış fişi mi yapıyoruz ? hayır . o zaman di,rek devam ediyoruz soruya 1 . sorudan başlayarak.
kursta hocanın paylaşımlarından aktarmak isterim. en önemli nokta açılış fişi (varsa ) , geçmiş yıllar zararları virmanı, reeskont iptal kayıtları. (reeskont iptal kayıtlarını son sınavda sorunun içinde yapın demiş, demeseydi yine yapıcaktık. reeskont bir kere hesaplanmaz güncel tutulması gereken hesaptır. o nedenle 2011 yılının reeskontunu 2012 ye aktaramam. 2012 de tekrardan hesaplamam gerekir. , yevmiyelerin yüzde 70ini doğru yapmanız, kdv icmalini asla unutmamanız (özellikle 190 devir varsa ve ödeme cıktıysa 190-360 virmanı ), yansıtma hesapları, sonuç hesapları. mutlaka ki yapamadıklarınız cıkıcak ve sonuç kar yada zarar büyük ihtimalle yanlış olacak asla takılmayın sonuna kadar gelir tablosunuda bilançoyuda hazırlayın dedi.

canan çok güzel anlatmışsın anladım çok teşekkür ederim ellerine sağlık zaman ayırıp yazdığın için iyi geceler

rica ederim az zamanınız kaldı. umarım faydası olur. hepimiz 7 de 7 yapalım. finansalla alakalı sorusu olan varsa elimden geldiğince yanıtlarım.

birde önemli noktalardan biri sanırım önceki sınavlarda da bu hataya çok düşülmüş. şöyleki geçici mizan verirse 1. sorudan direk başlıcaz dedik ama geçici mizandaki borç ve alacak tutarlarını t lere geçiriyoruz önce ve t lerde ona 1diyoruz parantez içinde. bakiyeleri geçmicek. borç ve alacak oalrak geçicek.

yani; kasa borçta 5000 alacakta 1000 borç bakiyesi 4000 yazıyor. gidipte t lere borca 4000 yazılmayacak. t de borca 5000 tl alacağa 1000 tl yazılacak yanlarınada parantez içinde 1 yazılabilir.

sınav aralarında çalışmak için yanımıza kitapları alsak sınav salonuna çanta falan getirebiliyomuyuz acaba sorun oluyo mu?

canan dediğin gibi doğru tahmin açılış mad yapmadım ama büyük defterede mizanı geçmedim oysa 10 dogrum vardı umudumda vardı olmadı çok önemli noktarda verdiğin bilgiler için çok teşekkürler yazdıklarını defalarca okudum çok sağol sınavda sonsuz başarılar diliyorum sana

Son düzenleme:
sınava kitap getirilmesi sorun olmuyor arkadaşlar istediğiniz her dersin kitabını götürüp sınav aralarında çalışabilirsiniz

canan dediğin gibi doğru tahmin açılış mad yapmadım ama büyük defterede mizanı geçmedim oysa 10 dogrum vardı umudumda vardı olmadı çok önemli noktarda verdiğin bilgiler için çok teşekkürler yazdıklarını defalarca okudum çok sağol sınavda sonsuz başarılar diliyorum sana
ne demek rica ederim. haftasonu hepiniz için heyecanlı geçicek. umarım bende 7 de 7 verdiğim günleri görürüm.

arkadaslar merhabalar.ben yeterlılık belgesını 2009 yılında aldım.ınanın sızlerde en yakın zamanda alacaksınız. bende benım sınav donemımde notlar cıkarmıstım.ısteyen olursa bana maıl atsın yeter....denetım-temel hukuk ve analız notları var maıl adresım de.....

merhaba bana da ders notlarını mail atabilir misiniz? [email protected]
teşekkürler