1/3 EVKİFATLI KESİLEN FATURA H.K.

Arkadaşlar bize Telokomdan Tevkifatlı Fatura kesildi 1/3 lük tevkifatlı benim bunu 2 nolu KDV Beyannamesinde beyan edip KDV ödemem gerekli fakat benim 1 nolu KDV Beyannamesinde devreden KDV miktarım var bundan mahsup edemiyormuyum 2 NOLU kdv BEYANNAMESİ ile tahakkuk eden KDV muhakkak ödeniyormu.Bilgi veren tüm arkadaşlara katkıları için çok teşekkürler kolay gelsin

Kod:
Arkadaşlar bize Telokomdan Tevkifatlı Fatura kesildi 1/3 lük tevkifatlı benim bunu 2 nolu KDV Beyannamesinde beyan edip KDV ödemem gerekli fakat benim 1 nolu KDV Beyannamesinde devreden KDV miktarım var bundan mahsup edemiyormuyum 2 NOLU kdv BEYANNAMESİ ile tahakkuk eden KDV muhakkak ödeniyormu.Bilgi veren tüm arkadaşlara katkıları için çok teşekkürler kolay gelsin

Özlem hanım,

Bu fatura normal bir fatura olsa idi (yani stopaja tabi olmasa idi), siz bunun KDV sini ödeyecek ve devrettiğini söylediğiniz tutarın içine ekleyip devretmeye devam edecektiniz. Ancak mali idare bir takım nedenlerden dolayı size, bu KDV nin bir kısmını ödettirmeyip stopajını yaptırıyor ve sizi sorumlu kılarak, muhatap kurum adına 2 no'lu KDV beyanı ile beyan ettirip ödettiriyor. Sonuç olarak bu beyan (işlem tarihini takip eden ayın 20.günü) ve ödemeden (işlem tarihini takip eden ayın 26.günü) kaçmanın imkanı benim bildiğim kadarıyla yok.

Kolaylıklar dilerim.

Sayın Özlem Hanım,

Sorunuzdan net olarak birşey anlaşılamıyor. Kim, kesmiş, ne kesmiş, ne kadar kesmiş, kime kesmiş, konu ney, olay nedir, tam anlatırsanız arkadaşlarla eminim yardımcı olmaya çalışırız. Ancak şunu bilmenizde fayda var, 2 nolu kdv nin 1 nolu kdv ye mahsubu diye birşey söz konusu değildir. Çünkü 2 nolu kdv ile beyan edilen vergiler (Ödenmese dahi) 1 nolu KDV beyannamesinin indirilecek kdv bölümüne eklenir ve beyan edilir.

Konuyu aydınlatırsanız ve net bilgiler verirseniz seviniriz.