1 Mayıs İşe Giriş

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
1 Mayıs pazar gününe denk geliyor, işe giriş yapılmasında bir sorun olur mu ve bugün (yani birgün öncesinde değil) işe giriş bildirimi yapılsa olur mu?

Ynt: 1 Mayıs İşe Giriş

mes_ar ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
1 Mayıs pazar gününe denk geliyor, işe giriş yapılmasında bir sorun olur mu ve bugün (yani birgün öncesinde değil) işe giriş bildirimi yapılsa olur mu?

Sn mes_ar hem pazar gününe geliyor hemde resmi tatil, ama pazar gününe giriş yapabilirsiniz sıkıntı olmaz. İşe giriş bildirimi illa 1 gün önce yapılacak diye kaide yok, engeç bir gün önce yapılmalıdır. Yani bugünden altı ay sonrasına yani 29.10.2010 tarihine de giriş yapabilirsiniz.

Sn. turkasia,

sgk sistemi en fazla 10 gün sonrasına işe giriş yapılmasına izin veriyor.

turkasia ' Alıntı:
mes_ar ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Sn mes_ar hem pazar gününe geliyor hemde resmi tatil, ama pazar gününe giriş yapabilirsiniz sıkıntı olmaz. İşe giriş bildirimi illa 1 gün önce yapılacak diye kaide yok, engeç bir gün önce yapılmalıdır. Yani bugünden altı ay sonrasına yani 29.10.2010 tarihine de giriş yapabilirsiniz.

doğrudur 10 gün sonraya giriş yapmadım daha önce, örnek verdim sadece, ama dediğiniz gibiyse teknik bir sınırlamadır diye düşünüyorum, 10 günlük sınırlama ile ilgili yasal bir düzenleme olduğunu sanmıyorum en azından ben duymadım.

5510 sayılı kanun

Sigortalı bildirimi ve tescili
MADDE 8- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/6 md.) İşverenler, 4
üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri,
7 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalılık başlangıç
tarihinden önce
, sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kuruma bildirmekle yükümlüdür.

Giriş yapılır ama mesai hakkı doğar kanımca hem pazar hem resmi tatil çifte kavrulmuş ???

02/05/2011 diyelim gitsin o zaman, başımıza iş açmayalım :)

Bu konu benimde kafamı kurcalamıştı.

Hatta sorusunuda öbür konuda sormuştum, sağolsun arkadaşlar yapabilirsiniz cevabını vermişlerdi.

Ancak şöyle de düşündüm; İşçinin girşini 02 mayıs 2011 pazartesi yaparsak, zaten gün kaybı olmuyor. Mayıs ayı 31.nde bittiği için yine sigorta gün sayısı 30 gün oluyor.

Bende bu konu ile ilgili sigortayı aradım ve bana 29 ekim dışında diğer her güne giriş yapılabilir.

pazar günleri çalışan bir işyeri olmasanızda verebilirsiniz sorun olmaz.ama çalışıyo gösterirseniz *2 gündelik ücret.......

merhabalar mayıs ayı puantajı yaparken 1 mayısı hafta sonu tatili değilde resmi tatil olarak yani 24+4+2 mi yoksa hafta sonu tatili resmi tatile geldiğinden hafta içi başka bir gün kullandırıp (mesala salı ) puantajı 23+5+2 mi yapmalı

pazarları işyeriniz açıksa eğer 1 mayıs ve 19 mayısı genel tatil gösterin ama değilse bu yıl için sadece 19 mayısı göstermeniz doğru olanıdır.Bu bilgiyi iş müfettişi bir arkadaşımlada teyidleştim.Bilginize