fonradar

1 Nolu Muhasebe Genel Tebliğin Amacı Nedir ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
SMMM Yeterlilik sınav sorusu olan meslek hukukunun 1.sorusu hakkında danışmak isterim
Soru: 1 Sıra nolu muhasebe genel tebliği nin amacı nedir?

Cevabım şöyle;
İşletmelerin defterindeki muhasebe kayıtlarının ve finansal tablolarının düzenlenmesinin nasıl yapılacağını bu tebliğe göre yapılır,

Bu cevaptan puan alabilirmiyim çünkü 1 nolu muh genel tebliğinin içeriğinde tek düzen ve fin.tablolar açıklaması var
Cevaplarınızı acil bekliyorum
Saygılar

Bak dostum, sorunun tam cevabı şu:

"Düzenlemenin amacı; bilanço usulünde defter tutan gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin faaliyet ve sonuçlarının sağlıklı ve güvenilir bir biçimde muhasebeleştirilmesi, mali tablolar aracılığı ile ilgililere sunulan bilgilerin tutarlılık ve mukayese edilebilirlik niteliklerini koruyarak gerçek durumu yansıtmasının sağlanması ve işletmelerde denetimin kolaylaştırılmasıdır."

Şimdi elini vicdanına koy ve kendin karar ver. Tam olan bu tanımda bir kaç kelimenin cevapta vurgulanması gerekir. O yüzden doğaçlama bir cevaba en fazla vereceği puan bana göre o'dur.

Tabi ağanın eli tutulmaz, bakarsın daha yüksek yada daha düşükte verebilir, bu benim kanaatim.