fonradar

1 No'lu TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kur.İliş.Esas.Hk.Teb. iptal edildi.!!!!!

Ynt: 1 No'lu TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kur.İliş.Esas.Hk.Teb. iptal edildi.!!!!!

TURMOB bu sınavı yakında gene alıcak

Ynt: 1 No'lu TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kur.İliş.Esas.Hk.Teb. iptal edildi.!!!!!

Tüm arkadaşlara slm.lar
Bu formun bağımsız denetimle ilgili bütün konularını takip etmeye çalışıyorum. Her kesin fikrini okuyup saygı duyuyorum.
Kimi arkadaşlar 1 kasımdaki tebliğin iptaline üzülüyor kimileri ise bir bayram edasında sevinip kutluyor. Halbuki Türmobun tebliği meslek yasamızda II.dönüm noktası idi. Bu tebliğe herkesin sahip çıkması gerekirdi. Ama malesef sanki hep bir ağızdan çeşitli spükalisyonlar yapma yarışına girdik. Şimdi tüm meslek mensuplarıma soruyorum bu tebliğin iptal edilmesi kime ne yarar getirdi. Bu lisansı sınavsız kimler istiyordu kimlere verilebilirdi. Bu yasanın iptalinde sonra sayıları 3000 ila 3500 arasında değişen YMM mi veya vergi denetmenleri, müfettişler, üniversitelerde hocalar, hakimler, savcılar, avukatlar v.s...... deyip daha nice örnek sayısını artırabileceğimiz kişilere sınavsız verilirse bence çok büyük bir haksızlık olur. (benim meslek mensubum bu yasanın iptaline niye bu kadar seviniyorbir anlam veremedim.) Elbette ben bağımsız denetim lisansının sınavsız verilmesine sonuna kadar karşıyım. Bu mesleği layıkıyla yapan arkadaşlar aslanlar gibi bu sınava girip belgelerini her koşulda yine alır. AMA SINAVLA (sınavsız değil) O zaman bu tebliğin iptali bana ne kattı diye düşünmek gerekir. Tüm sevgili arkadaşlarıma ufak bir hatırlatma daha. Şuan TBMM de bekleyen BAĞIMSIZ DENETİM tasarısını iyi okusunlar. Orda bağımsız denetim lisansını hangi kurum ve hangi şartlarda verileceğini okuyup kendileri bu işi Türkiyede TURMOB tan başkasının veremiyeceğini görüp boşuna üzülüp boşuna sevinmesinler. Ama malesef bu lisansıda sınavsız birçok kişide alacak bunuda göz ardı etmesinler. Bizler nihayetinde sınavlara girmek zorunda kalacağız. Herkese slm.

Bazı şeyleri sadece kulaktan duyma yerine kaynağını inceleme kabiiliyetimizi biraz daha arttırır isek,forumda daha enteresan fikirlerin oluşacağına inanıyorum.Önemli olan bir değişimi kabullenmek değil o değişimin gelişmesine yardımcı olmaktır.
Turmob'un kurumsal bir nitelik kazanmasının başlıca sebebi,meslek mensuplarının niteliksel katkıları değil, zamanın zorlayıcılığı olmuştur.Geçmişten gelen siyasallaşma virüsü,çağımızın en büyük zaafiyeti olan ticari bakış açıları ile bütünleşmiş, ortaya çıkan tablo kucaklaması gereken kitleleri sadece üyeleştirmiştir.
Aslında 3568 sayılı yasa ile mesleğimiz maliye orijinli ücretsiz elemanlığa dönüştürülmüştür.
6102 sayılı TTK 'nun yeniden yapılandırılması ile bir dönem kapanmıştır.Bu kanun herşeyden önce bu mesleği yakıştığı seviyeye ve niteliğe taşıyacak bir devrim niteliğindedir.
Muhasebe maliye için değildir.Muhasebe dengelerin dengesidir.
Yıllardan sonra ulaşılabilecek bilgi ve tecrübe bu kanun ile gerektiği kalite ve değere ulaşacaktır.
sevgi ve saygılarımla,